REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Windykacja sądowa
Windykacja sądowa

REKLAMA

REKLAMA

Zasady skutecznego przeprowadzenia windykacji sądowej przedstawia Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu Kancelarii Prawnej – Inkaso WEC.

W poprzednim artykule omówiłem zagadnienia związane z windykacją polubowną i przedstawiłem zalety odzyskiwania długów na tej drodze. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, kiedy strona zalegająca wykazuje chęć współpracy w tym zakresie. Niestety, nie zawsze tak jest i wierzyciel zmuszony jest podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby odzyskać należne sumy. Wówczas z pomocą przychodzą procedury składające się na postępowanie w ramach windykacji sądowej.

Autopromocja

Zawsze, również w biznesie, należy zakładać dobrą wolę osób, z którymi podejmuje się wspólne przedsięwzięcia. Nie zwalnia to, oczywiście, przedsiębiorcy z konieczności dokładnego sprawdzenia kontrahenta. Jednakże nawet najstaranniej przeprowadzony wywiad może nie zabezpieczyć przedsiębiorcy przed złymi doświadczeniami. Zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy wykorzystując swój staż na rynku, pozycję, wielkość albo i zwykły tupet, uczynili z nieterminowego płacenia należności wsparcie dla własnej działalności, zmuszając w ten sposób kontrahentów do, niejako, jej finansowania. Można powiedzieć, że wymuszają w ten sposób nieuzgodniony kredyt kupiecki.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Czym jest windykacja sądowa?

Windykacja sądowa są to działania, które wierzyciel, lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna, podejmuje w przypadku niepowodzenia w odzyskaniu długów na drodze windykacji polubownej. Sprawa jest wówczas kierowana do postępowania sądu. Sprawa sądowa ma na celu uzyskanie przeciwko dłużnikowi tytułu egzekucyjnego oraz, następnie, opatrzenie go tytułem wykonawczym, tzn. klauzulą wykonalności. Należy pamiętać, że nie jest to, niestety, koniec postępowania. Dalszym etapem jest współpraca z komornikiem, czyli: przekazanie egzekucji, nadzór nad egzekucją, wnioskowanie o egzekucję z konkretnego majątku oraz – jeśli to konieczne – o licytację mienia. Na tym etapie konieczne może być poszukiwanie w drodze wywiadu gospodarczego ukrytego majątku dłużnika, ponieważ zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami to obowiązkiem wierzyciela jest wskazanie organowi egzekucyjnemu majątku dłużnika, z którego jest możliwa egzekucja.

Dlatego też, podczas windykacji sądowej warto skorzystać (o ile nie zrobiło się tego już wcześniej, podczas windykacji polubownej) ze wsparcia profesjonalnej firmy. Mając doświadczenie w tego typu sprawach, przeprowadzi ona swojego klienta, zabezpieczając jego interesy i dbając o jego komfort, przez cały proces – od zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów po uzyskanie prawomocnego tytułu wykonawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Tak, jak w przypadku windykacji polubownej, powinno się sprawdzić opinie o firmie, warunki współpracy, jej skuteczność, jak również jej uczestnictwo w stowarzyszeniach branżowych, w których uczestnictwo potwierdza wiarygodność firmy np. Polski Związek Windykacji i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Zrzeszenie w takich organizacjach jest dla klienta gwarancją, że firma podchodzi do powierzanych jej zadań z pełnym profesjonalizmem oraz działa zgodnie z prawem i etycznie.

Staż na rynku jest dobrym wskaźnikiem satysfakcji dotychczasowych klientów – firma nie utrzymałaby się długo, gdyby klienci nie byli zadowoleni z jej usług. Nie wolno też zapominać o tym, że wiodące firmy windykacyjne, którym na to pozwala kondycja finansowa, w trakcie trwania windykacji finansują za wierzyciela koszty sądowe, w tym zastępstwa prawnego, skarbowe oraz egzekucyjne. Jest to jednak wyjątkowe działanie dedykowane bezspornym wierzytelnościom. Wynagrodzeniem tych firm jest prowizja od sukcesu (tzw. success fee).

W przypadku windykacji sądowej warto wybrać firmę, która nie musi korzystać z pomocy podmiotów zewnętrznych i może prowadzić działania windykacyjne samodzielnie na każdym etapie postępowania. Z reguły profesjonalne firmy windykacyjne posiadają spółkę prawniczą, która działa w ramach grupy kapitałowej w formie spółki komandytowej firmy windykacyjnej (komandytariusza) i radcy prawnego lub adwokata (komplementariusza).


Firma, w której strukturach działa kancelaria prawna, jest w stanie zagwarantować swoim klientom odpowiednią szybkość działań oraz pełniejsze wsparcie radcy bądź adwokata. Ważne jest też, aby firma windykacyjna zapewniała swoim klientom kompleksową opiekę i pomoc już po uzyskaniu wyroku sądowego. Oznacza to, że powinna dysponować odpowiednimi osobami, które będą prowadzić prawidłowy nadzór nad działaniami komorników, w tym wspierać ich podczas wyszukiwania majątku dłużnika.

Aby zapewnić klientowi komfortowe przejście przez ten etap postępowania, pracownicy firmy windykacyjnej powinni dysponować nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również narzędziami, które usprawnią wyszukiwanie majątku dłużnika. Coraz bardziej wyrafinowane metody unikania płacenia zobowiązań wymagają coraz bardziej skutecznych działań ze strony wierzyciela. A ponieważ wierzyciel musi skupić się na swojej podstawowej działalności,  rozsądnym i uzasadnionym działaniem jest zlecenie windykacji profesjonalnej firmie windykacyjnej.

Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu, Kancelaria Prawna – Inkaso WEC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA