reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Opodatkowanie akcyzą zapasów wyrobów węglowych

Opodatkowanie akcyzą zapasów wyrobów węglowych

1 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa nowelizująca). Na jej podstawie, uchylony został przepis, w myśl którego zwolnieniu od akcyzy podlegały czynności, których przedmiotem były wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Wyżej wymieniona ustawa nowelizująca wprowadziła nowe zwolnienie, zgodnie z którym od 1 lipca 2017 r. zwolnione od podatku akcyzowego są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych zużywane przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Nawiązując do powyższego, od 1.07.2017 r. w celu skorzystania ze zwolnienia dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

  • posiadanie statusu zakładu energochłonnego w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym,
  • wprowadzenie w życie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej (np. Europejski System Handlu Emisjami lub system EMAS).

Wiele podmiotów niespełniających ww. warunków łącznie utraciło prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie wprowadził do ustawy nowelizującej żadnych przepisów przejściowych dotyczących opodatkowania zapasów wyrobów węglowych. Istnieją zatem uzasadnione wątpliwość odnośnie sytuacji, gdy przedsiębiorca nabył wyroby węglowe przed 1.07.2017 r. na podstawie zwolnienia obowiązującego do 30.06.2017 r. a zużyje je już po 1.07.2017 r., na cele które nie są już objęte zwolnieniem w myśl nowych przepisów.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Rozważenia wymaga zatem następujący przykład.

Spółka A (finalny nabywca węglowy) ma wdrożony Europejski System Handlu Emisjami. Spółka A nie posiada statusu zakładu energochłonnego. Do 30.06.2017 r. Spółka korzystała ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższania efektywności energetycznej. W tym okresie Spółka A nabyła na podstawie ww. zwolnienia wyroby węglowe, które nie zostały zużyte przed 1.07.2017 r.

Spółka A ma wątpliwości czy będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych nabytych przed 1.07.2017 r. a zużytych już po tej dacie w sytuacji, w której nie spełnia warunków zastosowania zwolnienia obowiązującego od 1.07.2017 r. (czyli poza wprowadzeniem w życie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, nie posiada statusu zakładu energochłonnego).

W tym miejscu na uwagę zasługuje interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 9.08.2017 r. (znak: 0111-KDIB3-3.4013.123.2017.1.MAZ). We wskazanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy wyraził pogląd, że od wyrobów węglowych, nabytych przed 1.07.2017 r. z zastosowaniem zwolnienia dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższania efektywności energetycznej (czyli na podstawie zwolnienia obowiązującego do 30.06.2017 r.) i zużytych po tej dacie do celów opałowych (nieobjętych zwolnieniem w stanie prawnym obowiązującym od 1.07.2017 r.) - nie powstanie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego.

Stanowisko to jednak nie ma oparcia w obowiązujących przepisach ustawy o podatku akcyzowym. W związku z tym jego przyjęcie może okazać się ryzykowne dla podmiotów posiadających zapasy węgla zakupione przed 1.07.2017 r. W związku z tym, zdaniem autora, Spółka z omawianego przykładu winna odprowadzić podatek akcyzowy od wyrobów węglowych zakupionych przed 1.07.2017 r. z zastosowaniem nieobowiązującego już zwolnienia od podatku akcyzowego, a zużytych już po 1.07.2017 r.

Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama