reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

W ostatnich latach dowiadujemy się o coraz bardziej oryginalnych i, co warto zaznaczyć, coraz bardziej skutecznych, sposobach ukrywania majątku przez dłużników. Wszystkie zaś, w znacznym stopniu utrudniają działania wierzyciela, który chce odzyskać należne mu pieniądze. Jakie są najdziwniejsze sposoby ukrywania majątku?

Na początku 2014 roku, europejskie media obiegły zdjęcia willi byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Na skutek tego, a także innych zawirowań politycznych, Janukowycz był zmuszony uciekać z kraju. Przy okazji wyszło na jaw, że przez lata piastowania najwyższego stanowiska w państwie, udało mu się zgromadzić całkiem pokaźny majątek, który przecież trzeba było wywieźć. Stacje telewizyjne pokazywały ciężarówki i helikoptery, które wypakowane po brzegi, opuszczały teren posiadłości Janukowycza. Do dziś nie wiadomo, gdzie schronił się były przywódca Ukrainy. Co nie mniej ważne – do dziś nie wiadomo, gdzie się podziały kosztowności, które zdążył zagarnąć.

Ten przykład znakomicie oddaje postawę, z jaką mamy często do czynienia w przypadku dłużników. Śmiejąc się w twarz swojemu wierzycielowi robią wszystko, by ich stan posiadania nie wyszedł na jaw. Dlatego mimo, że zarabiają i prowadzą firmy, to cały czas kręcą i lawirują twierdząc, że są biedni. Warto więc przyjrzeć się dokładniej, kilku metodom ukrywania majątku przez dłużników.

Przekaż majątek bliskim

Jedną z najbardziej powszechnych metod, jest przekazywanie majątku osobom bliskim lub zewnętrznym podmiotom (np. spółkom), w których dłużnik ma niewiele udziałów albo (oficjalnie) nie ma ich wcale, choć w praktyce zarządza przedsiębiorstwem i decyduje o wszystkim. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jest to zwykłe prowadzenie firmy na podstawioną osobę. Dłużnik zarabia, ale całość zysku – przynajmniej według dokumentacji – należna jest formalnemu właścicielowi firmy. Dodatkowo, częsta zmiana numerów kont firmowych, praca na czarno lub rozliczenia wyłącznie w gotówce, jeszcze bardziej ułatwiają dłużnikowi ukrycie swojego stanu posiadania.

Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Inną popularną metodą jest zakładanie kont bankowych na podstawione osoby, do których dostęp ma dłużnik (np. na podstawie pełnomocnictwa). W takim przypadku, prowadzący egzekucję komornik nie jest w stanie nic zrobić.

Skuteczne jest też obciążenie majątku innymi zobowiązaniami. Wierzyciele rzeczowi – np. banki, w tej sytuacji mają pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń. Zwykły wierzyciel nie ma większych szans. To również zakładanie spółek równoległych i celowych i transfery środków między nimi.

Zdarza się też, że dłużnicy biorą fikcyjny rozwód, ustalając przy okazji bardzo wysokie alimenty dla małżonka dłużnika. Dlaczego? Bo zobowiązania alimentacyjne mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zdjęcia

Sposoby ukrywania majątku przez dłużników
Sposoby ukrywania majątku przez dłużników

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama