| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

Obowiązujące regulacje ustawy o podatku akcyzowym przewidują specjalne zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej. Ze zwolnienia tego nie korzystają jednak podmioty zajmujące się produkcją energii odnawialnej lecz firmy, które umorzyły świadectwo pochodzenia energii odnawialnej. Trzeba również pamiętać o specjalnych terminach korzystania z omawianej ulgi.

Zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej wynika z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie tego przepisu zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.

Zasady korzystania z powyższego zwolnienia (ulgi) określone zostały w art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, który to przepis stanowi, iż zwolnienie (ulgę) stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.

Korzystanie ze zwolnienia od akcyzy z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej polega na obniżeniu należnego podatku akcyzowego o kwotę zwolnienia obliczoną jako iloczyn ilości MWh energii elektrycznej objętej umorzonymi świadectwami pochodzenia energii odnawialnej oraz kwoty 20 zł (stawka akcyzy dla 1 MWh energii elektrycznej wynosił 20 zł). Obniżenia tego można dokonać poprzez wskazanie kwoty ulgi w pozycji 7a oraz pozycji 7 załącznika do deklaracji podatkowej AKC-4/H.

Zyski z energii odnawialnej

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Ustalając moment, w którym dopuszczalne jest obniżenie należnego podatku akcyzowego należy kierować się brzmienie art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten podaje, że z prawa do obniżenia skorzystać można nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Moim zdaniem oznacza to, iż w przypadku otrzymania przez daną firmę dokumentu potwierdzającego umorzenia świadectwa pochodzenia energii odnawialnej przykładowo w miesiącu marcu 2013 r., z prawa do omawianej ulgi firma ta skorzystać może w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc marzec 2013 r. (deklaracje ta powinna być złożona w terminie do 25 kwietnia 2013 r.).

Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 21 lutego 2013 r. (IBPP4/443-549/12/LG), w której podano, że podatnik może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla energii odnawialnej w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym otrzymał on dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »