REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy, która ma w swoim złożeniu uprościć zasady obrotu węglem i koksem. Pamiętać jednak należy, że już aktualnie obowiązujące przepisy przewidują w określonych sytuacjach ułatwienia polegające na możliwości zastąpienia dokumentu dostawy fakturą lub dokumentem dostawy w formie uproszczonej.

Dokument dostawy w formie uproszczonej

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem węglem i koksem (wyrobami węglowymi) objętymi zwolnieniem od akcyzy posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego powinni, co do zasady, każdą sprzedaż związaną z wydaniem wyrobów węglowych udokumentować poprzez wystawienie dokumentu dostawy w trzech lub czterech egzemplarzach (w zależności od rodzaju transakcji).

REKLAMA

Autopromocja

Jak już jednak wskazano, sprzedawca wyrobów węglowych posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego może w pewnych sytuacjach wystawić dokument dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Dokument taki zawiera o wiele mniej elementów niż „zwykły” dokument dostawy i może być wystawiony, jeżeli podmiot zwolniony od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy nabywa i dokonuje bezpośrednio odbioru wyrobów węglowych od sprzedawcy, który posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego.

Nie jest natomiast możliwe wystawienie uproszczonego dokumentu dostawy, gdy nabywcą wyrobów węglowych jest pośredniczący podmiot węglowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje węgiel do pośredniczącego podmiotu węglowego B, który odbiera własnym środkiem transportu węgiel od sprzedawcy. W takim wypadku pośredniczący podmiot węglowy A powinien wystawić „zwykły” dokument dostawy, ponieważ nie jest dopuszczalne wystawianie dokumentu dostawy w formie uproszczonej w sytuacji sprzedaży węgla do innego pośredniczącego podmiotu węglowego.

W przypadku, gdy sprzedawane wyroby węglowe są przeznaczone do działalności gospodarczej nabywcy, to wówczas do dokumentu dostawy w formie uproszczonej winna być dołączona faktura potwierdzająca sprzedaż wyrobów węglowych.

Jeżeli wyroby węglowe nie są przeznaczone na cele działalności gospodarczej nabywcy, to wtedy - z punktu widzenia przepisów akcyzowych - wystarczające jest jedynie wystawienie  dokumentu dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

REKLAMA

Ułatwienie związane z użyciem dokumentu dostawy w formie uproszczonej wiąże się także z tym, że jest on wystawiany tylko w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy przeznaczony jest dla nabywcy węgla korzystającego ze zwolnienia, zaś drugi przeznaczony jest dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel i jest wystawcą tego dokumentu. Na egzemplarzu przeznaczonym dla pośredniczącego podmiotu węglowego powinno się znaleźć potwierdzenie odbioru dokonane przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

W praktyce zastosowanie dokumentu dostawy w formie uproszczonej ma najczęściej miejsce w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych dla gospodarstw domowych, które samodzielnie odbierają nabywane wyroby węglowe od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym.

Pan Tomasz  kupuje węgiel, który zużywa do ogrzewania domu mieszkalnego, a więc może nabyć węgiel w ramach zwolnienia od akcyzy. Jeżeli Tomasz osobiście odbiera węgiel to sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem węglowym może wystawić 2 egzemplarze uproszczonego dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz sprzedawca przekazuje Panu Tomaszowi, zaś drugi po uzyskaniu na nim potwierdzenia odbioru węgla przez pana Tomasza, pozostawia dla siebie.

Wzór dokumentu dostawy w formie uproszczonej zamieszczony został w załączniku 1B do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2013, poz. 196).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata


Faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy

Istniejące obecnie przepisy przewidują także możliwość wystawienia faktury spełniającej funkcję dokumentu dostawy.

Możliwość taka istnieje, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1. nabywca korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy odbiera wyroby węglowe bezpośrednio od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym,

2. faktura zawiera w szczególności:

- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Zatem faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy dla sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium Polski może być wystawiona w tych samych przypadkach, w których wystawia się dokument dostawy w formie uproszczonej.

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Ciepłownia X nabywa wyroby węglowe w ramach zwolnienia od akcyzy przewidzianego dla zakładów energochłonnych. Jeżeli ciepłownia X odbiera wyroby węglowe własnym środkiem transportu od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym, to wówczas dla zastosowanie zwolnienia wystarczające będzie wystawienie przez sprzedawcę faktury zawierającej w szczególności:
- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA