REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o podatku akcyzowym - nowelizacja od 30 czerwca 2015 r.

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ustawa o podatku akcyzowym - nowelizacja od 30 czerwca 2015 r.
Ustawa o podatku akcyzowym - nowelizacja od 30 czerwca 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Znane są już konkretne uregulowania projektu dużej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Aktualnie trwają uzgodnienia i konsultacje odnośnie projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym oraz niektóre inne ustawy. Większość nowych regulacji ma wejść w życie już z dniem 30 czerwca 2015 r., a pozostałe 1 stycznia 2016 r.

Ustawa o podatku akcyzowym - cel wprowadzanych zmian

Opublikowany projekt stanowi rezultat przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 18 listopada 2014 r. założeń projektu ustawy nowelizującej. Przedstawione zmiany mają bardzo rozległy charakter. Ich nadrzędnym celem jest uproszczenie szeregu przepisów akcyzowych, zniesienie bądź ograniczenie niektórych obowiązków administracyjnych, a także poprawienie i doprecyzowanie dotychczasowych regulacji. Ustawa nowelizująca wprowadza również szereg nowych rozwiązań, np. w zakresie organizacji obrotu wyrobami z zerową stawką akcyzy.

Autopromocja

Aktywne druki i formularze

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Ustawa o podatku akcyzowym

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym - najistotniejsze zmiany

  • Wprowadzenie możliwości skorzystania ze zwolnienia od akcyzy przysługującego zakładowi energochłonnemu przez podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów gazowych lub węglowych oraz przez podmioty, które uruchomią nową instalację wykorzystującą takie wyroby.
  • Wprowadzenie zamkniętego katalogu systemów uznawanych za prowadzące do osiągnięcia celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, których wdrożenie pozwala na stosowanie zwolnień z opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych i wyrobów gazowych.
  • Zmiana regulacji dotyczących wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, np. poprzez zawężenie przypadków stosowania zerowej stawki akcyzy oraz wprowadzenie dodatkowych wymogów związanych z jej stosowaniem.
  • Wprowadzenie nowych unormowań odnoszących się do opodatkowania strat olejów smarowych oraz wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.
  • Nowe uregulowania dotyczące prowadzenia różnego rodzaju ewidencji akcyzowych, np. ewidencji składu podatkowego czy ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo bądź wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie
  • Uchylenie przepisów uzależniających stosowanie zwolnienia od akcyzy dla wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie od prowadzenia stosownej ewidencji.
  • Zniesienie obowiązku obecności funkcjonariusza celnego przy niszczeniu piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą, jeśli zostały one zwrócone w ramach reklamacji.
  • Umożliwienie podatnikom dokonania wyboru właściwego organu podatkowego w sytuacji wystąpienia okoliczności przewidujących właściwość miejscową kilku organów podatkowych.
  • Wdrożenie szeregu regulacji obejmujących pośredniczące podmioty tytoniowe.
  • Wprowadzenie uproszczeń w sposobie stosowania zabezpieczeń akcyzowych.
  • Zniesienie obowiązku składania druków INF - informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym.
  • Wprowadzenie ułatwień w zakresie stosowania znaków akcyzy.

Co dalej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie trwają konsultacje przedstawionego projektu.Większość nowych regulacji ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2015 r. (część zacznie natomiast obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

Samochód w firmie 2015 – multipakiet


Z uwagi na kompleksowy charakter wprowadzanych unormowań niezbędna jest szczegółowa analiza wpływu nowych regulacji na zakres obowiązków poszczególnych podatników na gruncie akcyzy. Zapewne modyfikacji i aktualizacji będą wymagały obecnie funkcjonujące u niektórych podatników systemy rozliczeniowe, stosowane procedury oraz łańcuchy dostaw.

Warto wiedzieć:
Pierwsze trzy WIA wydane. Dyrektor Izby zaklasyfikował dla celów akcyzy lody z alkoholem.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz praktyczny przewodnik o WIA Deloitte.

Autorzy:
Anna Wibig
Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
awibig@deloitteCE.com

Mateusz Fiszer
Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
mfiszer@deloitteCE.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA