REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne
Akcyza węglowa 2013 - uproszczenia dokumentacyjne

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy, która ma w swoim złożeniu uprościć zasady obrotu węglem i koksem. Pamiętać jednak należy, że już aktualnie obowiązujące przepisy przewidują w określonych sytuacjach ułatwienia polegające na możliwości zastąpienia dokumentu dostawy fakturą lub dokumentem dostawy w formie uproszczonej.

Dokument dostawy w formie uproszczonej

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem węglem i koksem (wyrobami węglowymi) objętymi zwolnieniem od akcyzy posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego powinni, co do zasady, każdą sprzedaż związaną z wydaniem wyrobów węglowych udokumentować poprzez wystawienie dokumentu dostawy w trzech lub czterech egzemplarzach (w zależności od rodzaju transakcji).

REKLAMA

Autopromocja

Jak już jednak wskazano, sprzedawca wyrobów węglowych posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego może w pewnych sytuacjach wystawić dokument dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Dokument taki zawiera o wiele mniej elementów niż „zwykły” dokument dostawy i może być wystawiony, jeżeli podmiot zwolniony od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy nabywa i dokonuje bezpośrednio odbioru wyrobów węglowych od sprzedawcy, który posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego.

Nie jest natomiast możliwe wystawienie uproszczonego dokumentu dostawy, gdy nabywcą wyrobów węglowych jest pośredniczący podmiot węglowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje węgiel do pośredniczącego podmiotu węglowego B, który odbiera własnym środkiem transportu węgiel od sprzedawcy. W takim wypadku pośredniczący podmiot węglowy A powinien wystawić „zwykły” dokument dostawy, ponieważ nie jest dopuszczalne wystawianie dokumentu dostawy w formie uproszczonej w sytuacji sprzedaży węgla do innego pośredniczącego podmiotu węglowego.

W przypadku, gdy sprzedawane wyroby węglowe są przeznaczone do działalności gospodarczej nabywcy, to wówczas do dokumentu dostawy w formie uproszczonej winna być dołączona faktura potwierdzająca sprzedaż wyrobów węglowych.

Jeżeli wyroby węglowe nie są przeznaczone na cele działalności gospodarczej nabywcy, to wtedy - z punktu widzenia przepisów akcyzowych - wystarczające jest jedynie wystawienie  dokumentu dostawy w formie uproszczonej.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

REKLAMA

Ułatwienie związane z użyciem dokumentu dostawy w formie uproszczonej wiąże się także z tym, że jest on wystawiany tylko w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy przeznaczony jest dla nabywcy węgla korzystającego ze zwolnienia, zaś drugi przeznaczony jest dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel i jest wystawcą tego dokumentu. Na egzemplarzu przeznaczonym dla pośredniczącego podmiotu węglowego powinno się znaleźć potwierdzenie odbioru dokonane przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

W praktyce zastosowanie dokumentu dostawy w formie uproszczonej ma najczęściej miejsce w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych dla gospodarstw domowych, które samodzielnie odbierają nabywane wyroby węglowe od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym.

Pan Tomasz  kupuje węgiel, który zużywa do ogrzewania domu mieszkalnego, a więc może nabyć węgiel w ramach zwolnienia od akcyzy. Jeżeli Tomasz osobiście odbiera węgiel to sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem węglowym może wystawić 2 egzemplarze uproszczonego dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz sprzedawca przekazuje Panu Tomaszowi, zaś drugi po uzyskaniu na nim potwierdzenia odbioru węgla przez pana Tomasza, pozostawia dla siebie.

Wzór dokumentu dostawy w formie uproszczonej zamieszczony został w załączniku 1B do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Tekst jednolity Dz. U. z 2013, poz. 196).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata


Faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy

Istniejące obecnie przepisy przewidują także możliwość wystawienia faktury spełniającej funkcję dokumentu dostawy.

Możliwość taka istnieje, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1. nabywca korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy odbiera wyroby węglowe bezpośrednio od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym,

2. faktura zawiera w szczególności:

- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Zatem faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy dla sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium Polski może być wystawiona w tych samych przypadkach, w których wystawia się dokument dostawy w formie uproszczonej.

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Ciepłownia X nabywa wyroby węglowe w ramach zwolnienia od akcyzy przewidzianego dla zakładów energochłonnych. Jeżeli ciepłownia X odbiera wyroby węglowe własnym środkiem transportu od sprzedawcy będącego pośredniczącym podmiotem węglowym, to wówczas dla zastosowanie zwolnienia wystarczające będzie wystawienie przez sprzedawcę faktury zawierającej w szczególności:
- nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych,

- przeznaczenie wyrobów węglowych uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA