Będą zmiany: Spadek. Zachowek. 6 miesięcy na zgłoszenie. Dla niektórych dłużej [RPO i MF]
![MF: Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego. Będzie drobna zmiana zasad. Dla niektórych](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmlu/Zm9yLnBsL3AvX2ZpbGVzLzM4/Mjk0MDAwL3BvZHd5emtpLTM4/Mjk0MTYxLmpwZyIsInciOjc3MX0.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
W spadkach rząd nie usunie terminu 6 miesięcy. Będzie jednak koło ratunkowe dla spóźnialskich. Niektórych spóźnialskich będę chroniły nowe rozwiązania.
REKLAMA
Zwolnienie podatkowe spadkobierców (także zachowek) - problematyczny druk SD-Z2
To druk, który jest problemem. Śmierć nas zaskakuje. Nie jesteśmy przygotowani, że bliscy odchodzą i nie pamiętamy (nie wiemy), że druk SD-Z2 w urzędzie skarbowym. trzeba złożyć i to w terminie 6 miesięcy. Zmiana w zakresie tego obowiązku według MF ma wyglądać tak:
"Przedstawiając powyższe, w mojej ocenie na szczególną uwagę zasługują osoby, które z niezawinionych przyczyn nie dopełniły warunków do skorzystania ze zwolnienia. Z tego względu, w toku planowanej w 2025 roku nowelizacji upsd zostaną rozważone zmiany legislacyjne, które w szczególnie uzasadnionych przypadkach pozwolą wyeliminować negatywne konsekwencje niedotrzymania terminu zgłoszenia nabytych rzeczy lub praw majątkowych przez osoby uprawnione do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn."
Stanowisko takie zajął z upoważnienia Ministra Finansów Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu.
Spróbujmy zgadnąć jakie to może być nowe rozwiązanie w ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1837. Np. może polegać na przyznaniu prawa do przywrócenia terminu do złożenia zawiadomienia w urzędzie skarbowym, które da zwolnienie z podatku spadkowego.
Wdowiec ma 80 lat. Jest w złym stanie zdrowia. Nie korzysta z Internetu. Obiektywnie oceniając nie ma wiedzy, co do obowiązku zgłoszenia druku
Zmiana być może będzie polegała tylko na tym, że w przypadkach bardzo szczególnych, naprawdę wyjątkowych, spadkobiercy, którzy przegapili 6 miesięczny termin na zgłoszenie spadku, będą mogli – prawdopodobnie – zachować zwolnienie z podatku od spadku. Prawdopodobne jest przywrócenie terminu do złożenia zawiadomienia
Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
Jakie są zasady dla zwolnienia od spadku, dziedziczenia, zachowku w 2025 r. - stare zasady
Kto podlega zwolnieniu
Do kategorii najbliższej rodziny zalicza się:
- małżonka,
- zstępnych: dzieci, wnuków, prawnuków,
- wstępnych: rodziców, dziadków pradziadków,
- pasierbów;
- rodzeństwo,
- ojczyma oraz macochę.
Jakie są warunki do skorzystania ze zwolnienia
Aby skorzystać ze zwolnienia składasz formularz SD-Z2 (po otrzymaniu spadku, darowizny lub nabycia rzeczy i praw majątkowych) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Jak liczyć termin na zgłoszenie? To 6 miesięcy od:
- uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, albo
- zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza, albo
- wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.
W przykładzie szczególna sytuacja:
Syn zgłosił fiskusowi spadek na SD-Z2 w terminie. Dwa lata później dowiedział, że zmarły ojciec ma jeszcze nieruchomość. Wystarczy, że złoży dodatkowe SD-Z2 (w terminie do 6 miesięcy od dnia wiadomości)
Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (m.in. zapis zwykły, dalszy zapis lub z polecenia testamentowego, zachowek, zapis windykacyjny)
2) (....) w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego
nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA