reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

W praktyce postępowań sądowych niekiedy zdarzają się przypadki, gdy sąd wydając wyrok bądź nakaz zapłaty popełnia w jego treści omyłki lub nie zawiera w nim rozstrzygnięcia o kosztach procesu. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie albo uzupełnienia orzeczenia.

Nawet niewielka omyłka pisarska lub rachunkowa sądu albo brak rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w nakazie zapłaty potrafią utrudnić egzekucję zasądzonych należności. Na konkretnych przykładach, wziętych z praktyki Kancelarii Forum, pomogę Ci wskazać metody, które pozwalają na usuwanie najczęstszych omyłek popełnianych przez sądy w treści wydawanych przez nie orzeczeń.

Przykład nr 1. Skierowałeś do sądu pozew o zapłatę, gdzie w jego treści zastrzegłeś, że wnosisz o zasądzenie kwoty 15 000,00 PLN wraz z odsetkami od dn. 10.09.2012 r. W następstwie wniesienia powyższego pozwu sąd wydał nakaz zapłaty, gdzie zasądził od Twojego dłużnika całość żądanej kwoty, tj.: 15 000,00 PLN. Jednakże, zamiast odsetek od daty 10.09.2012 r., sąd w treści nakazu zasądził je od dn. 10.09.2016 r.

Jakie kroki możesz podjąć?

W powyższej sytuacji możliwe jest skierowanie do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wniosku o sprostowanie nakazu. W treści powyższego wniosku powinieneś wnieść o doręczenie odpisu już poprawionego nakazu zapłaty na Twój adres.

W następstwie skierowania takiego wniosku Sąd wyda postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej oraz doręczy Ci sprostowany nakaz zapłaty z odsetkami zasądzonymi od daty wskazanej przez Ciebie w pozwie. Taki nakaz będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko Twojemu dłużnikowi.

Wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty kierujesz do sądu na podstawie art. 350 k.p.c.

Przykład nr 2. Złożyłeś w sądzie pozew o zapłatę kwoty 100 000,00 PLN wraz z kosztami procesu w wysokości 8617,00 PLN. W treści wyroku sąd zasądził żądaną kwotę, tj.: 100 000,00 PLN. Pominął on jednak w całości rozstrzygnięcie o kosztach, nie umieszczając go w wyroku.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu, który wydał orzeczenie na Twoją rzecz, wniosku o uzupełnienie treści wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu, czyli 8617,00 PLN.

Skutkiem wniesienia takiego wniosku będzie wydanie przez sąd postanowienia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu, zgodnie z żądaniem zawartym w Twoim pozwie.

Pamiętaj też o tym, że w przypadku, gdy sąd zasądzi na Twoją rzecz w wyroku koszty procesu w kwocie niższej, niż żądane w pozwie (np. 5017,00 PLN zamiast 8617,00 PLN przy wartości przedmiotu sporu 100 000,00 PLN), to nie będziesz wówczas składał wniosku o uzupełnienie wyroku. W takiej sytuacji przysługują Ci inne środki, np. zażalenie. Podstawą prawną skierowania do sądu wniosku o uzupełnienie wyroku jest art. 351 k.p.c.

Terminy

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której musisz pamiętać przy kierowaniu do sądu wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty albo uzupełnienie wyroku. Na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku, zgodnie z przepisami prawa masz tylko dwa tygodnie od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia (jeżeli jest to wyrok zaoczny).

Przykład nr 3. Jeśli sąd ogłosił wyrok w dn. 14.01.2015 r., to termin na złożenie wniosku o uzupełnienie orzeczenia upływa w dn. 28.01.2015 r. Liczy się data złożenia wniosku na biurze podawczym sądu bądź nadania go listem poleconym w placówce Poczty Polskiej. Sąd odrzuci więc Twój wniosek, jeżeli nadasz go na poczcie w dn. 29.01.2015 r., bądź w tym dniu złożysz na biurze podawczym.

W przypadku wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty nie jesteś ograniczony terminami ustawowymi na złożenie swojego pisma. Taki wniosek może być złożony nawet po uprawomocnieniu się wydanego na Twoją rzecz nakazu i nie będzie wtedy podlegał odrzuceniu. Należy też pamiętać, że zarówno wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, jak i o uzupełnienie wyroku nie podlegają opłatom.

Piotr Łukasiewicz, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama