reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Podatnicy i obowiązek podatkowy > Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

Wielu producentów oraz podmiotów dokonujących sprzedaży podpałek do grilla ma wątpliwości, czy produkcja i sprzedaż tego wyrobu opodatkowana jest podatkiem akcyzowym. Podpałka do grilla może być wytwarzana z wielu surowców (w tym będących wyrobami akcyzowymi). O tym czy sprzedaż surowca do podpałki do grilla podlega akcyzie decyduje przede wszystkim skład tego surowca. W tym artykule, rozważmy sytuację, w której podpałka do grilla wytwarzana jest z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91.

Definicję wyrobów akcyzowych zawiera ustawa o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa o akcyzie). Zgodnie z jej brzmieniem, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy o akcyzie. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że wyroby wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o akcyzie podlegają co do zasady podatkowi akcyzowemu.

Estry o kodzie CN 3824 90 91 są objęte załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie jeżeli są przeznaczone na cele napędowe lub opałowe. Oznacza, to że estry będą zaliczane do wyrobów akcyzowych i tym samym podlegać akcyzie tylko w przypadku przeznaczenia ich do celów opałowych lub napędowych. Estry o kodzie CN 3824 90 91 mogą być wykorzystywane do produkcji podpałek do grilla. Należy rozważyć, czy w takiej sytuacji przedmiotowe estry są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych.

Co prawda, ustawa o akcyzie nie definiuje celu opałowego, jednakże należy mieć na uwadze, że podpałka do grilla nie jest spalana w celu wytworzenia energii cieplnej. Stanowi ona jedynie środek do uzyskania zapłonu przy rozpalaniu grilla. Podpałka do grilla nie jest przeznaczona na cele opałowe, ponieważ nie służy do wytworzenia energii cieplnej służącej przykładowo do ogrzewania pomieszczeń. Tym samym, zdaniem Autora użycie estrów o kodzie CN 3824 90 91 do produkcji podpałki do grilla nie stanowi wykorzystania estrów do celów opałowych. Nie ulega wątpliwości, że użycie estrów o kodzie CN 3824 90 91 do produkcji podpałki do grilla nie będzie stanowić również wykorzystania tego wyrobu do celów napędowych (podpałka do grilla nie jest bowiem wykorzystywany w silnikach spalinowych).

Uznać więc należy, że estry kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91 przeznaczone do produkcji podpałki do grilla (czyli do celów innych niż opałowe, innych niż napędowe) nie są objęte załącznikiem nr 1 do ustawy o akcyzie (który to określa zakres wyrobów objętych podatkiem akcyzowym). W związku z tym estry o kodzie CN 3824 90 91 przeznaczone do produkcji podpałki do grilla nie są wyrobami akcyzowymi. Oznacza to, że czynności sprzedaż estrów o kodzie CN 3824 90 91 wykorzystywanych do produkcji podpałki do grilla nie podlega akcyzie. Nie podlega akcyzie również produkcja podpałki do grilla z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91, ani też sprzedaż gotowej podpałki do grilla.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama