reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy opłatę za kurs szkoleniowy osoby zatrudnionej na umowę zlecenia można zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy opłatę za kurs szkoleniowy osoby zatrudnionej na umowę zlecenia można zaliczyć do kosztów podatkowych

Nasza spółka z o.o. zatrudnia pracownika na umowę zlecenia. Chcemy go wysłać na kurs szkoleniowy podwyższający jego kwalifikacje. Czy możemy opłaty za kurs zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

RADA

Tak, opłatę za kurs mogą Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem jest, by wyższe kwalifikacje osoby zatrudnionej na umowę zlecenia mogły przyczynić się do osiągania przez spółkę wyższych przychodów.

UZASADNIENIE

Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są, między innymi, wydatki na podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych przez podatnika. Dotyczy to nie tylko podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (np. na podstawie umów zlecenia). Podnoszenie kwalifikacji takich osób także może się bowiem przyczynić do osiągnięcia przychodów przez podatnika. Jednocześnie żaden przepis nie wyłącza możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Prowadzi to do wniosku, że jeżeli wyższe kwalifikacje osoby zatrudnionej na umowę zlecenia będą mogły przyczynić się do osiągania przez Państwo wyższych przychodów, wydatek na kurs szkoleniowy dla tej osoby może zostać zaliczony do kosztów podatkowych. Do podobnych wniosków doszedł Naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 2 maja 2005 r., nr 1471/DPD1/423/16/05/MK. Czytamy w nim, że:

niewątpliwie wydatki ponoszone na szkolenie współpracowników mają związek z jakością świadczonych przez Spółkę usług. Mają również wpływ na osiągane przez nią przychody, albowiem doskonalenie wiedzy o produktach ubezpieczeniowych oraz zapoznanie z technikami sprzedaży poszczególnych produktów na rynku prowadzi bezpośrednio do zwiększenia sprzedaży polis, od której uzależniona jest prowizja Spółki należna od towarzystw ubezpieczeniowych. W związku z tym należy uznać, iż wydatki ponoszone przez Spółkę na szkolenia w zakresie sprzedawanych produktów ubezpieczeniowych, skierowane do współpracowników wykonujących czynności agencyjne na podstawie umów agencyjnych lub umów zlecenia, stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama