REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT 2021 – wdrożenie w Polsce „estońskiego CIT”

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Maciej Jakubowski
Aplikant radcowski
CIT 2021 – wdrożenie w Polsce „estońskiego CIT”
CIT 2021 – wdrożenie w Polsce „estońskiego CIT”

REKLAMA

REKLAMA

Po ogłoszeniu w czerwcu 2020 r. przez Prezesa Rady Ministrów planów wprowadzenia zmian podatkowych pod nazwą „Estoński CIT” przyszła pora na konkretne propozycje. Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczono projekt ustawy. Nowe przepisy miałby wyjść w życie z początkiem 2021 roku.

Bieżąca sytuacja

W aktualnym kształcie podatek dochodowy od osób prawnych jest opłacany w formie zaliczkowej w terminach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa CIT”).  W zależności od rodzaju podatnika są to zaliczki miesięczne albo kwartalne. Następnie w terminie 3 miesięcy od końca roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć zeznanie roczne, w którym deklaruje wysokość dochodu lub straty za dany rok podatkowy i w tym terminie ma obowiązek wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe podejście do CIT

Naczelną zmianą, która ma być wprowadzona w ramach estońskiego CIT jest brak powstania obowiązku zapłaty podatku tak długo jak zyski będą pozostawały w zasobach osoby prawnej, zamiast trafiać np. do kieszeni wspólników w postaci dywidendy. Główną zaletą proponowanych rozwiązań ma być znaczne uproszczenie istniejących mechanizmów. Za tym mają pójść mniejsze koszty na obsługę rachunkową czy administracyjną podmiotów objętych przepisami ustawy o CIT. Ideą takiego podejścia jest zachęcanie przedsiębiorców do zatrzymywania kapitału w spółkach. Kapitał ten może służyć jako inwestycja w rozwój osoby prawnej, wzmocnić jej wiarygodność finansową czy zwiększyć odporność na różne wahania gospodarcze. W ostatnim czasie pandemia koronawirusa dobitnie pokazała słabość wielu polskich przedsiębiorców właśnie w kontekście zgromadzonych oszczędności.

Stabilniejsze przedsiębiorstwa to także solidniejsza gospodarka ogólnokrajowa. Pomysłodawcy zmian liczą na znaczny rozwój firm, a co za tym idzie wzrost ich konkurencyjności oraz zwiększenie liczby miejsc pracy. Warto także pamiętać, że korzystne rozwiązania podatkowe od zawsze stanowią silny magnes dla zagranicznych inwestorów.

Estoński CIT w Polsce - opublikowano projekt nowelizacji

Od czego trzeba będzie zapłacić podatek?

Projekt nowelizacji ustawy o CIT znajdował się do niedawna etapie prekonsultacji. Do 23 sierpnia 2020 r. można było składać stosowne uwagi i opinie. Trzon nowych regulacji mają stanowić dwa alternatywne warianty opodatkowania oparte na nowych zasadach: ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oraz specjalny fundusz inwestycyjny. Większość ekspertów przede wszystkim komentuje wąski krąg podmiotów, które będą uprawnione do skorzystania z nowych rozwiązań. Warto jednak skierować uwagę na inny fragment projektu i przyjrzeć się także temu, co w ramach pierwszego ze wspomnianych wariantów tj. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, będzie stanowiło przedmiot opodatkowania. Właśnie przy tym wariancie szczególnie czerpano z zagranicznych wzorców. Zgodnie z proponowanym art. 28m ustawy CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale  lub  pokryciu  wyniku  finansowego netto przeznaczony:
    1. do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
    2. na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
  2. ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
  3. wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
  4. nadwyżki wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
  5. sumy zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
  6. wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z ustawą o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku  (stracie) netto, które nie zostały  uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Na powyższej liście, szczególną uwagę zwraca kategoria ukrytych zysków. W ustępie 3 przytoczonego artykułu podano definicję ukrytych zysków, zgodnie z którą są to świadczenia pieniężne, niepieniężne,  odpłatne,  nieodpłatne  lub  częściowo odpłatne wykonane w związku  z  prawem  do  udziału  w  zysku  inne niż  podzielony  zysk,  których beneficjentem,  bezpośrednio  lub  pośrednio,  jest  udziałowiec  albo  akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem. Podano także katalog operacji, które ową definicję będą spełniały, przykładowo: kwota pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem albo akcjonariuszem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi, wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości, czy darowizny, prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju Przy czym katalog ten jest katalogiem otwartym, więc w konkretnej sytuacji czynność w nim nie nieuwzględniona może również zostać uznana za ukryty zysk. Projektodawca tym samym stara się jak najbardziej ograniczyć pole do niepożądanych optymalizacji podatkowych.

Podsumowanie

Po wstępnej analizie projektu da się zauważyć, że z jednej strony krąg potencjalnych beneficjentów został mocno ograniczony, a z drugiej Ci którzy, z nowych rozwiązań będą mogli skorzystać będą zmuszeni uważnie analizować kategorie dochodów, od którego będzie trzeba zapłacić podatek. Planowane rozwiązanie, podobnie jak wiele innych szumnie ogłaszanych „ułatwień” podatkowych, w ostatecznym rozrachunku może mieć marginalne znaczenie. Jednakże z pewnością warto śledzić rozwój sytuacji, bo zmiany w mniejszym lub większym stopniu wprowadzą powiew świeżości do polskiego systemu podatkowego.

Maciej Jakubowski, aplikant radcowski – Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA