reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

W praktyce postępowań sądowych niekiedy zdarzają się przypadki, gdy sąd wydając wyrok bądź nakaz zapłaty popełnia w jego treści omyłki lub nie zawiera w nim rozstrzygnięcia o kosztach procesu. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie albo uzupełnienia orzeczenia.

Nawet niewielka omyłka pisarska lub rachunkowa sądu albo brak rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w nakazie zapłaty potrafią utrudnić egzekucję zasądzonych należności. Na konkretnych przykładach, wziętych z praktyki Kancelarii Forum, pomogę Ci wskazać metody, które pozwalają na usuwanie najczęstszych omyłek popełnianych przez sądy w treści wydawanych przez nie orzeczeń.

Przykład nr 1. Skierowałeś do sądu pozew o zapłatę, gdzie w jego treści zastrzegłeś, że wnosisz o zasądzenie kwoty 15 000,00 PLN wraz z odsetkami od dn. 10.09.2012 r. W następstwie wniesienia powyższego pozwu sąd wydał nakaz zapłaty, gdzie zasądził od Twojego dłużnika całość żądanej kwoty, tj.: 15 000,00 PLN. Jednakże, zamiast odsetek od daty 10.09.2012 r., sąd w treści nakazu zasądził je od dn. 10.09.2016 r.

Jakie kroki możesz podjąć?

W powyższej sytuacji możliwe jest skierowanie do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wniosku o sprostowanie nakazu. W treści powyższego wniosku powinieneś wnieść o doręczenie odpisu już poprawionego nakazu zapłaty na Twój adres.

W następstwie skierowania takiego wniosku Sąd wyda postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej oraz doręczy Ci sprostowany nakaz zapłaty z odsetkami zasądzonymi od daty wskazanej przez Ciebie w pozwie. Taki nakaz będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko Twojemu dłużnikowi.

Wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty kierujesz do sądu na podstawie art. 350 k.p.c.

Przykład nr 2. Złożyłeś w sądzie pozew o zapłatę kwoty 100 000,00 PLN wraz z kosztami procesu w wysokości 8617,00 PLN. W treści wyroku sąd zasądził żądaną kwotę, tj.: 100 000,00 PLN. Pominął on jednak w całości rozstrzygnięcie o kosztach, nie umieszczając go w wyroku.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu, który wydał orzeczenie na Twoją rzecz, wniosku o uzupełnienie treści wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu, czyli 8617,00 PLN.

Skutkiem wniesienia takiego wniosku będzie wydanie przez sąd postanowienia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu, zgodnie z żądaniem zawartym w Twoim pozwie.

Pamiętaj też o tym, że w przypadku, gdy sąd zasądzi na Twoją rzecz w wyroku koszty procesu w kwocie niższej, niż żądane w pozwie (np. 5017,00 PLN zamiast 8617,00 PLN przy wartości przedmiotu sporu 100 000,00 PLN), to nie będziesz wówczas składał wniosku o uzupełnienie wyroku. W takiej sytuacji przysługują Ci inne środki, np. zażalenie. Podstawą prawną skierowania do sądu wniosku o uzupełnienie wyroku jest art. 351 k.p.c.

Terminy

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której musisz pamiętać przy kierowaniu do sądu wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty albo uzupełnienie wyroku. Na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku, zgodnie z przepisami prawa masz tylko dwa tygodnie od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia (jeżeli jest to wyrok zaoczny).

Przykład nr 3. Jeśli sąd ogłosił wyrok w dn. 14.01.2015 r., to termin na złożenie wniosku o uzupełnienie orzeczenia upływa w dn. 28.01.2015 r. Liczy się data złożenia wniosku na biurze podawczym sądu bądź nadania go listem poleconym w placówce Poczty Polskiej. Sąd odrzuci więc Twój wniosek, jeżeli nadasz go na poczcie w dn. 29.01.2015 r., bądź w tym dniu złożysz na biurze podawczym.

W przypadku wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty nie jesteś ograniczony terminami ustawowymi na złożenie swojego pisma. Taki wniosek może być złożony nawet po uprawomocnieniu się wydanego na Twoją rzecz nakazu i nie będzie wtedy podlegał odrzuceniu. Należy też pamiętać, że zarówno wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, jak i o uzupełnienie wyroku nie podlegają opłatom.

Piotr Łukasiewicz, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama