reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Obowiązek składania informacji o cenach transferowych (TPR) - wyjaśnienia MF

Obowiązek składania informacji o cenach transferowych (TPR) - wyjaśnienia MF

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Minister Finansów wyjaśnił, że podmioty powiązane realizujące transakcje krajowe z podmiotami powiązanymi, których wartość (rozpatrywana z perspektywy transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym) nie przekracza progów kwotowych wskazanych w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych.

W dniu 10 kwietnia 2020 r. Minister Finansów udzielił odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 507 z 8 marca 2020 r. w sprawie obowiązku składania informacji o cenach transferowych (TPR).
Treść zapytania dotyczyła następujących kwestii:

  1. ustalenia czy w przypadku podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (dalej: „PGK”) podmiotami zobowiązanymi do składania osobnych informacji o cenach transferowych są spółki tworzące PGK nie zaś sama grupa,
  2. ustalenia czy do składania informacji o cenach transferowych zobowiązane są także podmioty, które realizują transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.) (dalej: „updop”), jednak zwolnione są z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych na mocy innych unormowań (np. wartość ich transakcji nie przekracza progów kwotowych wskazanych w art. 11k ust. 2 updop).

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Odpowiedź Ministra Finansów dot. zagadnienia opisanego w pkt 1.

Podmioty spełniające kryterium podmiotów powiązanych zobowiązane są do wypełniania obowiązku sprawozdawczości podatkowej m. in. poprzez przekazanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: „Szef KAS”) informacji o cenach transferowych.

Obowiązek przekazywania informacji o cenach transferowych został uregulowany w art. 11t ust. 1 updop. Obowiązek ten odnosi się do podmiotów powiązanych. Stosownie do art. 11a ust. 1 pkt 2 updop podmiotem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej oraz zagraniczny zakład. Natomiast zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. a, b i d updop podmiotami powiązanymi są odpowiednio:

  • podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot,
  • podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot,
  • podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku PGK – spółka kapitałowa wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Do przekazywania Szefowi KAS informacji o cenach transferowych zobowiązane są spółki tworzące PGK, a nie sama grupa. Tym samym każda ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową podlega odrębnie obowiązkowi przekazywania informacji o cenach transferowych.

Odpowiedź Ministra Finansów dot. zagadnienia opisanego w pkt 2.

Stosownie do treści art. 11t ust. 1 pkt 1 i 2 updop informację o cenach transferowych składają podmioty powiązane, które:

  1. obowiązane są do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem;

  2. realizują transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1 updop.

Z kolei obowiązek w zakresie sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych powstaje, jeśli wartość transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym przekracza progi dokumentacyjne wskazane w art. 11k ust. 2 updop. Jeżeli progi ten nie są przekroczone – obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie powstanie, tym samym nie zostanie spełniony warunek z art. 11t ust. 1 pkt 1 updop i nie powstanie obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych.

Jednocześnie do transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, których wartość nie przekracza progów dokumentacyjnych, nie należy odnosić warunków zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej na podstawie art. 11n pkt 1 updop (zwolnienie tzw. „transakcji krajowych”) – zwolnieniu podlegać bowiem mogą tylko te transakcje, które zostały wcześniej objęte obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie odpowiedniej regulacji. Tym samym dla takich transakcji nie zostanie zatem spełniony także warunek wynikający z art. 11t ust. 1 pkt 2 updop.

Reasumując, podmioty powiązane realizujące transakcje krajowe z podmiotami powiązanymi, których wartość (rozpatrywana z perspektywy transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym) nie przekracza progów kwotowych wskazanych w art. 11k ust. 2 updop, nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych.

Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi udzielił Jan Sarnowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama