Czym jest raportowanie TPR?
REKLAMA
REKLAMA
Celem sprawozdawczości TPR jest pozyskanie przez administrację podatkową wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych oraz innych analiz ekonomicznych lub statystycznych.
Informacja o cenach transferowych TPR obejmuje raportowanie:
• transakcji kontrolowanych (tj. z podmiotami powiązanymi) - wyłącznie w zakresie transakcji kontrolowanych objętych obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
• transakcji kontrolowanych, zwolnionych z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy (tzw. „transakcje krajowe”),
• należności i umów zawieranych z podmiotami mającymi siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową - o których mowa w art. 11o ust. 1 ustawy o CIT.
REKLAMA
W ramach sprawozdawczości TPR podmioty zobowiązane raportują m.in. informacje o:
• wartości wskaźników finansowych podmiotu, którego dotyczy informacja TPR,
• podmiotach powiązanych oraz mających siedzibę w tzw. „rajach podatkowych”, z którymi podmiot, którego dotyczy informacja TPR, dokonuje transakcji,
• transakcjach kontrolowanych oraz należnościach i umowach z podmiotami mającymi siedziby w „rajach podatkowych”, realizowanych i zawieranych przez podmiot, którego dotyczy informacja TPR.
Raportowanie TPR to nowy obowiązek w zakresie cen transferowych, który dotyczy transakcji realizowanych od 2019 r.
Polecamy: CIT 2020. Komentarz
Podmioty zobowiązane składają informację o cenach transferowych w terminie dziewięciu miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (w przypadku roku podatkowego równego kalendarzowemu informacja zostanie zatem złożona po raz pierwszy do końca września 2020 r.), wyłącznie w formie elektronicznej, do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Wskazane obowiązki sprawozdawcze zostały wprowadzone ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.).
Szczegółowy zakres informacji o cenach transferowych określony został w rozporządzeniach Ministra Finansów:
• z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 2487),
• z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2515).
Na podstawie powyższych rozporządzeń w CRWDE (tj. Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych) na ePUAP opublikowane zostały wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) i od osób fizycznych (TPR-P). Wzory te umieszczono również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Dokumenty oparte o te wzory mogą być składane na bramkę e-Deklaracji, w tym z wykorzystaniem formularzy interaktywnych TPR-C i TPR-P, dostępnych na stronie podatki.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Finansów - TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, maj 2020
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat