reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Unicestwienie udziałów (akcji) - skutki podatkowe

Unicestwienie udziałów (akcji) - skutki podatkowe

Wyjaśnienia dotyczące zasad rozliczania wydatków na nabycie udziałów (akcji), które zostały unicestwione zawiera interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 2016 roku.

W niniejszej interpretacji MF wskazuje sposób określania wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbywania udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, nabytych lub objętych w wyniku podziału spółki będącej podatnikiem CIT oraz dodatkowo odnosi się również do określenia wysokości kosztów uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbywania udziałów (akcji) spółki dzielonej po dokonanym podziale tej spółki.

Mając na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT oraz  art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, w tym podatku wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce w momencie ich poniesienia. Wydatki takie są bowiem kosztem uzyskania przychodów dopiero w chwili odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Kiedy dokonuje się podziału w spółce, w której podatnik posiada udziały (akcje), dochodzi do zmniejszenia praw tego podatnika inkorporowanych przez posiadane przez niego udziały (akcje), tj. prawa majątkowe oraz prawa korporacyjne. Własność majątku takiej spółki przechodzi na własność innej spółki, czego konsekwencją jest wygaśnięcie praw inkorporowanych przez udział lub udziały (akcje) takiej spółki. W tym momencie wspólnik ma – co do zasady – prawo do uzyskania majątkowej „rekompensaty” w postaci praw udziałowych w spółce przejmującej majątek spółki dzielonej. Jak zaznacza Minister w swojej interpretacji „istnieją sytuacje, kiedy do odpłatnego nabycia udziałów nie dochodzi, gdyż np. spółka ulega likwidacji lub z mocy prawa wygasają prawa wynikające z udziałów (akcji), albo gdzie zmniejsza się wartość lub ilość posiadanych przez wspólnika udziałów (akcji).” W powyższych okolicznościach, w których prawa inkorporowane przez udział lub udziały (akcje) wygasają lub podlegają ograniczeniu w doktrynie oraz w orzecznictwie określa się mianem „unicestwienia” takich udziałów (akcji).

Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe

Jak wynika wprost z art. 16 ust. 1 pkt 8 c lit. ustawy o CIT podatnik dokonując odpłatnego zbycia tak uzyskanych udziałów, może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów poniesione przez niego koszty na nabycie udziałów (akcji) w spółce podzielonej. W interpretacji zaznacza się, że inne są natomiast skutki podatkowe w momencie, gdy podział spółki dokonywany jest przez wydzielenie. Stosować należy w tym przypadku proporcjonalny sposób obliczania kosztów, o którym mowa w wyżej wspomnianym już przepisie prawnym (art. 16 ust. 1 pkt 8 c lit. ustawy o CIT i odpowiednio art. 24 ust. 8 pkt 3 ustawy o PIT).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama