REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?
Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące regulacje ustawy o podatku akcyzowym przewidują specjalne zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej. Ze zwolnienia tego nie korzystają jednak podmioty zajmujące się produkcją energii odnawialnej lecz firmy, które umorzyły świadectwo pochodzenia energii odnawialnej. Trzeba również pamiętać o specjalnych terminach korzystania z omawianej ulgi.

Zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej wynika z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie tego przepisu zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.

REKLAMA

Autopromocja

Zasady korzystania z powyższego zwolnienia (ulgi) określone zostały w art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, który to przepis stanowi, iż zwolnienie (ulgę) stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.

Korzystanie ze zwolnienia od akcyzy z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej polega na obniżeniu należnego podatku akcyzowego o kwotę zwolnienia obliczoną jako iloczyn ilości MWh energii elektrycznej objętej umorzonymi świadectwami pochodzenia energii odnawialnej oraz kwoty 20 zł (stawka akcyzy dla 1 MWh energii elektrycznej wynosił 20 zł). Obniżenia tego można dokonać poprzez wskazanie kwoty ulgi w pozycji 7a oraz pozycji 7 załącznika do deklaracji podatkowej AKC-4/H.

Zyski z energii odnawialnej

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustalając moment, w którym dopuszczalne jest obniżenie należnego podatku akcyzowego należy kierować się brzmienie art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten podaje, że z prawa do obniżenia skorzystać można nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Moim zdaniem oznacza to, iż w przypadku otrzymania przez daną firmę dokumentu potwierdzającego umorzenia świadectwa pochodzenia energii odnawialnej przykładowo w miesiącu marcu 2013 r., z prawa do omawianej ulgi firma ta skorzystać może w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc marzec 2013 r. (deklaracje ta powinna być złożona w terminie do 25 kwietnia 2013 r.).

Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 21 lutego 2013 r. (IBPP4/443-549/12/LG), w której podano, że podatnik może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla energii odnawialnej w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym otrzymał on dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto zaznaczyć, że jeżeli kwota przysługującego danej firmie obniżenia będzie wyższa niż kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za dany miesiąc, to wówczas niewykorzystana w tym miesiącu kwota ulgi powinna być rozliczona w deklaracjach podatkowych składanych za następne miesiące. Inaczej mówiąc, jeżeli kwota zwolnienia od akcyzy dla energii odnawialnej przekracza wysokość akcyzy od energii elektrycznej należnej za dany miesiąc, to wówczas nie jest możliwe wystąpienie o zwrot podatku akcyzowego, lecz niewykorzystana kwota ulgi winna być rozliczona w deklaracjach podatkowych składanych za następne miesiące.

Firma Y otrzymała w miesiącu kwietniu 2013 r. dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej dający prawo do zwolnienia od akcyzy w kwocie 30 000 zł. W tej sytuacji możliwe jest skorzystanie przez Firmę X z ulgi w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc kwiecień 2013 r. Jeżeli kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za miesiąc kwiecień 2013 r. wynosiła 15 000 zł, to wówczas możliwe jest skorzystanie w deklaracji składanej za miesiąc kwiecień 2013 r. z ulgi w kwocie 15 000 zł, a kwota podatku akcyzowego należnego do zapłaty za miesiąc kwiecień 2013 r. wynosić będzie 0 zł. Jeżeli kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za maj 2013 r. wynosić będzie 12000 zł, to wówczas możliwe jest skorzystanie w deklaracji za miesiąc maj 2013 r. z ulgi w kwocie 12000 zł, a kwota akcyzy od energii elektrycznej należnej do zapłaty za miesiąc maj 2013 r. wynosić będzie 0 zł. Natomiast pozostała część ulgi wynosząca 3000 zł będzie mogła być odliczona w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc czerwiec 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA