REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników
Sposoby ukrywania majątku przez dłużników
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach dowiadujemy się o coraz bardziej oryginalnych i, co warto zaznaczyć, coraz bardziej skutecznych, sposobach ukrywania majątku przez dłużników. Wszystkie zaś, w znacznym stopniu utrudniają działania wierzyciela, który chce odzyskać należne mu pieniądze. Jakie są najdziwniejsze sposoby ukrywania majątku?

Na początku 2014 roku, europejskie media obiegły zdjęcia willi byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Na skutek tego, a także innych zawirowań politycznych, Janukowycz był zmuszony uciekać z kraju. Przy okazji wyszło na jaw, że przez lata piastowania najwyższego stanowiska w państwie, udało mu się zgromadzić całkiem pokaźny majątek, który przecież trzeba było wywieźć. Stacje telewizyjne pokazywały ciężarówki i helikoptery, które wypakowane po brzegi, opuszczały teren posiadłości Janukowycza. Do dziś nie wiadomo, gdzie schronił się były przywódca Ukrainy. Co nie mniej ważne – do dziś nie wiadomo, gdzie się podziały kosztowności, które zdążył zagarnąć.

Autopromocja

Ten przykład znakomicie oddaje postawę, z jaką mamy często do czynienia w przypadku dłużników. Śmiejąc się w twarz swojemu wierzycielowi robią wszystko, by ich stan posiadania nie wyszedł na jaw. Dlatego mimo, że zarabiają i prowadzą firmy, to cały czas kręcą i lawirują twierdząc, że są biedni. Warto więc przyjrzeć się dokładniej, kilku metodom ukrywania majątku przez dłużników.

Przekaż majątek bliskim

Jedną z najbardziej powszechnych metod, jest przekazywanie majątku osobom bliskim lub zewnętrznym podmiotom (np. spółkom), w których dłużnik ma niewiele udziałów albo (oficjalnie) nie ma ich wcale, choć w praktyce zarządza przedsiębiorstwem i decyduje o wszystkim. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jest to zwykłe prowadzenie firmy na podstawioną osobę. Dłużnik zarabia, ale całość zysku – przynajmniej według dokumentacji – należna jest formalnemu właścicielowi firmy. Dodatkowo, częsta zmiana numerów kont firmowych, praca na czarno lub rozliczenia wyłącznie w gotówce, jeszcze bardziej ułatwiają dłużnikowi ukrycie swojego stanu posiadania.

Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Inną popularną metodą jest zakładanie kont bankowych na podstawione osoby, do których dostęp ma dłużnik (np. na podstawie pełnomocnictwa). W takim przypadku, prowadzący egzekucję komornik nie jest w stanie nic zrobić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczne jest też obciążenie majątku innymi zobowiązaniami. Wierzyciele rzeczowi – np. banki, w tej sytuacji mają pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń. Zwykły wierzyciel nie ma większych szans. To również zakładanie spółek równoległych i celowych i transfery środków między nimi.

Zdarza się też, że dłużnicy biorą fikcyjny rozwód, ustalając przy okazji bardzo wysokie alimenty dla małżonka dłużnika. Dlaczego? Bo zobowiązania alimentacyjne mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet


Transferowanie za granicę

Dość często spotyka się też transferowanie majątku za granicę, bądź w inny region kraju. W takiej sytuacji, Windykatorowi jest znacznie trudniej „namierzyć” np. wartościową nieruchomość lub samochód.

Wystarczy krótka rozmowa z komornikami lub osobami zajmującymi się odzyskiwaniem wierzytelności, by się przekonać, że dłużnicy są coraz bardziej kreatywni, jeśli chodzi o ukrywanie majątku. Do kanonu wpisało się chowanie spisu środków trwałych należących do firmy dłużnika czy zamienianie etykiet z nazwą producenta danego urządzenia po to, by dane w spisie nie zgadzały się ze stanem faktycznym, a przez to uniemożliwiały zajęcie np. maszyny dłużnika.

Są i tacy dłużnicy, którzy ukrywają nie tylko majątek, ale i samych siebie. Każdy, kto ma choć niewielkie doświadczenie w windykacji zna sytuację, gdy dłużnik chował się w szafie lub w łazience. Wśród windykatorów znana jest historia dłużnika, który pod podłogą zorganizował sobie skrytkę, w której chował się przed komornikiem. Gdy drzwi mieszkania urzędnikowi otwierała mama dłużnika, trudno było uwierzyć w fakt, że faktycznie nie ma go w domu. „Namierzenie” uciekiniera zajęło sporo czasu. Ponadto, zdarza się, że dłużnik wypiera się swojej tożsamości, twierdząc, że jest kimś innym.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Wielu dłużników jest także przygotowanych na wizytę komornika. Pomocna staje się tu rodzina. Gdy ta rozmawia z windykatorem, chcąc dowiedzieć się o co chodzi, dłużnik ma czas, by schować wartościowe rzeczy. Nie raz zdarzało się, że telewizor lub drogi zestaw audio lądowały w szufladzie, pod kanapą albo w lodówce, bo kto zaglądałby w to miejsce szukając sprzętu elektronicznego.

Wśród dłużników zdarzają się też tacy, którzy w obliczu spotkania z windykatorem niszczą swoje mienie tak, by znacznie obniżyć jego wartość.

Niezależnie jednak od tego, jak szybko dłużnicy zniszczą mienie, które mógłby zająć windykator i tak prędzej czy później przyjdzie im się zmierzyć z koniecznością uregulowania zobowiązania, albo przymusem  znalezienia kolejnych, bardziej oryginalnych sposobów ukrywania majątku.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy Skarbiec sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA