reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Sprzedaż środka trwałego przez podmiot działający na obszarze SSE a zwolnienie z CIT

Sprzedaż środka trwałego przez podmiot działający na obszarze SSE a zwolnienie z CIT

Czy podatnikowi podatku CIT prowadzącemu działalność produkcyjną na terenie SSE przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży środka trwałego wykorzystywanego do produkcji strefowej (przy założeniu, że upłynęło 5 lat od dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych)?

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy o CIT) wolne od podatku dochodowego są dochody podatników (...) uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie natomiast do art. 17  ust. 4 tej samej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Biorąc powyższe unormowania pod uwagę należy wskazać, iż zwolnienie od podatku przysługuje z tytułu działalności prowadzonej wyłącznie: 

- na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;

- w zakresie określonym w zezwoleniu.

Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku, gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Co za tym idzie, przychodami podlegającymi zwolnieniu, czyli uzyskiwanymi z tytułu działalności prowadzonej w SSE, są jedynie przychody z tytułu działalności wykonywanej na  terenie SSE np.: produkcji. W związku z tym sprzedaż maszyny nie powinna być traktowana jako wyprodukowanie na terenie strefy  produktu przez Spółkę, a co za tym idzie – nie może podlegać zwolnieniu z opodatkowania nawet wtedy, gdy zezwolenie spółki na działalność w SSE obejmuje działalność handlową w zakresie takich maszyn.

Wydatki na spory sądowe w kosztach podatkowych

Upadłość kontrahenta – skutki w CIT

Co więcej, organy podatkowe w przypadku objęcia przez podatnika omawianego przychodu zwolnieniem z opodatkowania mogą podnosić zarzut, iż omawiana sprzedaż faktycznie jest działalnością handlową polegająca na odsprzedaży maszyny – co na mocy §2 ust. 1 pkt  8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych w ogóle nie może stanowić przedmiotu objętego zezwoleniem na działalność prowadzoną w SSE.

W tym miejscu warto dodać, iż w zakresie sprzedaży środków w trwałych wykorzystywanych do działalności strefowej wypowiadały się także organy podatkowe.  Tematu tego dotyczyła między innymi interpretacja prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB3/423-146/13-2/IR z 12 lipca 2013 r. w której organ stwierdził:  Przychody uzyskiwane ze sprzedaży surowców i środków trwałych nie stanowią działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu. Jest to działalność pośrednio tylko związana z działalnością gospodarczą wymienioną w zezwoleniu. Nie jest to również działalność pomocnicza niezbędna do realizacji zakresu działalności wymienionej w zezwoleniu, gdyż sprzedaż surowców i środków trwałych nie wpływa na realizację zakresu działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu.

 Należy podkreślić, iż zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności i równości opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień powinny być interpretowane w sposób ścisły, przede wszystkim według reguł wykładni językowej.  Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego i przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego tut. Organ stoi na stanowisku, iż dochód uzyskany ze sprzedaży hali magazynowej, środków trwałych i surowców nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie jest to dochód z działalności objętej zwolnieniem prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/423-1572/10/AK z dnia 8 grudnia 2010 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama