REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?
Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce postępowań sądowych niekiedy zdarzają się przypadki, gdy sąd wydając wyrok bądź nakaz zapłaty popełnia w jego treści omyłki lub nie zawiera w nim rozstrzygnięcia o kosztach procesu. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie albo uzupełnienia orzeczenia.

Nawet niewielka omyłka pisarska lub rachunkowa sądu albo brak rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w nakazie zapłaty potrafią utrudnić egzekucję zasądzonych należności. Na konkretnych przykładach, wziętych z praktyki Kancelarii Forum, pomogę Ci wskazać metody, które pozwalają na usuwanie najczęstszych omyłek popełnianych przez sądy w treści wydawanych przez nie orzeczeń.

Autopromocja

Przykład nr 1. Skierowałeś do sądu pozew o zapłatę, gdzie w jego treści zastrzegłeś, że wnosisz o zasądzenie kwoty 15 000,00 PLN wraz z odsetkami od dn. 10.09.2012 r. W następstwie wniesienia powyższego pozwu sąd wydał nakaz zapłaty, gdzie zasądził od Twojego dłużnika całość żądanej kwoty, tj.: 15 000,00 PLN. Jednakże, zamiast odsetek od daty 10.09.2012 r., sąd w treści nakazu zasądził je od dn. 10.09.2016 r.

Jakie kroki możesz podjąć?

W powyższej sytuacji możliwe jest skierowanie do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wniosku o sprostowanie nakazu. W treści powyższego wniosku powinieneś wnieść o doręczenie odpisu już poprawionego nakazu zapłaty na Twój adres.

W następstwie skierowania takiego wniosku Sąd wyda postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej oraz doręczy Ci sprostowany nakaz zapłaty z odsetkami zasądzonymi od daty wskazanej przez Ciebie w pozwie. Taki nakaz będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko Twojemu dłużnikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty kierujesz do sądu na podstawie art. 350 k.p.c.

Przykład nr 2. Złożyłeś w sądzie pozew o zapłatę kwoty 100 000,00 PLN wraz z kosztami procesu w wysokości 8617,00 PLN. W treści wyroku sąd zasądził żądaną kwotę, tj.: 100 000,00 PLN. Pominął on jednak w całości rozstrzygnięcie o kosztach, nie umieszczając go w wyroku.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu, który wydał orzeczenie na Twoją rzecz, wniosku o uzupełnienie treści wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu, czyli 8617,00 PLN.

Skutkiem wniesienia takiego wniosku będzie wydanie przez sąd postanowienia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu, zgodnie z żądaniem zawartym w Twoim pozwie.

Pamiętaj też o tym, że w przypadku, gdy sąd zasądzi na Twoją rzecz w wyroku koszty procesu w kwocie niższej, niż żądane w pozwie (np. 5017,00 PLN zamiast 8617,00 PLN przy wartości przedmiotu sporu 100 000,00 PLN), to nie będziesz wówczas składał wniosku o uzupełnienie wyroku. W takiej sytuacji przysługują Ci inne środki, np. zażalenie. Podstawą prawną skierowania do sądu wniosku o uzupełnienie wyroku jest art. 351 k.p.c.

Terminy

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której musisz pamiętać przy kierowaniu do sądu wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty albo uzupełnienie wyroku. Na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku, zgodnie z przepisami prawa masz tylko dwa tygodnie od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia (jeżeli jest to wyrok zaoczny).

Przykład nr 3. Jeśli sąd ogłosił wyrok w dn. 14.01.2015 r., to termin na złożenie wniosku o uzupełnienie orzeczenia upływa w dn. 28.01.2015 r. Liczy się data złożenia wniosku na biurze podawczym sądu bądź nadania go listem poleconym w placówce Poczty Polskiej. Sąd odrzuci więc Twój wniosek, jeżeli nadasz go na poczcie w dn. 29.01.2015 r., bądź w tym dniu złożysz na biurze podawczym.

W przypadku wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty nie jesteś ograniczony terminami ustawowymi na złożenie swojego pisma. Taki wniosek może być złożony nawet po uprawomocnieniu się wydanego na Twoją rzecz nakazu i nie będzie wtedy podlegał odrzuceniu. Należy też pamiętać, że zarówno wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, jak i o uzupełnienie wyroku nie podlegają opłatom.

Piotr Łukasiewicz, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA