Korekta cen transferowych – zmiany 2019

REKLAMA
REKLAMA
W art. 23q ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT) oraz art. 11e CIT ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o CIT) ustawodawca wskazał warunki, po spełnieniu których dopuszczalne jest skorygowanie ceny transferowej.
REKLAMA
Zgodnie z art. 11e ustawy o CIT oraz art. 23q ustawy o PIT podatnik może dokonać korekty cen transferowych poprzez zmianę wysokości uzyskanych przychodów lub poniesionych kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:
- w transakcjach kontrolowanych realizowanych przez podatnika w trakcie roku podatkowego ustalone zostały warunki, które ustaliłyby podmioty niepowiązane;
- nastąpiła zmiana istotnych okoliczności mających wpływ na ustalone w trakcie roku podatkowego warunki lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody będące podstawą obliczenia ceny transferowej, a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, wymaga dokonania korekty cen transferowych;
- w momencie dokonania korekty podatnik posiada oświadczenie podmiotu powiązanego, że podmiot ten dokonał korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co podatnik;
- podmiot powiązany, o którym mowa w art. 23q pkt 3 ustawy o PIT oraz art. 11e pkt 3 ustawy o CIT, ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie lub na terytorium, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z tym państwem;
- podatnik potwierdzi dokonanie korekty cen transferowych w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego dotyczy ta korekta.
Ponadto, szczególne regulacje wyłączają stosowanie w takim przypadku ogólnych przepisów dotyczących momentu korekty przychodu lub kosztu w związku z wystawieniem faktury korygującej (tj. art. 12 ust. 3j i 3k oraz art. 15 ust. 4i i 4j ustawy o CIT, art. 14 ust 1n i art. 14 ust. 1m oraz art. 22 ust. 7c i art. 22 ust. 7d ustawy o PIT).
Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
Warto jednak zwrócić uwagę, że zgodnie art. 26 ust. 1 ustawy zmieniającej który stanowi, że zmienione przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT stosuje się do transakcji lub innych zdarzeń, rozpoczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2019 r., w zakresie tej części transakcji lub innych zdarzeń, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r.
W związku z powyższym korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r. (tj. do 31 grudnia 2018 r.), powinny być ewidencjonowane dla celów podatków dochodowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 roku.
Małgorzata Wójcik, Konsultant podatkowy w ECDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA