| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

DDU (Delivered Duty Unpaid) stanowi formułę przewidzianą w ramach międzynarodowych reguł handlu (Incoterms), której założeniem jest, że sprzedawca jest odpowiedzialny za cały transport aż do miejsca określonego przez nabywcę. Co za tym idzie, ryzyko przekazane jest w momencie udostępnienia towaru nabywcy we wskazanym przez niego miejscu. Ponadto sprzedawca pokrywa wszystkie koszty związane z towarem za wyjątkiem cła w kraju odbiorcy. W związku z powyższym powstaje pytanie kiedy u sprzedawcy w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy o CIT), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

W myśl zaś art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

W związku z powyższym podatnik w przypadku dostawy towarów bądź świadczenia usług  rozpoznaje przychód w tym dniu, w którym jako pierwsze wystąpi którekolwiek ze zdarzeń wskazanych w przepisie.

Wydanie towaru w warunkach DDU

W dostawie na warunkach DDU sprzedający jest zobowiązany do dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę. Wydanie towaru następuje zatem dopiero w momencie dostarczenia towaru we wskazane miejsce (w czasie transportu towar nie przestaje być własnością Spółki) i to właśnie z tym momentem wiąże się powstanie przychodu. 

Należy jednak zauważyć, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „wydania rzeczy”, w tym zakresie warto odwołać się do cywilistycznego znaczenia tego terminu. Zgodnie z art. 348 Kodeksu Cywilnego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.

Przy czym z chwilą wydania rzeczy sprzedanej na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z tą rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 548 § 1 Kodeksu cywilnego).  Co za tym idzie, jeżeli w umowie sprzedaży określona została data czy czynność, z jaką na kupującego przechodzi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, to tę datę lub czynność uznać należy za dzień wydania rzeczy.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Stanowisko zgodnie z którym moment wydania towaru kontrahentowi uzależniony jest od ustaleń pomiędzy stronami w zakresie momentu, w którym korzyści i ryzyka związane z posiadaniem towaru zostają przeniesione na kontrahenta potwierdzają również organy podatkowe np.: interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego PDII/423-73/07/1 z 17 kwietnia 2007 r., interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2008 r., nr ITPP2/443-809/08/EŁ).

Wystawienie faktury przez wydaniem towaru

W kontekście nowych regulacji w zakresie podatku VAT należy zauważyć, iż zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę zasadniczo wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przy czym zgodnie z ust.7 tej regulacji faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed:

1)   dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2)   otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »