REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Kornelia Ksieniewicz
Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego
Zajęcie wierzytelności zwykłych
Zajęcie wierzytelności zwykłych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie najpopularniejszą podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, dlatego warto wiedzieć jakimi regułami rządzi się egzekucja z tych wierzytelności. Pamiętać należy jednak, że taką wierzytelnością nie jest świadczenie oparte o umowę o pracę.

Komornik sądowy  już na początku  postępowania egzekucyjnego poweźmie informacje na temat majątku dłużnika, przede wszystkim dowie się o wszelkich źródłach jego utrzymania. Organ egzekucyjny ma uprawnienia, żeby skierować zapytanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  czy do Naczelnika Urzędu Skarbowego o miejsce pracy dłużnika. Po otrzymaniu odpowiedzi, zgodnie z wnioskiem wierzyciela, który jest gestorem postępowania egzekucyjnego – dokonuje zajęcia wierzytelności.

Autopromocja

Pamiętaj, że wierzytelności takie, jak na przykład umowa zlecenie nie podlegają ochronie prawnej tak jak wynagrodzenie za pracę w oparciu o umowę o pracę i są zajmowane bez ograniczeń. To znaczy, że zleceniodawca ma obowiązek potrącić całość wynagrodzenia do rąk komornika. Jest to jedna z negatywnych cech tego świadczenia, której trzeba być świadomym, gdy podlega się egzekucji sądowej.

Do egzekucji z innej wierzytelności komornik przystępuje poprzez jej zajęcie - wymagana jest forma pisemna. Komornik wraz z zajęciem  innej wierzytelności jest obowiązany przepisami kodeksu postępowania cywilnego do wykonania pewnych związanych z tym czynności zarówno wobec dłużnika jak i wobec trzeciodłużnika.

Trzeciodłużnikiem (poddłużnikiem) jest dłużnik wierzytelności, w tym przypadku zleceniodawca. Jest to osoba, którą łączy z dłużnikiem postępowania egzekucyjnego zobowiązanie np. za wykonanie zlecenia, zleceniodawca winien zapłacić wynagrodzenie wykonawcy czyli dłużnikowi. Z momentem zajęcia zleceniodawca staje się poddłużnikiem i wypłatę za wykonane zlecenie przekazuje nie wykonawcy, który jest dłużnikiem egzekucyjnym lecz wierzycielowi.

Począwszy od obowiązków komornika wobec dłużnika w przypadku zajęcia innej wierzytelności, należy zastosować art. 896 kpc. Z jego treści wynika, że komornik pismem zajmującym daną wierzytelność informuje dłużnika o jego zajęciu jednocześnie zawiadamia go, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Przez rozporządzanie rozumie się: zbycie wierzytelności, ustanowienie na niej zastawu, zrzeczenia się wierzytelności, a także zmiana rodzaju świadczenia, umówienie się o inny przedmiot świadczenia w miejsce należnego, ustanowienie innego terminu lub miejsca świadczenia. Następnie komornik sądowy w ramach jednego pisma poza pouczeniem  i zawiadomieniem dłużnika wzywa również trzeciodłużnika np. pracodawcę, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

W przypadku niepodania przez trzeciodłużnika precyzyjnych informacji w wyżej określonym oświadczeniu, komornik sądowy w ramach art. 761 kpc może domagać się od poddłużnika wyjaśnień pod groźbą grzywny. Istotne jest to, że pytanie jakie zadaje komornik sądowy nie tyczy się tylko kwestii czy wierzytelność istnieje w chwili zajęcia, ale też czy kiedykolwiek powstała. Odpowiedź na wezwanie dłużnika wierzytelności powinna być udzielona bez względu na to, czy osoba do której wezwanie skierowano, uważa że nie jest dłużna, albo że nie łączy jej z dłużnikiem egzekwowanym żaden stosunek prawny.

Pamiętać należy, że niezłożenie wymaganej odpowiedzi na pytania zadane w zajęciu pociąga za sobą odpowiedzialność materialną za wyrządzoną w ten sposób wierzycielowi szkodę, a ponadto zagrożone jest grzywną. Termin do złożenia przez poddłużnika oświadczenia wynosi tydzień. Jest to termin instrukcyjny i podlega przywróceniu na zasadach ogólnych. Jeżeli spóźnienie przy składaniu oświadczenia spowoduje szkodę, dłużnik zajętej wierzytelności będzie ponosił odpowiedzialność względem wierzyciela. Naturalnie wpłata zajętej sumy na rzecz organu egzekucyjnego zwalnia dłużnika z długu wobec wierzyciela.

Nierzadko zdarza się, że dłużnik nie odbiera korespondencji od komornika, myśląc że dzięki temu uchyli się od obowiązków  jakie są na niego nakładane pismem. Nic bardziej mylnego. Pracodawca odbiorze pismo, gdyż będzie ono wysłane na adres rejestrowy pracodawcy, w związku z czym zajęcie będzie dokonane i realizowane, nawet w przypadku gdy dłużnik nie podejmie przesyłki. W związku z powyższym, dłużnicy często dowiadują się o egzekucji ze swojej umowy zlecenia (także umowy agencyjnej lub umowy o dzieło) dopiero przy wypłacie.


Częstym pytaniem jest – czy wielkość świadczenia przypadającego dłużnikowi od poddłużnika ma znaczenia dla samego zajęcia tej wierzytelności? W związku z czym wyjaśnić należy, że jeżeli świadczenie przewyższa wysokość egzekwowanej wierzytelności, tylko część roszczenia zostanie objęta zajęciem. Jednakże, gdy wierzytelność jest niższa od sumy dochodzonej przez wierzyciela, nie można odmówić przymiotu skuteczności takiemu zajęciu, gdyż zostanie ono zaspokojone częściowo i utrzyma się aż do całkowitej spłaty.

Zajęcie będzie utrzymywane do chwili spłaty całości zadłużenia. Po dokonaniu spłaty zajęcie zostanie uchylone i tym samym trzeciodłużnik zostanie zwolniony z obowiązku dokonywania potrąceń komornikowi i środki ponownie będą przekazywane bezpośrednio dłużnikowi.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA