| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego, które weszło w życie od 19 września 2018 r., określiło nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym precyzujące zasady właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

W polu nr 6 (poprzednio pole nr 5) wzoru wniosku dokonano drobnej zmiany redakcyjnej zmieniając opis pola „Sposób dokonania rozliczenia” na „Sposób dokonania zwrotu akcyzy”, gdyż wniosek dotyczy zwrotu akcyzy. W tym polu uwzględniono również możliwość wskazania rachunku spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, na której rachunek ma być dokonany zwrot akcyzy. Ze względu na to, iż to pole dotyczy sposobu dokonania zwrotu akcyzy przewidziano w nim również możliwość dokonania zwrotu w kasie właściwego organu podatkowego.

W celu łatwiejszej identyfikacji przez organ podatkowy samochodu osobowego, którego będzie dotyczył złożony wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od tego pojazdu, w dotychczasowym polu nr 7 (obecnie pole nr 8) zawierającym  dane dotyczące samochodu osobowego, który został dostarczony wewnątrzwspólnotowo albo wyeksportowany, pierwszą kolumnę tego pola uzupełniono o numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy samochodu osobowego.

Dokonano również usunięcia dotychczasowego pola numer 8 we wzorze wniosku, w którym wnioskodawca oświadcza o prawdziwości podanego we wniosku opisu oraz znajomości przepisów zobowiązujących do zwrotu nienależnie otrzymanych kwot zwrotu podatku akcyzowego. Zamiast tego na dole formularza zamieszczono pouczenie, iż za wprowadzenie w błąd właściwego organu przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy i przez to narażenie na nienależny zwrot akcyzy grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Zapis ten stanowi pouczenie wnioskodawcy o grożącej mu odpowiedzialności z art. 76 Kodeksu karnego skarbowego.

Nowy wzór formularza wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego obowiązuje od 19 września 2018 r., podobnie jak nowe zasady określania właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Jednak do postępowań w sprawach zwrotu akcyzy od samochodu osobowego wszczętych i niezakończonych przed 19 września 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »