| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Podatek od dywidendy wypłacanej na Cypr

Podatek od dywidendy wypłacanej na Cypr

Co do zasady, dywidenda uzyskana z tytułu udziału w spółce mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem. Określając zasady opodatkowania dywidend wypłacanych za granicę, w tym np. na Cypr, należy także uwzględnić treść odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska (art. 22a ustawy o CIT). W tym przypadku odpowiednią jest to polsko-cypryjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na podstawie protokołu zawartego między Polską, a Cyprem, zmieniającego umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z dnia 4 czerwca 1992 r., w art. 10 ust. 2 tej umowy wskazano, iż podatek z tytułu dywidend wypłacanych przez spółkę mającą siedzibę w Polsce, nie może przekroczyć:

1) 0 % kwoty dywidend brutto - jeżeli osoba uprawniona do dywidend jest spółką (inną niż spółka osobowa), która posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany 24 miesięczny okres,

2) 5 % kwoty dywidend brutto - we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zastosowanie zerowej stawki podatku, na podstawie tej umowy, wymaga więc posiadania bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany 24 miesięczny okres. Literalnie czytając powyższą regulację dochodzimy do stwierdzenia, że warunek ten powinien być spełniony na dzień wypłaty dywidendy, brak jest bowiem szczególnego wskazania jak interpretować ten wymóg.

Jednocześnie jednak, na mocy przepisów ustawy o CIT (tj. art. 22 ust 4 w zw. art. 22 ust. 6), możliwe jest zastosowanie zwolnienia z opodatkowania wypłacanej dywidendy, jeśli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

1.      dywidendę wypłaca spółka posiadająca siedzibę lub zarząd w Polsce;

2.      uzyskująca dywidendę spółka podlega na terenie RP, w innym państwie Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;

3.      spółka uzyskująca dywidendę posiada nieprzerwanie przez okres dwóch lat minimalny i bezpośredni udział w kapitale polskiej spółki. Ten minimalny wkład musi wynosić nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, natomiast dwuletni okres posiadania udziałów może upływać już po wypłacie dywidendy (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy o CIT);

4.      spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zwolnienie z opodatkowania ma zasadniczo miejsce w odniesieniu do udziałów posiadanych na podstawie tytułu własności. Ponadto zostało uzależnione od uzyskania od spółki otrzymującej dywidendę certyfikatu rezydencji oraz pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Dodatkowo, zwolnienie z art 22 stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany. Taka podstawa istnieje w art. 27 umowy z Cyprem.

Zatem na wskazanych, łącznie spełnionych warunkach, dotyczących m.in. dwuletniego okresu posiadania udziałów, który może upływać po wypłacie dywidendy, możliwe jest również zwolnienie z opodatkowania dywidendy wypłacanej do spółki cypryjskiej, w oparciu o przepisy ustawy o CIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »