REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy
Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

REKLAMA

REKLAMA

Wielu producentów oraz podmiotów dokonujących sprzedaży podpałek do grilla ma wątpliwości, czy produkcja i sprzedaż tego wyrobu opodatkowana jest podatkiem akcyzowym. Podpałka do grilla może być wytwarzana z wielu surowców (w tym będących wyrobami akcyzowymi). O tym czy sprzedaż surowca do podpałki do grilla podlega akcyzie decyduje przede wszystkim skład tego surowca. W tym artykule, rozważmy sytuację, w której podpałka do grilla wytwarzana jest z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91.

Definicję wyrobów akcyzowych zawiera ustawa o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa o akcyzie). Zgodnie z jej brzmieniem, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy o akcyzie. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że wyroby wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o akcyzie podlegają co do zasady podatkowi akcyzowemu.

Autopromocja

Estry o kodzie CN 3824 90 91 są objęte załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie jeżeli są przeznaczone na cele napędowe lub opałowe. Oznacza, to że estry będą zaliczane do wyrobów akcyzowych i tym samym podlegać akcyzie tylko w przypadku przeznaczenia ich do celów opałowych lub napędowych. Estry o kodzie CN 3824 90 91 mogą być wykorzystywane do produkcji podpałek do grilla. Należy rozważyć, czy w takiej sytuacji przedmiotowe estry są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych.

Co prawda, ustawa o akcyzie nie definiuje celu opałowego, jednakże należy mieć na uwadze, że podpałka do grilla nie jest spalana w celu wytworzenia energii cieplnej. Stanowi ona jedynie środek do uzyskania zapłonu przy rozpalaniu grilla. Podpałka do grilla nie jest przeznaczona na cele opałowe, ponieważ nie służy do wytworzenia energii cieplnej służącej przykładowo do ogrzewania pomieszczeń. Tym samym, zdaniem Autora użycie estrów o kodzie CN 3824 90 91 do produkcji podpałki do grilla nie stanowi wykorzystania estrów do celów opałowych. Nie ulega wątpliwości, że użycie estrów o kodzie CN 3824 90 91 do produkcji podpałki do grilla nie będzie stanowić również wykorzystania tego wyrobu do celów napędowych (podpałka do grilla nie jest bowiem wykorzystywany w silnikach spalinowych).

Uznać więc należy, że estry kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91 przeznaczone do produkcji podpałki do grilla (czyli do celów innych niż opałowe, innych niż napędowe) nie są objęte załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie (który to określa zakres wyrobów objętych podatkiem akcyzowym). W związku z tym estry o kodzie CN 3824 90 91 przeznaczone do produkcji podpałki do grilla nie są wyrobami akcyzowymi. Oznacza to, że czynności sprzedaż estrów o kodzie CN 3824 90 91 wykorzystywanych do produkcji podpałki do grilla nie podlega akcyzie. Nie podlega akcyzie również produkcja podpałki do grilla z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91, ani też sprzedaż gotowej podpałki do grilla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

    Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

    Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

    Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

    Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

    Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

    Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

    Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

    Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

    W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

    Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

    Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

    Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

    Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

    Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

    Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

    REKLAMA