| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

W chwili obecnej trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy, która ma w swoim złożeniu uprościć zasady obrotu węglem i koksem. Pamiętać jednak należy, że już aktualnie obowiązujące przepisy przewidują w określonych sytuacjach ułatwienia polegające na możliwości zastąpienia dokumentu dostawy fakturą lub dokumentem dostawy w formie uproszczonej.

Dokument dostawy w formie uproszczonej

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem węglem i koksem (wyrobami węglowymi) objętymi zwolnieniem od akcyzy posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego powinni, co do zasady, każdą sprzedaż związaną z wydaniem wyrobów węglowych udokumentować poprzez wystawienie dokumentu dostawy w trzech lub czterech egzemplarzach (w zależności od rodzaju transakcji).

Jak już jednak wskazano, sprzedawca wyrobów węglowych posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego może w pewnych sytuacjach wystawić dokument dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Dokument taki zawiera o wiele mniej elementów niż „zwykły” dokument dostawy i może być wystawiony, jeżeli podmiot zwolniony od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy nabywa i dokonuje bezpośrednio odbioru wyrobów węglowych od sprzedawcy, który posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego.

Nie jest natomiast możliwe wystawienie uproszczonego dokumentu dostawy, gdy nabywcą wyrobów węglowych jest pośredniczący podmiot węglowy.

Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje węgiel do pośredniczącego podmiotu węglowego B, który odbiera własnym środkiem transportu węgiel od sprzedawcy. W takim wypadku pośredniczący podmiot węglowy A powinien wystawić „zwykły” dokument dostawy, ponieważ nie jest dopuszczalne wystawianie dokumentu dostawy w formie uproszczonej w sytuacji sprzedaży węgla do innego pośredniczącego podmiotu węglowego.

W przypadku, gdy sprzedawane wyroby węglowe są przeznaczone do działalności gospodarczej nabywcy, to wówczas do dokumentu dostawy w formie uproszczonej winna być dołączona faktura potwierdzająca sprzedaż wyrobów węglowych.

Jeżeli wyroby węglowe nie są przeznaczone na cele działalności gospodarczej nabywcy, to wtedy - z punktu widzenia przepisów akcyzowych - wystarczające jest jedynie wystawienie  dokumentu dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Ułatwienie związane z użyciem dokumentu dostawy w formie uproszczonej wiąże się także z tym, że jest on wystawiany tylko w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy przeznaczony jest dla nabywcy węgla korzystającego ze zwolnienia, zaś drugi przeznaczony jest dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel i jest wystawcą tego dokumentu. Na egzemplarzu przeznaczonym dla pośredniczącego podmiotu węglowego powinno się znaleźć potwierdzenie odbioru dokonane przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

W praktyce zastosowanie dokumentu dostawy w formie uproszczonej ma najczęściej miejsce w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych dla gospodarstw domowych, które samodzielnie odbierają nabywane wyroby węglowe od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym.

Pan Tomasz  kupuje węgiel, który zużywa do ogrzewania domu mieszkalnego, a więc może nabyć węgiel w ramach zwolnienia od akcyzy. Jeżeli Tomasz osobiście odbiera węgiel to sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem węglowym może wystawić 2 egzemplarze uproszczonego dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz sprzedawca przekazuje Panu Tomaszowi, zaś drugi po uzyskaniu na nim potwierdzenia odbioru węgla przez pana Tomasza, pozostawia dla siebie.

Wzór dokumentu dostawy w formie uproszczonej zamieszczony został w załączniku 1B do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2013, poz. 196).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »