reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja

Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja

Co robić gdy przeprowadzona przez komornika egzekucja okazała się bezskuteczna i nie odzyskaliśmy pieniędzy? Czy warto się poddać i nie dochodzić już należnych kwot? Mamy co najmniej dwie możliwości: skierować sprawę do komornika po raz drugi lub sprzedać wierzytelność.

Kiedy otrzymamy z sądu orzeczenie zobowiązujące dłużnika do spłaty długu, a on i tak nie płaci, to kierujemy sprawę do komornika mając nadzieję, że szybko odzyskamy swoją należność. Zdarza się jednak, że dłużnik dokładnie ukrył swój majątek lub po prostu go nie ma i egzekucja nie doprowadza do uregulowania długu. Wtedy warto uzbroić się w cierpliwość i pomyśleć o ponownym skierowaniu sprawy na drogę egzekucji komornicze po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach. Możemy też rozważyć sprzedaż wierzytelności i szybko odzyskać przynajmniej część zadłużenia.

Komornik informuje - egzekucja jest bezskuteczna. Co to znaczy?

Jeżeli komornik w wyniku podjętych czynności nie odnajdzie majątku dłużnika, który zaspokaja zadłużenie, umarza postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne. Umorzenie postępowania nie oznacza jednak umorzenia długu, a jedynie zaniechanie czynności podejmowanych przez komornika. Dla wierzyciela – nie oznacza również braku możliwości podjęcia kolejnych czynności na drodze egzekucyjnej w przyszłości. Jednak tuż po otrzymaniu informacji o nieskuteczności egzekucji warto podjąć aktywne działania, które nie dadzą dłużnikowi zapomnieć o istniejącym zobowiązaniu.

Rejestry dłużników

W przypadku, gdy dłużnik unika spłaty zadłużenia, możemy umieścić informację o jego zobowiązaniach w funkcjonujących rejestrach dłużników. Konsekwencją wpisu dla dłużnika mogą być trudności w zaciągnięciu kredytu, pożyczki, a także z otrzymaniem usług od firm współpracujących z rejestrami. Często zdarza się, że dłużnik zapomina o swoim zobowiązaniu i przypomina sobie o nim dopiero, gdy nie może wziąć kredytu lub podpisać umowy o świadczenie usług. Taka sytuacja często wymusza spłatę zobowiązań. Wpis to także ostrzeżenie dla potencjalnych kontrahentów.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Zapobiegamy przedawnieniu, czyli reegzekucja

Otrzymane z sądu orzeczenie, na podstawie którego możemy dochodzić spłaty długu na drodze egzekucji komorniczej, jest ważne przez dziesięć lat. Warto zatem w ciągu trzech lat od otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania wszcząć egzekucję po raz drugi. W ten sposób zapobiegamy przedawnieniu należnych odsetek.  Pozwoli to także zweryfikować czy sytuacja dłużnika poprawiła się i czy przeprowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne daje szanse na doprowadzenie do spłaty zobowiązania. Druga egzekucja często jest dla dłużników zaskoczeniem, ponieważ dawno zapomnieli o swoim zadłużeniu.

Odzyskanie pieniędzy w drodze sprzedaży wierzytelności

W przypadku, gdy działania zmierzające do odzyskania długu nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto przeanalizować wystawienie wierzytelności na sprzedaż. Można wówczas przygotować jedną sprawę lub cały pakiet. W takim przypadku dalsze monitorowanie dłużnika przejmie firma odkupująca sprawę. Zbycie wierzytelności co prawda nie pozwoli odzyskać całego zadłużenia, jednak jest gwarancją odzyskania jego części. Ile można zarobić na długu? Co do zasady, firmy windykacyjne płacą tym więcej, im dług jest młodszy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sylwia Tarnowska – Ekspert, Kancelaria Prawnicza FORUM i Kredyt Inkaso

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama