Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy o CIT), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.
REKLAMA
W myśl zaś art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
W związku z powyższym podatnik w przypadku dostawy towarów bądź świadczenia usług rozpoznaje przychód w tym dniu, w którym jako pierwsze wystąpi którekolwiek ze zdarzeń wskazanych w przepisie.
Wydanie towaru w warunkach DDU
W dostawie na warunkach DDU sprzedający jest zobowiązany do dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę. Wydanie towaru następuje zatem dopiero w momencie dostarczenia towaru we wskazane miejsce (w czasie transportu towar nie przestaje być własnością Spółki) i to właśnie z tym momentem wiąże się powstanie przychodu.
Należy jednak zauważyć, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „wydania rzeczy”, w tym zakresie warto odwołać się do cywilistycznego znaczenia tego terminu. Zgodnie z art. 348 Kodeksu Cywilnego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.
Przy czym z chwilą wydania rzeczy sprzedanej na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z tą rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 548 § 1 Kodeksu cywilnego). Co za tym idzie, jeżeli w umowie sprzedaży określona została data czy czynność, z jaką na kupującego przechodzi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, to tę datę lub czynność uznać należy za dzień wydania rzeczy.
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku
VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT
Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy
Stanowisko zgodnie z którym moment wydania towaru kontrahentowi uzależniony jest od ustaleń pomiędzy stronami w zakresie momentu, w którym korzyści i ryzyka związane z posiadaniem towaru zostają przeniesione na kontrahenta potwierdzają również organy podatkowe np.: interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego PDII/423-73/07/1 z 17 kwietnia 2007 r., interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2008 r., nr ITPP2/443-809/08/EŁ).
Wystawienie faktury przez wydaniem towaru
W kontekście nowych regulacji w zakresie podatku VAT należy zauważyć, iż zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę zasadniczo wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Przy czym zgodnie z ust.7 tej regulacji faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed:
1) dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
2) otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Z powyższych regulacji wynika, że faktura będzie mogła zostać wystawiona przed wydaniem towarów, przy czym nie może to nastąpić wcześniej niż na 30 dni przed tą datą.
Co za tym idzie, w sytuacji kiedy dojdzie do wystawienia faktury przed wydaniem towaru, wówczas zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT moment powstania przychodu należy wiązać z faktem jej wystawienia czyli zdarzeniem, które nastąpi jako pierwsze.
Magdalena Szczepańska
Grzegorz Wachołek
ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat