REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy istnieje konieczność wysyłania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Czy istnieje konieczność wysyłania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?
Czy istnieje konieczność wysyłania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty do dłużnika istnieje w sytuacji kiedy wierzyciel nie wyznaczył dłużnikowi terminu na zapłatę należności. W innych sytuacjach nie ma takiego obowiązku. Istnieją jednak cztery powody dla których warto wysłać takie wezwanie.

1. Możliwość zawarcia pozasądowej ugody z dłużnikiem i uniknięcia postępowania sądowego.

Autopromocja

Sprawy sądowe mogą się toczyć wiele miesięcy. Jeśli wierzyciel skieruje przeciwko dłużnikowi pozew do sądu i zostanie wydany nakaz zapłaty, a dłużnik nie odwoła się od niego, sprawa może się zakończyć po kilku miesiącach. Gorzej jeśli dłużnik złoży odwołanie od nakazu zapłaty (nazywane zarzutami lub sprzeciwem). Wówczas sprawa może potrwać nawet rok. Należy również pamiętać, że w przypadku wydania niekorzystnego dla dłużnika wyroku, może się on odwołać od tego wyroku do sądu wyższej instancji. Wówczas sprawa przedłuży się o kolejne kilka miesięcy.

W związku z powyższym warto wysłać wezwanie do zapłaty do dłużnika, gdyż po otrzymaniu wezwania dłużnik może zwrócić się do wierzyciela z propozycją zawarcia ugody. Czasami lepiej podpisać taką ugodę i zgodzić się na spłatę zadłużenia w ratach niż czekać na rozstrzygnięcie sądowe kilka lub kilkanaście miesięcy.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

2. Możliwość obniżenia opłaty od pozwu poprzez uzyskanie od dłużnika pisma, w którym uzna swój dług i wystąpienie o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik może skierować do wierzyciela pismo, w którym zwróci się o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty albo o umorzenie części długu. Jeśli w swoim piśmie dłużnik dodatkowo wskaże wysokość i tytuł swojego zadłużenia (np. „zwracam się z prośbą o umożliwienie mi spłaty mojego zadłużenia wobec Państwa w kwocie 1.500,00 zł z tytułu zakupu drukarki w dniu 05.11.2014 r.”) albo bez wskazywania tych danych odwoła się do wezwania do zapłaty przesłanego przez wierzyciela (np. „w odpowiedzi na Państwa wezwanie do zapłaty z dnia 19.01.2015 r.„), to takie pismo będzie stanowiło uznanie długu przez dłużnika i spowoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika (zgodnie z art. 123 § 1 pkt 2 kodeksu cywilnego).

Jeśli dłużnik nie wywiąże się ze złożonych obietnic i wierzyciel zdecyduje się złożyć pozew do sądu, może wykorzystać pismo otrzymane od dłużnika w celu obniżenia opłaty od pozwu.

Zgodnie z art. 485 § 1 pkt 3 k.p.c. jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Jak wynika z powyższego przepisu wierzyciel dołączając do pozwu wezwanie do zapłaty i pismo dłużnika może wystąpić o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Dzięki temu opłata od pozwu wyniesie 1 / 4 opłaty, którą wierzyciel zapłaciłby kierując pozew o zapłatę i wnosząc o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dodatkowo w przypadku wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, dłużnik przy wnoszeniu odwołania od nakazu (zarzutów) będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 3 / 4 opłaty od pozwu. Dłużnik będzie mógł wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku uiszczenia tej opłaty, ale będzie musiał wykazać, że nie jest w stanie jej ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny oraz złożyć odpowiednie oświadczenie.

3. Możliwość ustalenia czy posiadany przez wierzyciela adres zamieszkania dłużnika jest aktualny.

Wysłanie wezwania do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru pozwala na ustalenie przed skierowaniem sprawy do sądu czy dłużnik nadal zamieszkuje pod adresem posiadanym przez wierzyciel. Jeśli list zawierający wezwanie wróci z adnotacją „adresat wyprowadził się”, „adresat nieznany” lub podobną, wierzyciel będzie mógł podjąć kroki w celu ustalenia aktualnego adresu zamieszkania dłużnika. Adres zamieszkania dłużnika stanowi jeden z obowiązkowych elementów pozwu składanego do sądu.

Przedawnienie roszczeń związanych z działalnością gospodarczą

4. Możliwość uniknięcia obowiązku zwrotu kosztów procesu dłużnikowi.

Wysłanie wezwania do zapłaty do dłużnika przed skierowaniem sprawy do sądu pozwoli uniknąć zapłaty kosztów procesu, jeśli dłużnik uzna przy pierwszej czynności procesowej żądanie wierzyciela zawarte w pozwie.

Jedną z podstawowych zasad rozstrzygania o zwrocie kosztów procesu jest zasada odpowiedzialności za wynik procesu (art. 98 § 1 k.p.c.). Zgodnie z tą zasadą strona, która przegrała sprawę, zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi poniesione przez niego koszty procesu.

Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 101 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem jeżeli pozwany (dłużnik) nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, należy mu się zwrot kosztów procesu pomimo uwzględnienia powództwa.

Na podstawie powyższego przepisu zwrot kosztów procesu od strony wygrywającej proces może uzyskać strona, która przegrała sprawę. Nastąpi to jeśli zostaną spełnione kumulatywnie dwie przesłanki: pozwany nie da powodu do wytoczenia sprawy oraz uzna przy pierwszej czynności żądanie pozwu.

Pozwany nie daje powodu do wytoczenia powództwa, kiedy jego postawa wskazuje, że strona powodowa wzywając go do zapłaty uzyskałaby zapłatę należności bez składania pozwu do sądu.

Jeśli więc przed wniesieniem pozwu do sądu wierzyciel skieruje do dłużnika wezwanie do zapłaty, zasada wyrażona w art. 101 k.p.c. nie będzie miała zastosowania, nawet jeśli dłużnik uzna przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

STAN PRAWNY: 21.01.2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zmianami) – k.c.: Art. 123 § 1 pkt 2, Art. 455

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 43 poz. 296 z późn. zmianami) – k.p.c.: Art. 98 § 1, Art. 101, Art. 485 § 1 pkt 3

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 167 poz. 1398 z późn. zmianami): Art. 13 ust. 1, Art. 18 ust. 1, Art. 19 ust. 2 pkt 1 i ust. 4, Art. 102 ust. 1 i 2

Marcin Bartnik, radca prawny
Kancelaria Prawnicza FORUM
Grupa Kapitałowa Kredyt Inkaso.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA