REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?
Kiedy odliczyć akcyzę z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej?

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące regulacje ustawy o podatku akcyzowym przewidują specjalne zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej. Ze zwolnienia tego nie korzystają jednak podmioty zajmujące się produkcją energii odnawialnej lecz firmy, które umorzyły świadectwo pochodzenia energii odnawialnej. Trzeba również pamiętać o specjalnych terminach korzystania z omawianej ulgi.

Zwolnienie od akcyzy dla energii odnawialnej wynika z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie tego przepisu zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.

Autopromocja

Zasady korzystania z powyższego zwolnienia (ulgi) określone zostały w art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, który to przepis stanowi, iż zwolnienie (ulgę) stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.

Korzystanie ze zwolnienia od akcyzy z tytułu umorzenia świadectw pochodzenia energii odnawialnej polega na obniżeniu należnego podatku akcyzowego o kwotę zwolnienia obliczoną jako iloczyn ilości MWh energii elektrycznej objętej umorzonymi świadectwami pochodzenia energii odnawialnej oraz kwoty 20 zł (stawka akcyzy dla 1 MWh energii elektrycznej wynosił 20 zł). Obniżenia tego można dokonać poprzez wskazanie kwoty ulgi w pozycji 7a oraz pozycji 7 załącznika do deklaracji podatkowej AKC-4/H.

Zyski z energii odnawialnej

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając moment, w którym dopuszczalne jest obniżenie należnego podatku akcyzowego należy kierować się brzmienie art. 30 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten podaje, że z prawa do obniżenia skorzystać można nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Moim zdaniem oznacza to, iż w przypadku otrzymania przez daną firmę dokumentu potwierdzającego umorzenia świadectwa pochodzenia energii odnawialnej przykładowo w miesiącu marcu 2013 r., z prawa do omawianej ulgi firma ta skorzystać może w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc marzec 2013 r. (deklaracje ta powinna być złożona w terminie do 25 kwietnia 2013 r.).

Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 21 lutego 2013 r. (IBPP4/443-549/12/LG), w której podano, że podatnik może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla energii odnawialnej w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym otrzymał on dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto zaznaczyć, że jeżeli kwota przysługującego danej firmie obniżenia będzie wyższa niż kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za dany miesiąc, to wówczas niewykorzystana w tym miesiącu kwota ulgi powinna być rozliczona w deklaracjach podatkowych składanych za następne miesiące. Inaczej mówiąc, jeżeli kwota zwolnienia od akcyzy dla energii odnawialnej przekracza wysokość akcyzy od energii elektrycznej należnej za dany miesiąc, to wówczas nie jest możliwe wystąpienie o zwrot podatku akcyzowego, lecz niewykorzystana kwota ulgi winna być rozliczona w deklaracjach podatkowych składanych za następne miesiące.

Firma Y otrzymała w miesiącu kwietniu 2013 r. dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii odnawialnej dający prawo do zwolnienia od akcyzy w kwocie 30 000 zł. W tej sytuacji możliwe jest skorzystanie przez Firmę X z ulgi w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc kwiecień 2013 r. Jeżeli kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za miesiąc kwiecień 2013 r. wynosiła 15 000 zł, to wówczas możliwe jest skorzystanie w deklaracji składanej za miesiąc kwiecień 2013 r. z ulgi w kwocie 15 000 zł, a kwota podatku akcyzowego należnego do zapłaty za miesiąc kwiecień 2013 r. wynosić będzie 0 zł. Jeżeli kwota akcyzy należnej od energii elektrycznej za maj 2013 r. wynosić będzie 12000 zł, to wówczas możliwe jest skorzystanie w deklaracji za miesiąc maj 2013 r. z ulgi w kwocie 12000 zł, a kwota akcyzy od energii elektrycznej należnej do zapłaty za miesiąc maj 2013 r. wynosić będzie 0 zł. Natomiast pozostała część ulgi wynosząca 3000 zł będzie mogła być odliczona w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc czerwiec 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA