REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie akcyzą zapasów wyrobów węglowych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Opodatkowanie akcyzą zapasów wyrobów węglowych
Opodatkowanie akcyzą zapasów wyrobów węglowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa nowelizująca). Na jej podstawie, uchylony został przepis, w myśl którego zwolnieniu od akcyzy podlegały czynności, których przedmiotem były wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Wyżej wymieniona ustawa nowelizująca wprowadziła nowe zwolnienie, zgodnie z którym od 1 lipca 2017 r. zwolnione od podatku akcyzowego są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych zużywane przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Autopromocja

Nawiązując do powyższego, od 1.07.2017 r. w celu skorzystania ze zwolnienia dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

  • posiadanie statusu zakładu energochłonnego w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym,
  • wprowadzenie w życie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej (np. Europejski System Handlu Emisjami lub system EMAS).

Wiele podmiotów niespełniających ww. warunków łącznie utraciło prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie wprowadził do ustawy nowelizującej żadnych przepisów przejściowych dotyczących opodatkowania zapasów wyrobów węglowych. Istnieją zatem uzasadnione wątpliwość odnośnie sytuacji, gdy przedsiębiorca nabył wyroby węglowe przed 1.07.2017 r. na podstawie zwolnienia obowiązującego do 30.06.2017 r. a zużyje je już po 1.07.2017 r., na cele które nie są już objęte zwolnieniem w myśl nowych przepisów.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Rozważenia wymaga zatem następujący przykład.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka A (finalny nabywca węglowy) ma wdrożony Europejski System Handlu Emisjami. Spółka A nie posiada statusu zakładu energochłonnego. Do 30.06.2017 r. Spółka korzystała ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższania efektywności energetycznej. W tym okresie Spółka A nabyła na podstawie ww. zwolnienia wyroby węglowe, które nie zostały zużyte przed 1.07.2017 r.

Spółka A ma wątpliwości czy będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych nabytych przed 1.07.2017 r. a zużytych już po tej dacie w sytuacji, w której nie spełnia warunków zastosowania zwolnienia obowiązującego od 1.07.2017 r. (czyli poza wprowadzeniem w życie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, nie posiada statusu zakładu energochłonnego).

W tym miejscu na uwagę zasługuje interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 9.08.2017 r. (znak: 0111-KDIB3-3.4013.123.2017.1.MAZ). We wskazanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy wyraził pogląd, że od wyrobów węglowych, nabytych przed 1.07.2017 r. z zastosowaniem zwolnienia dla wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższania efektywności energetycznej (czyli na podstawie zwolnienia obowiązującego do 30.06.2017 r.) i zużytych po tej dacie do celów opałowych (nieobjętych zwolnieniem w stanie prawnym obowiązującym od 1.07.2017 r.) - nie powstanie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego.

Stanowisko to jednak nie ma oparcia w obowiązujących przepisach ustawy o podatku akcyzowym. W związku z tym jego przyjęcie może okazać się ryzykowne dla podmiotów posiadających zapasy węgla zakupione przed 1.07.2017 r. W związku z tym, zdaniem autora, Spółka z omawianego przykładu winna odprowadzić podatek akcyzowy od wyrobów węglowych zakupionych przed 1.07.2017 r. z zastosowaniem nieobowiązującego już zwolnienia od podatku akcyzowego, a zużytych już po 1.07.2017 r.

Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

REKLAMA