| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego, które weszło w życie od 19 września 2018 r., określiło nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym precyzujące zasady właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

W polu nr 6 (poprzednio pole nr 5) wzoru wniosku dokonano drobnej zmiany redakcyjnej zmieniając opis pola „Sposób dokonania rozliczenia” na „Sposób dokonania zwrotu akcyzy”, gdyż wniosek dotyczy zwrotu akcyzy. W tym polu uwzględniono również możliwość wskazania rachunku spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, na której rachunek ma być dokonany zwrot akcyzy. Ze względu na to, iż to pole dotyczy sposobu dokonania zwrotu akcyzy przewidziano w nim również możliwość dokonania zwrotu w kasie właściwego organu podatkowego.

W celu łatwiejszej identyfikacji przez organ podatkowy samochodu osobowego, którego będzie dotyczył złożony wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od tego pojazdu, w dotychczasowym polu nr 7 (obecnie pole nr 8) zawierającym  dane dotyczące samochodu osobowego, który został dostarczony wewnątrzwspólnotowo albo wyeksportowany, pierwszą kolumnę tego pola uzupełniono o numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy samochodu osobowego.

Dokonano również usunięcia dotychczasowego pola numer 8 we wzorze wniosku, w którym wnioskodawca oświadcza o prawdziwości podanego we wniosku opisu oraz znajomości przepisów zobowiązujących do zwrotu nienależnie otrzymanych kwot zwrotu podatku akcyzowego. Zamiast tego na dole formularza zamieszczono pouczenie, iż za wprowadzenie w błąd właściwego organu przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy i przez to narażenie na nienależny zwrot akcyzy grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Zapis ten stanowi pouczenie wnioskodawcy o grożącej mu odpowiedzialności z art. 76 Kodeksu karnego skarbowego.

Nowy wzór formularza wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego obowiązuje od 19 września 2018 r., podobnie jak nowe zasady określania właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Jednak do postępowań w sprawach zwrotu akcyzy od samochodu osobowego wszczętych i niezakończonych przed 19 września 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »