REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja
Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja

REKLAMA

REKLAMA

Co robić gdy przeprowadzona przez komornika egzekucja okazała się bezskuteczna i nie odzyskaliśmy pieniędzy? Czy warto się poddać i nie dochodzić już należnych kwot? Mamy co najmniej dwie możliwości: skierować sprawę do komornika po raz drugi lub sprzedać wierzytelność.

Kiedy otrzymamy z sądu orzeczenie zobowiązujące dłużnika do spłaty długu, a on i tak nie płaci, to kierujemy sprawę do komornika mając nadzieję, że szybko odzyskamy swoją należność. Zdarza się jednak, że dłużnik dokładnie ukrył swój majątek lub po prostu go nie ma i egzekucja nie doprowadza do uregulowania długu. Wtedy warto uzbroić się w cierpliwość i pomyśleć o ponownym skierowaniu sprawy na drogę egzekucji komornicze po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach. Możemy też rozważyć sprzedaż wierzytelności i szybko odzyskać przynajmniej część zadłużenia.

Autopromocja

Komornik informuje - egzekucja jest bezskuteczna. Co to znaczy?

Jeżeli komornik w wyniku podjętych czynności nie odnajdzie majątku dłużnika, który zaspokaja zadłużenie, umarza postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne. Umorzenie postępowania nie oznacza jednak umorzenia długu, a jedynie zaniechanie czynności podejmowanych przez komornika. Dla wierzyciela – nie oznacza również braku możliwości podjęcia kolejnych czynności na drodze egzekucyjnej w przyszłości. Jednak tuż po otrzymaniu informacji o nieskuteczności egzekucji warto podjąć aktywne działania, które nie dadzą dłużnikowi zapomnieć o istniejącym zobowiązaniu.

Rejestry dłużników

W przypadku, gdy dłużnik unika spłaty zadłużenia, możemy umieścić informację o jego zobowiązaniach w funkcjonujących rejestrach dłużników. Konsekwencją wpisu dla dłużnika mogą być trudności w zaciągnięciu kredytu, pożyczki, a także z otrzymaniem usług od firm współpracujących z rejestrami. Często zdarza się, że dłużnik zapomina o swoim zobowiązaniu i przypomina sobie o nim dopiero, gdy nie może wziąć kredytu lub podpisać umowy o świadczenie usług. Taka sytuacja często wymusza spłatę zobowiązań. Wpis to także ostrzeżenie dla potencjalnych kontrahentów.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Zapobiegamy przedawnieniu, czyli reegzekucja

Otrzymane z sądu orzeczenie, na podstawie którego możemy dochodzić spłaty długu na drodze egzekucji komorniczej, jest ważne przez dziesięć lat. Warto zatem w ciągu trzech lat od otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania wszcząć egzekucję po raz drugi. W ten sposób zapobiegamy przedawnieniu należnych odsetek.  Pozwoli to także zweryfikować czy sytuacja dłużnika poprawiła się i czy przeprowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne daje szanse na doprowadzenie do spłaty zobowiązania. Druga egzekucja często jest dla dłużników zaskoczeniem, ponieważ dawno zapomnieli o swoim zadłużeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odzyskanie pieniędzy w drodze sprzedaży wierzytelności

W przypadku, gdy działania zmierzające do odzyskania długu nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto przeanalizować wystawienie wierzytelności na sprzedaż. Można wówczas przygotować jedną sprawę lub cały pakiet. W takim przypadku dalsze monitorowanie dłużnika przejmie firma odkupująca sprawę. Zbycie wierzytelności co prawda nie pozwoli odzyskać całego zadłużenia, jednak jest gwarancją odzyskania jego części. Ile można zarobić na długu? Co do zasady, firmy windykacyjne płacą tym więcej, im dług jest młodszy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sylwia Tarnowska – Ekspert, Kancelaria Prawnicza FORUM i Kredyt Inkaso

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA