REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?
Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

REKLAMA

W praktyce postępowań sądowych niekiedy zdarzają się przypadki, gdy sąd wydając wyrok bądź nakaz zapłaty popełnia w jego treści omyłki lub nie zawiera w nim rozstrzygnięcia o kosztach procesu. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie albo uzupełnienia orzeczenia.

Nawet niewielka omyłka pisarska lub rachunkowa sądu albo brak rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w nakazie zapłaty potrafią utrudnić egzekucję zasądzonych należności. Na konkretnych przykładach, wziętych z praktyki Kancelarii Forum, pomogę Ci wskazać metody, które pozwalają na usuwanie najczęstszych omyłek popełnianych przez sądy w treści wydawanych przez nie orzeczeń.

Przykład nr 1. Skierowałeś do sądu pozew o zapłatę, gdzie w jego treści zastrzegłeś, że wnosisz o zasądzenie kwoty 15 000,00 PLN wraz z odsetkami od dn. 10.09.2012 r. W następstwie wniesienia powyższego pozwu sąd wydał nakaz zapłaty, gdzie zasądził od Twojego dłużnika całość żądanej kwoty, tj.: 15 000,00 PLN. Jednakże, zamiast odsetek od daty 10.09.2012 r., sąd w treści nakazu zasądził je od dn. 10.09.2016 r.

Jakie kroki możesz podjąć?

W powyższej sytuacji możliwe jest skierowanie do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wniosku o sprostowanie nakazu. W treści powyższego wniosku powinieneś wnieść o doręczenie odpisu już poprawionego nakazu zapłaty na Twój adres.

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

W następstwie skierowania takiego wniosku Sąd wyda postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej oraz doręczy Ci sprostowany nakaz zapłaty z odsetkami zasądzonymi od daty wskazanej przez Ciebie w pozwie. Taki nakaz będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko Twojemu dłużnikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty kierujesz do sądu na podstawie art. 350 k.p.c.

Przykład nr 2. Złożyłeś w sądzie pozew o zapłatę kwoty 100 000,00 PLN wraz z kosztami procesu w wysokości 8617,00 PLN. W treści wyroku sąd zasądził żądaną kwotę, tj.: 100 000,00 PLN. Pominął on jednak w całości rozstrzygnięcie o kosztach, nie umieszczając go w wyroku.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu, który wydał orzeczenie na Twoją rzecz, wniosku o uzupełnienie treści wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu, czyli 8617,00 PLN.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Skutkiem wniesienia takiego wniosku będzie wydanie przez sąd postanowienia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu, zgodnie z żądaniem zawartym w Twoim pozwie.

Pamiętaj też o tym, że w przypadku, gdy sąd zasądzi na Twoją rzecz w wyroku koszty procesu w kwocie niższej, niż żądane w pozwie (np. 5017,00 PLN zamiast 8617,00 PLN przy wartości przedmiotu sporu 100 000,00 PLN), to nie będziesz wówczas składał wniosku o uzupełnienie wyroku. W takiej sytuacji przysługują Ci inne środki, np. zażalenie. Podstawą prawną skierowania do sądu wniosku o uzupełnienie wyroku jest art. 351 k.p.c.

Terminy

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której musisz pamiętać przy kierowaniu do sądu wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty albo uzupełnienie wyroku. Na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku, zgodnie z przepisami prawa masz tylko dwa tygodnie od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia (jeżeli jest to wyrok zaoczny).

Przykład nr 3. Jeśli sąd ogłosił wyrok w dn. 14.01.2015 r., to termin na złożenie wniosku o uzupełnienie orzeczenia upływa w dn. 28.01.2015 r. Liczy się data złożenia wniosku na biurze podawczym sądu bądź nadania go listem poleconym w placówce Poczty Polskiej. Sąd odrzuci więc Twój wniosek, jeżeli nadasz go na poczcie w dn. 29.01.2015 r., bądź w tym dniu złożysz na biurze podawczym.

W przypadku wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty nie jesteś ograniczony terminami ustawowymi na złożenie swojego pisma. Taki wniosek może być złożony nawet po uprawomocnieniu się wydanego na Twoją rzecz nakazu i nie będzie wtedy podlegał odrzuceniu. Należy też pamiętać, że zarówno wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, jak i o uzupełnienie wyroku nie podlegają opłatom.

Piotr Łukasiewicz, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA