REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy od 2021 roku

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy
Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy

REKLAMA

REKLAMA

Procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o CIT zakłada m.in. nałożenie na największych podatników obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii (polityce) podatkowej za każdy rok podatkowy.

Przedsiębiorstwo wchodząc na rynek musi obrać strategię działania, która zapewni mu możliwość utrzymania się na rynku, przewagę konkurencyjną oraz maksymalizację zysków. Jednym z czynników mających wpływ na kierunek przyjętych działań jest system podatkowy danego kraju.

Autopromocja

Polityka podatkowa firmy

Dogłębna analiza otoczenia podatkowego pozwala na przyjęcie strategii czy też planu podatkowego, którego głównym zadaniem jest wsparcie ogólnej strategii działania firmy, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka i obciążeń podatkowych oraz zapewnia bezpieczeństwo firmy.

Przedsiębiorca ma do wyboru dwie drogi, jeśli chodzi o ustosunkowanie się do obowiązujących przepisów podatkowych. Może przyjąć podejście bardziej konserwatywne lub też agresywne.

Konserwatywna polityka podatkowa to nic innego jak dopełnianie przez podatnika wszystkich obowiązków podatkowych wynikających z zakresu opodatkowania w celu uniknięcia sporów z organami podatkowymi. Chodzi tu o zapewnienie jak największego bezpieczeństwa podatkowego poprzez prawidłowe rozpoznanie obowiązków podatkowych i ustalenie zobowiązania podatkowego. Podatnik samodzielnie nie poszukuje sposobów, które pomogą zminimalizować obciążenia podatkowe, nie stara się podejmować działań, które wyprzedzałyby ewentualne skutki podatkowe podjętych przez niego decyzji.

Podejście bardziej agresywne to również wypełnianie wszystkich ciążących na podatniku obowiązków, ale z jednoczesnym wykorzystaniem wszelkich możliwych sposobów mogących pomóc w zminimalizowaniu obciążeń podatkowych w drodze do osiągnięcia celu przedsiębiorstwa. Pomaga w tym wcześniejsza analiza przepisów podatkowych, a także konkretnych zobowiązań podatkowych, identyfikacja zagrożeń i ryzyka podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wpływa na kształt polityki podatkowej?

Pierwszą decyzją z jaką mierzy się nowo powstała firma jest wybór formy organizacyjno-prawnej i wiążącej się z nią formy opodatkowania, które będą najkorzystniejsze dla danego rodzaju i zakresu działalności, a także wybór przedmiotu działalności. Przedsiębiorca powinien wybrać też miejsce, czy inaczej lokalizację prowadzonej działalności. Może zdecydować się np. na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Kolejne decyzje wiążą się z wyborem odpowiedniego podejścia do kosztów (wybór wyceny rozchodu, sposobu amortyzacji itp.), preferencji, ulg i zwolnień podatkowych (darowizny, działalność badawczo-rozwojowa). Każde z tych działań odbywa się w granicach obowiązującego prawa podatkowego.

Właśnie te decyzje kształtujące politykę podatkową danego przedsiębiorstwa stały się w ostatnim czasie przedmiotem nowego projektu rządowego, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.

Zakres zmian

Najwięksi przedsiębiorcy, będący podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody przekroczyły 50 mln EUR oraz podatkowe grupy kapitałowe zostaną obciążeni nowym obowiązkiem informowania o przyjętej polityce (strategii) podatkowej. Obowiązek, w myśl znowelizowanych przepisów, dotknąłby również spółki nieruchomościowe, a także spółki nieruchomościowe będące częścią podatkowej grupy kapitałowej.

Rząd uspokaja, że miałyby być to jedynie wybrane dane dotyczące zarządzania podatkami związane z uzasadnieniem poziomu przychodów i kosztów, a wysokością zapłaconego podatku, czy źródłem wykazanej straty. Wyłączeniu z raportowania miałyby podlegać informacje stanowiące tajemnicę handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

Oprócz odpowiedzi na pytania z formularza podatnik będzie miał możliwość udzielenia obszerniejszych wyjaśnień dotyczących sposobu ujęcia określonych wydatków.

Podatnicy będą zobowiązani do opisu podejścia do procedur i procesów podatkowych zapewniających prawidłowe wykonanie obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, opisu i przekazania informacji odnośnie współpracy z KAS oraz ilości zaraportowanych schematów podatkowych, złożonych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych, wiążącej informacji stawkowej, czy akcyzowej.

Ponadto nowelizacja nałoży obowiązek informowania o transakcjach z podmiotami powiązanymi przekraczającymi wartość 5% sumy bilansowej, a także mających nastąpić restrukturyzacjach, które wpłyną na wysokość zobowiązań podatkowych.

Katalog nowych wymogów zawiera również konieczność udzielania informacji o dokonanych rozliczeniach podatkowych w tzw. rajach podatkowych. Sprawozdania z wykonania strategii podatkowej miałyby być zamieszczane na stronie internetowej podatnika lub podmiotu powiązanego, jeśli podatnik nie ma strony internetowej w terminie do końca dziewiątego miesiąca licząc od upływu terminu właściwego na złożenie zeznania podatkowego. Jednocześnie podmiot byłby zobowiązany przekazać organom skarbowym adres tej strony internetowej. Nowy wymóg nie obejmowałby firm, które zawarły z szefem KAS umowę o tzw. „współdziałanie”.

W nowelizacji została też przewidziana kara za niewywiązanie się z obowiązku jest to kwota do wysokości 250 000 zł.

Na chwilę obecną w Polsce istnieje około 2,8 tys. spółek oraz 63 podatkowe grupy kapitałowe, których dotyczy obowiązek ujawniania danych.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Od kiedy zmiany?

Zgodnie z wniesionym już do Sejmu projektem ustawy, zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Nowy obowiązek stanowiłby niejako uzupełnienie już istniejącego obowiązku nakładającego na Ministra Finansów konieczność podawania do publicznej wiadomości informacji o osiągniętych przychodach, poniesionych kosztach, wysokości osiągniętego dochodu, czy straty podatkowej, a także podstawie opodatkowania i wysokości należnego podatku dochodowego „największych graczy” – art. 27b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tej chwili wykaz zawiera jedynie dane liczbowe, nie opatrzone żadnymi dodatkowymi komentarzami, bez gospodarczego kontekstu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiana w przepisach wpłynie korzystnie na poprawę transparentności dużych firm oraz pozwoli na dokładniejszą interpretację i zrozumienie publikowanych danych. Pomoże też mniejszym firmom w utrzymaniu się na rynku i poprawie konkurencyjności.

Najwięksi przedsiębiorcy już raportują informację o stosowanych schematach podatkowych, spółki powiązane przygotowują dokumentację cen transferowych zastosowanych w transakcjach wewnątrzgrupowych. Wszyscy podatnicy musieli dostosować swoje systemy księgowe do struktury nowego pliku JPK_VAT, która zacznie obowiązywać już od 1 października 2020 r. rozszerzającej zakres dotychczas raportowanych informacji.

Byłoby to zatem już kolejne obciążenie związane z raportowaniem do fiskusa wymagające zaangażowania dodatkowych środków zarówno finansowych jak i w zakresie wykwalifikowanego personelu.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustawprzebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Anna Biernacka, Ekspert ds. księgowości w MDDP Outsourcing w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA