REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z obowiązku dokumentacji cen transferowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Nogacki
radca prawny
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Zwolnienie z obowiązku dokumentacji cen transferowych
Zwolnienie z obowiązku dokumentacji cen transferowych
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentacja cen transferowych. Lokalną dokumentację cen transferowych powinny sporządzić podmioty powiązane w celu wykazania, że ceny przyjęte w danym roku obrotowym zostały ustalone na warunkach rynkowych, tj. takich, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane. Ustawodawca przewidział różne progi kwotowe dla jednorodnych transakcji kontrolowanych w zależności od charakteru transakcji.

Dodatkowo przy ustalaniu progów dokumentacyjnych pod uwagę bierze się jednorodny charakter transakcji towarowych, finansowych, usługowych lub innych, a także stronę przychodową lub kosztową. Poza wieloma wymaganiami dotyczącymi lokalnej dokumentacji cen transferowych ustawodawca przewidział także przypadki niewymagające przygotowania dokumentacji, co jednak nie oznacza, że ceny transferowe nie powinny być na rynkowym poziomie. Poniżej zaprezentowane zostały wyłączenia z obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych wynikające z art. 11n ustawy o CIT i odpowiednio art. 23z ustawy o PIT.

REKLAMA

Dokumentacja cen transferowych - charakterystyka podmiotu

Zgodnie z powyższymi przepisami wyłączone z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są transakcje kontrolowane zawierane wyłącznie przez krajowe podmioty powiązane, tj. mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, jeżeli nie korzystają one ze zwolnienia podmiotowego z podatku dochodowego, zwolnienia przedmiotowego w zakresie dochodów osiąganych ze specjalnych stref ekonomicznych ani nie poniosły straty podatkowej w roku, którego dotyczy dokumentacja.

Uprzednie porozumienie cenowe

Obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie dotyczy także transakcji kontrolowanych, objętych uprzednim porozumieniem cenowym (APA) w zakresie, którego dotyczy to porozumienie. APA (ang. advance pricing arrangements) to porozumienie pomiędzy podatnikami i organem podatkowym w sprawie ustalenia cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ten sposób organ akceptuje wybór i sposób stosowania metody ustalania cen transferowych, umożliwiając wnioskodawcy na przykład zwolnienie z obowiązku dokumentowania transakcji objętej APA. Należy dodać, że proces uzyskiwania APA jest skomplikowany. Wymaga bowiem stałej współpracy z organem podatkowym i ujawnienia szeregu danych dotyczących transakcji. Dodatkowo okres oczekiwania na APA to w praktyce minimum pół roku.

Koszty niepodatkowe

Dokumentacji nie sporządza się także, jeżeli czynności nie stanowiły przychodu lub kosztów uzyskania przychodu, poza transakcjami finansowymi, kapitałowymi lub dotyczącymi inwestycji, wartości niematerialnych i prawnych lub środków trwałych. Wyłączenie to jest zasadne, ponieważ takie wydatki/przychody są nierelewantne dla podatku dochodowego i nie ma sensu sporządzać dla nich dokumentację cen transferowych. W takich przypadkach wystarczające jest istnienie nieefektywności podatkowej dla podmiotów powiązanych.

Podatkowa grupa kapitałowa

Z dokumentacji zwolnione są także transakcje zawierane z podmiotami w ramach podatkowej grupy kapitałowej. PGK tworzą minimum dwie spółki prawa handlowego, posiadające osobowość prawną, pomiędzy którymi występują określonej wielkości powiązania kapitałowe. W celu ukonstytuowania PGK niezbędne jest podpisanie umowy oraz zgłoszenie do urzędu. Ustawodawca stawia także konkretne wymagania dla podmiotów wchodzących w skład PGK, jak też dla samej PGK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiązania ze Skarbem Państwa lub JST

Nie trzeba także dokumentować transakcji w przypadku, gdy powiązania wynikają wyłącznie z powiązania z jednostkami samorządu terytorialnego, ich związkami lub Skarbem Państwa. W przypadku Skarbu Państwa i JST sporządzanie dokumentacji cen transferowych byłoby zbędnym obowiązkiem, także z perspektywy fiskusa.

Przetarg nieograniczony

Dokumentacji nie trzeba także sporządzać w przypadku, gdy cena została ustalona w wyniku przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów Prawo zamówień publicznych. Ustawa Prawo zamówień publicznych w sposób szczegółowy reguluje wymagania dotyczące przetargów publicznych. W związku z tym fiskus uznał, że ceny ustalone w wyniku takiego przetargu są zawsze rynkowe i nie ma potrzeby przygotowywania lokalnej dokumentacji cen transferowych w tym przypadku.

Grupa producentów rolnych, producentów owoców i warzyw

W celu zwolnienia grupy producentów rolnych z obowiązku dokumentacji transakcji kontrolowanych konieczne jest, aby transakcja dotyczyła odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów rolnych produktów wyprodukowanych w gospodarstwach będących członkami tej grupy oraz była dokonana przez grupę producentów rolnych na rzecz jej członków do produkcji produktów lub grup produktów, o których mowa powyżej. Podobny zakres zwolnienia dotyczy grupy producentów owoców i warzyw oraz organizacji uznanych za takich producentów.

Zakład zagraniczny

Ostatnia kategoria zwolnienia z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczy transakcji przypisanych do dochodu zagranicznego zakładu położonego na terytorium Polski, jeżeli zgodnie z przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te mogą być opodatkowane tylko w innym niż Polska państwie. Zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych w tym przypadku jest podyktowane opodatkowaniem transakcji poza Polską i rozliczeniem podatku w innym kraju. Polski fiskus nie potrzebuje zatem mieć dodatkowych informacji w tym zakresie.

Autor: radca prawny Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA