REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zmienia w przepisach dot. minimalnego podatku CIT nowelizacja zwana Polski Ład 3.0?

Minimalny CIT

Obecny rok to czas wielu zmian podatkowych. Największa reforma, której prawdziwe skutki poznamy w 2023 r., przy okazji rozliczenia podatku PIT za 2022 r., dotyczyła ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (o zmianach wynikających z tzw. Polskiego Ładu pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów: PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?. Zmiany wprowadzono również – niejako przy okazji – do ustawy o CIT. W ramach Ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, tzw. Polski Ład) ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowej daniny – minimalnego podatku CIT. Nowy podatek, jak zapowiadało Ministerstwo Finansów, miał dotyczyć „wielkich korporacji, które nie płacą w Polsce podatku CIT”. W praktyce okazało się jednak, że potencjalnymi podatnikami tego podatku mogły być nawet niewielkie rodzinne spółki osiągające stratę z prowadzonej działalności.

Między innymi z tego powodu w ramach kolejnych nowelizacji ustawodawca wprowadzał różne zmiany w konstrukcji podatku – dodając do ustawy nowe zwolnienia i wyłączenia (np. dla spółek z tzw. prostą strukturą właścicielską). Jednak największe zmiany zostały wprowadzone w ramach Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 r. poz. 2180), nowelizacji określanej w mediach jako Polski Ład 3.0.

Autopromocja

Co zmienia Polski Ład 3.0?

Przede wszystkim w ramach Polskiego Ładu 3.0 ustawodawca zdecydował o zawieszeniu minimalnego CIT na okres dwóch lat. Oficjalnym powodem zawieszenia – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy – jest trwający w Ukrainie konflikt zbrojny. Ustawodawca uznał, że nakładanie dodatkowych podatków w obecnej sytuacji „mogłoby spowodować bardzo niekorzystne, a niekiedy nieodwracalne skutki dla działających w Polsce podmiotów gospodarczych spełniających warunki do objęcia ich przedmiotową daniną.” Tym samym minimalny CIT po raz pierwszy zapłacimy w 2025 r. przy okazji rozliczania CIT za 2024 r.

Oprócz ww. zawieszenia nowelizacja wprowadziła kilka istotnych zmian w konstrukcji minimalnego CIT. Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że w dalszym ciągu przepisy dotyczące minimalnego CIT nie zawierają kryterium przychodowego i potencjalnie mogą dotyczyć znacznej grupy podatników. Nowelizacja podwyższa jednak tzw. wskaźnik rentowności, a więc udział dochodów w przychodach z dotychczasowego 1% do 2%. Minimalny podatek CIT będzie tym samym należny, jeżeli podatnik CIT, będący spółką lub podatkową grupą kapitałową (a także zakład zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce), wykaże stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykaże udział dochodów w przychodach z tego źródła na poziomie nie większym niż 2%.

Dodatkowo do art. 24ca ustawy o CIT dodano kilka nowych zwolnień i wyłączeń, dzięki czemu minimalnym CIT nie muszą się przejmować m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. tzw. mali podatnicy CIT (a więc podatnicy, u których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 000 000 €),
 2. spółki prowadzące gospodarkę komunalną,
 3. podatnicy:
 • u których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%,
 • postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym,
 • u których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia,
 • których przychody w większości związane są z transakcjami, w których cena lub sposób ustalenia ceny wynika z ustaw lub innych aktów normatywnych,
 • będący stroną umowy o współdziałanie,
 • działający w tzw. branży faktoringowej,
 • będący przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną.

Zmiany w kalkulacji straty i wskaźnika rentowności

Warto przypomnieć, że na potrzeby minimalnego CIT ustawa określa odrębne zasady dotyczące kalkulacji straty i tzw. wskaźnika rentowności. W tym zakresie również wprowadzono zmiany, polegające na dodatkowym wyłączeniu z kalkulacji:

 1. z kosztów podatkowych opłat z tytułu umowy leasingu, w tym odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy tzw. leasingu finansowego ,
 2. z przychodów oraz kosztów podatkowych wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z tzw. branży faktoringowej,
 3. 20% kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wpłat do PPK,
 4. z kosztów podatkowych wzrostu wartości energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego w odstępach rocznych,
 5. wartości podatku akcyzowego (przy uwzględnieniu także obrotu wyrobami akcyzowymi), podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od gier, opłaty paliwowej oraz opłaty emisyjnej.

Uproszczona podstawa opodatkowania

Podatnicy minimalnego CIT będą mogli wybrać, czy chcą obliczać podstawę opodatkowania metodą podstawową czy uproszczoną. W podstawowej metodzie opodatkowania wprowadzono dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze obniżono wskaźnik wartości przychodów operacyjnych (a więc osiąganych ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych) z 4% do 1,5%. Po drugie usunięto z podstawy opodatkowania pozycję dotyczącą podatku odroczonego (co należy ocenić bardzo pozytywnie z uwagi na pojawiające się wątpliwości interpretacyjne). Tym samym, po zmianach, podstawę opodatkowania (w wersji podstawowej) stanowi suma: 1,5% przychodów operacyjnych oraz tzw. nadmiarowe koszty finansowania dłużnego i usług niematerialnych. 

Wersja uproszczona (alternatywna) została wprowadzona, ponieważ – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian – obecny algorytm wyliczania podstawy opodatkowania jest zbyt skomplikowany (m.in. w zakresie usług niematerialnych powiela zasadniczo treść uchylonego art. 15e, który wywołał liczne wątpliwości interpretacyjne).

Uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowi 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. O wyborze takiego sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatnik będzie informował w deklaracji składanej za rok podatkowy, za który dokonał wyboru alternatywnej metody.

Zasady rozliczenia minimalnego CIT

Na koniec kilka kwestii dotyczących rozliczenia minimalnego CIT (w tym zakresie ustawodawca nie wprowadził istotnych zmian):

 1. podstawa opodatkowania podlega pomniejszeniu np. o darowizny przekazane na organizacje pożytku publicznego;
 2. stawka minimalnego podatku CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania (obliczanej standardowo, bądź przy skorzystaniu z metody uproszczonej);
 3. podatek rozliczany będzie w deklaracji rocznej (w praktyce zatem pierwsze rozliczenia podatku nastąpi dopiero w 2025 r.), w której wykażemy podstawę opodatkowania, pomniejszenia i kwotę podatku;
 4. kwotę minimalnego podatku CIT podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy podatek CIT (obliczany na zasadach ogólnych);
 5. kwotę zapłaconego minimalnego CIT będzie można odliczyć od CIT w trzech kolejnych latach.

Zmiany dot. minimalnego CIT - podsumowanie

Zawieszenie przepisów o minimalnym CIT należy ocenie pozytywnie. W okresie zawieszenia warto jednak zapoznać się z omawianą regulacją (która z uwagi na dość specyficzną konstrukcję nie należy do najprostszych) i przeprowadzić wstępne kalkulacje, aby sprawdzić, czy obowiązek zapłaty minimalnego CIT dotyczył będzie również naszego przedsiębiorstwa.

Ustawodawca oprócz ww. zmian w minimalnym CIT wprowadził szereg zmian w innych obszarach ustawy o CIT. Zmiany nie ominęły również ustawy o PIT (Polski Ład 2.0), a w najbliższym czasie pod obrady Sejmu trafi tzw. pakiet SLIM VAT w trzeciej odsłonie. To wszystko sprawia, że poruszanie się w obszarze podatków staje się coraz trudniejsze. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych doradców.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu online „Podatki 2023 – zmiany w PIT, CIT, VAT”, w trakcie którego doradcy podatkowi Business Tax Professionals omówią wszystkie najważniejsze modyfikacje. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2022 r. w godz. 10.00-14.00. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: https://www.b-tax.pl/podatki2023.

Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA