REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

Co zmienia w przepisach dot. minimalnego podatku CIT nowelizacja zwana Polski Ład 3.0?

Minimalny CIT

Obecny rok to czas wielu zmian podatkowych. Największa reforma, której prawdziwe skutki poznamy w 2023 r., przy okazji rozliczenia podatku PIT za 2022 r., dotyczyła ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (o zmianach wynikających z tzw. Polskiego Ładu pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów: PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?. Zmiany wprowadzono również – niejako przy okazji – do ustawy o CIT. W ramach Ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, tzw. Polski Ład) ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowej daniny – minimalnego podatku CIT. Nowy podatek, jak zapowiadało Ministerstwo Finansów, miał dotyczyć „wielkich korporacji, które nie płacą w Polsce podatku CIT”. W praktyce okazało się jednak, że potencjalnymi podatnikami tego podatku mogły być nawet niewielkie rodzinne spółki osiągające stratę z prowadzonej działalności.

Między innymi z tego powodu w ramach kolejnych nowelizacji ustawodawca wprowadzał różne zmiany w konstrukcji podatku – dodając do ustawy nowe zwolnienia i wyłączenia (np. dla spółek z tzw. prostą strukturą właścicielską). Jednak największe zmiany zostały wprowadzone w ramach Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 r. poz. 2180), nowelizacji określanej w mediach jako Polski Ład 3.0.

Co zmienia Polski Ład 3.0?

Przede wszystkim w ramach Polskiego Ładu 3.0 ustawodawca zdecydował o zawieszeniu minimalnego CIT na okres dwóch lat. Oficjalnym powodem zawieszenia – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy – jest trwający w Ukrainie konflikt zbrojny. Ustawodawca uznał, że nakładanie dodatkowych podatków w obecnej sytuacji „mogłoby spowodować bardzo niekorzystne, a niekiedy nieodwracalne skutki dla działających w Polsce podmiotów gospodarczych spełniających warunki do objęcia ich przedmiotową daniną.” Tym samym minimalny CIT po raz pierwszy zapłacimy w 2025 r. przy okazji rozliczania CIT za 2024 r.

Oprócz ww. zawieszenia nowelizacja wprowadziła kilka istotnych zmian w konstrukcji minimalnego CIT. Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że w dalszym ciągu przepisy dotyczące minimalnego CIT nie zawierają kryterium przychodowego i potencjalnie mogą dotyczyć znacznej grupy podatników. Nowelizacja podwyższa jednak tzw. wskaźnik rentowności, a więc udział dochodów w przychodach z dotychczasowego 1% do 2%. Minimalny podatek CIT będzie tym samym należny, jeżeli podatnik CIT, będący spółką lub podatkową grupą kapitałową (a także zakład zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce), wykaże stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykaże udział dochodów w przychodach z tego źródła na poziomie nie większym niż 2%.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Dodatkowo do art. 24ca ustawy o CIT dodano kilka nowych zwolnień i wyłączeń, dzięki czemu minimalnym CIT nie muszą się przejmować m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. tzw. mali podatnicy CIT (a więc podatnicy, u których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 000 000 €),
 2. spółki prowadzące gospodarkę komunalną,
 3. podatnicy:
 • u których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%,
 • postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym,
 • u których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia,
 • których przychody w większości związane są z transakcjami, w których cena lub sposób ustalenia ceny wynika z ustaw lub innych aktów normatywnych,
 • będący stroną umowy o współdziałanie,
 • działający w tzw. branży faktoringowej,
 • będący przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną.

Zmiany w kalkulacji straty i wskaźnika rentowności

Warto przypomnieć, że na potrzeby minimalnego CIT ustawa określa odrębne zasady dotyczące kalkulacji straty i tzw. wskaźnika rentowności. W tym zakresie również wprowadzono zmiany, polegające na dodatkowym wyłączeniu z kalkulacji:

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej
 1. z kosztów podatkowych opłat z tytułu umowy leasingu, w tym odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy tzw. leasingu finansowego ,
 2. z przychodów oraz kosztów podatkowych wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z tzw. branży faktoringowej,
 3. 20% kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wpłat do PPK,
 4. z kosztów podatkowych wzrostu wartości energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego w odstępach rocznych,
 5. wartości podatku akcyzowego (przy uwzględnieniu także obrotu wyrobami akcyzowymi), podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od gier, opłaty paliwowej oraz opłaty emisyjnej.

Uproszczona podstawa opodatkowania

Podatnicy minimalnego CIT będą mogli wybrać, czy chcą obliczać podstawę opodatkowania metodą podstawową czy uproszczoną. W podstawowej metodzie opodatkowania wprowadzono dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze obniżono wskaźnik wartości przychodów operacyjnych (a więc osiąganych ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych) z 4% do 1,5%. Po drugie usunięto z podstawy opodatkowania pozycję dotyczącą podatku odroczonego (co należy ocenić bardzo pozytywnie z uwagi na pojawiające się wątpliwości interpretacyjne). Tym samym, po zmianach, podstawę opodatkowania (w wersji podstawowej) stanowi suma: 1,5% przychodów operacyjnych oraz tzw. nadmiarowe koszty finansowania dłużnego i usług niematerialnych. 

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

Wersja uproszczona (alternatywna) została wprowadzona, ponieważ – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian – obecny algorytm wyliczania podstawy opodatkowania jest zbyt skomplikowany (m.in. w zakresie usług niematerialnych powiela zasadniczo treść uchylonego art. 15e, który wywołał liczne wątpliwości interpretacyjne).

Uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowi 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. O wyborze takiego sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatnik będzie informował w deklaracji składanej za rok podatkowy, za który dokonał wyboru alternatywnej metody.

Zasady rozliczenia minimalnego CIT

Na koniec kilka kwestii dotyczących rozliczenia minimalnego CIT (w tym zakresie ustawodawca nie wprowadził istotnych zmian):

 1. podstawa opodatkowania podlega pomniejszeniu np. o darowizny przekazane na organizacje pożytku publicznego;
 2. stawka minimalnego podatku CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania (obliczanej standardowo, bądź przy skorzystaniu z metody uproszczonej);
 3. podatek rozliczany będzie w deklaracji rocznej (w praktyce zatem pierwsze rozliczenia podatku nastąpi dopiero w 2025 r.), w której wykażemy podstawę opodatkowania, pomniejszenia i kwotę podatku;
 4. kwotę minimalnego podatku CIT podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy podatek CIT (obliczany na zasadach ogólnych);
 5. kwotę zapłaconego minimalnego CIT będzie można odliczyć od CIT w trzech kolejnych latach.

Zmiany dot. minimalnego CIT - podsumowanie

Zawieszenie przepisów o minimalnym CIT należy ocenie pozytywnie. W okresie zawieszenia warto jednak zapoznać się z omawianą regulacją (która z uwagi na dość specyficzną konstrukcję nie należy do najprostszych) i przeprowadzić wstępne kalkulacje, aby sprawdzić, czy obowiązek zapłaty minimalnego CIT dotyczył będzie również naszego przedsiębiorstwa.

Ustawodawca oprócz ww. zmian w minimalnym CIT wprowadził szereg zmian w innych obszarach ustawy o CIT. Zmiany nie ominęły również ustawy o PIT (Polski Ład 2.0), a w najbliższym czasie pod obrady Sejmu trafi tzw. pakiet SLIM VAT w trzeciej odsłonie. To wszystko sprawia, że poruszanie się w obszarze podatków staje się coraz trudniejsze. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych doradców.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu online „Podatki 2023 – zmiany w PIT, CIT, VAT”, w trakcie którego doradcy podatkowi Business Tax Professionals omówią wszystkie najważniejsze modyfikacje. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2022 r. w godz. 10.00-14.00. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: https://www.b-tax.pl/podatki2023.

Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA