REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe

Agnieszka Buksa Aplikantka Adwokacka
Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe /Fot. Fotolia
Weryfikacja wartości udziałów lub akcji przez organy podatkowe /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy organy podatkowe są uprawnione do weryfikacji wartości nominalnej udziałów lub akcji, gdy odbiega ona od wartości rynkowej wkładu? Na to pytanie odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, uznając, że organy podatkowe nie mają prawa do takiej weryfikacji.

Na rozstrzygnięcie to czekało wielu podatników. Ma to dla nich istotne znaczenie, w związku optymalizacjami podatkowymi, czy przy dokonywanych restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Należy mieć jednak na uwadze, iż omówiony wyrok NSA dotyczy stanu prawnego istniejącego na dzień wydania interpretacji z lipca 2012 roku, która była przedmiotem sporu.

Autopromocja

Rozpatrywana sprawa dotyczyła spółki A, która chciała wnieść wkład niepieniężny do spółki B, którego przedmiotem miał być grunt znajdujący się w użytkowaniu wieczystym, jak i rozpoczęte nakłady inwestycyjne. W rezultacie spółka A miała objąć udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki B. Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wyraźnie wynikało, że wartość nominalna objętych udziałów miała być w efekcie niższa od wartości nominalnej obejmowanych udziałów, która miała zostać przekazana na kapitał zakładowy i rezerwowy. Wartość emisyjna  udziałów w spółce B, powiększona o powstałe agio, miała odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu aportu.

W związku  z problemem dotyczącym wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka  wystąpiła o indywidualną interpretację do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów. Wnioskodawca, czyli spółka A, złożyła następnie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił zaskarżoną interpretację, zaznaczając że akt ten narusza prawo w stopniu powodującym konieczność wyeliminowania go z obrotu prawnego. I tak sprawa dotarła aż do NSA.

Akcje otrzymane przez menedżerów w programie motywacyjnym – skutki podatkowe

Rozpatrując skargę kasacyjną NSA podkreślił, że wątpliwości w powyższej sprawie budziła wykładnia art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 14 ust 1-3 u.p.d.o.p. Czy na podstawie tych przepisów organ podatkowy ma uprawnienia do określenia przychodu w wysokości wartości rynkowej udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w sytuacji, kiedy wartość nominalna objętych w zamian za aport udziałów bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej wniesionego aportu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otóż ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do weryfikacji wartości nominalnej udziałów (akcji). NSA orzekł, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychodem jest nominalna, a więc zadeklarowana w umowie lub statucie wartość udziałów tj. wartość, która została uwidoczniona na określonym dokumencie (nominale) – stwierdził sąd. To właśnie art. 14 ust. 1-3 ustawy CIT spowodował rozbieżności interpretacyjne.

Tak więc, odpowiadając raz jeszcze na pytanie, czy organy podatkowe są uprawnione do weryfikacji wartości nominalnej udziałów lub akcji, gdy odbiega ona od wartości rynkowej wkładu, odpowiedź brzmi „nie”.

Właściwość organów podatkowych w zakresie VAT od 2016 roku

Organy podatkowe nie są uprawnione do weryfikacji wartości nominalnej udziałów lub akcji. Przychodem z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za aport jest nominalna wartość tych udziałów (akcji), nawet jeżeli odbiega od wartości rynkowej aportu. Tak stwierdził NSA uchwałą z dnia 20 lipca 2015 r.

Podatek od wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powinien być liczony od ceny ustalonej w umowie, a nie od wartości rynkowej.

Uchwała NSA z dnia 20 lipca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1772/13)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA