REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy, która ma w swoim złożeniu uprościć zasady obrotu węglem i koksem. Pamiętać jednak należy, że już aktualnie obowiązujące przepisy przewidują w określonych sytuacjach ułatwienia polegające na możliwości zastąpienia dokumentu dostawy fakturą lub dokumentem dostawy w formie uproszczonej.

Dokument dostawy w formie uproszczonej

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem węglem i koksem (wyrobami węglowymi) objętymi zwolnieniem od akcyzy posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego powinni, co do zasady, każdą sprzedaż związaną z wydaniem wyrobów węglowych udokumentować poprzez wystawienie dokumentu dostawy w trzech lub czterech egzemplarzach (w zależności od rodzaju transakcji).

Autopromocja

Jak już jednak wskazano, sprzedawca wyrobów węglowych posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego może w pewnych sytuacjach wystawić dokument dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Dokument taki zawiera o wiele mniej elementów niż „zwykły” dokument dostawy i może być wystawiony, jeżeli podmiot zwolniony od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy nabywa i dokonuje bezpośrednio odbioru wyrobów węglowych od sprzedawcy, który posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego.

Nie jest natomiast możliwe wystawienie uproszczonego dokumentu dostawy, gdy nabywcą wyrobów węglowych jest pośredniczący podmiot węglowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje węgiel do pośredniczącego podmiotu węglowego B, który odbiera własnym środkiem transportu węgiel od sprzedawcy. W takim wypadku pośredniczący podmiot węglowy A powinien wystawić „zwykły” dokument dostawy, ponieważ nie jest dopuszczalne wystawianie dokumentu dostawy w formie uproszczonej w sytuacji sprzedaży węgla do innego pośredniczącego podmiotu węglowego.

W przypadku, gdy sprzedawane wyroby węglowe są przeznaczone do działalności gospodarczej nabywcy, to wówczas do dokumentu dostawy w formie uproszczonej winna być dołączona faktura potwierdzająca sprzedaż wyrobów węglowych.

Jeżeli wyroby węglowe nie są przeznaczone na cele działalności gospodarczej nabywcy, to wtedy - z punktu widzenia przepisów akcyzowych - wystarczające jest jedynie wystawienie  dokumentu dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Ułatwienie związane z użyciem dokumentu dostawy w formie uproszczonej wiąże się także z tym, że jest on wystawiany tylko w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy przeznaczony jest dla nabywcy węgla korzystającego ze zwolnienia, zaś drugi przeznaczony jest dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel i jest wystawcą tego dokumentu. Na egzemplarzu przeznaczonym dla pośredniczącego podmiotu węglowego powinno się znaleźć potwierdzenie odbioru dokonane przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

W praktyce zastosowanie dokumentu dostawy w formie uproszczonej ma najczęściej miejsce w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych dla gospodarstw domowych, które samodzielnie odbierają nabywane wyroby węglowe od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym.

Pan Tomasz  kupuje węgiel, który zużywa do ogrzewania domu mieszkalnego, a więc może nabyć węgiel w ramach zwolnienia od akcyzy. Jeżeli Tomasz osobiście odbiera węgiel to sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem węglowym może wystawić 2 egzemplarze uproszczonego dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz sprzedawca przekazuje Panu Tomaszowi, zaś drugi po uzyskaniu na nim potwierdzenia odbioru węgla przez pana Tomasza, pozostawia dla siebie.

Wzór dokumentu dostawy w formie uproszczonej zamieszczony został w załączniku 1B do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2013, poz. 196).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata


Faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy

Istniejące obecnie przepisy przewidują także możliwość wystawienia faktury spełniającej funkcję dokumentu dostawy.

Autopromocja

Możliwość taka istnieje, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1. nabywca korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy odbiera wyroby węglowe bezpośrednio od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym,

2. faktura zawiera w szczególności:

- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Zatem faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy dla sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium Polski może być wystawiona w tych samych przypadkach, w których wystawia się dokument dostawy w formie uproszczonej.

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Ciepłownia X nabywa wyroby węglowe w ramach zwolnienia od akcyzy przewidzianego dla zakładów energochłonnych. Jeżeli ciepłownia X odbiera wyroby węglowe własnym środkiem transportu od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym, to wówczas dla zastosowanie zwolnienia wystarczające będzie wystawienie przez sprzedawcę faktury zawierającej w szczególności:
- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA