REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Minimalny CIT w nowej wersji – co warto wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zmienia w przepisach dot. minimalnego podatku CIT nowelizacja zwana Polski Ład 3.0?

Minimalny CIT

Obecny rok to czas wielu zmian podatkowych. Największa reforma, której prawdziwe skutki poznamy w 2023 r., przy okazji rozliczenia podatku PIT za 2022 r., dotyczyła ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (o zmianach wynikających z tzw. Polskiego Ładu pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów: PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?. Zmiany wprowadzono również – niejako przy okazji – do ustawy o CIT. W ramach Ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, tzw. Polski Ład) ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowej daniny – minimalnego podatku CIT. Nowy podatek, jak zapowiadało Ministerstwo Finansów, miał dotyczyć „wielkich korporacji, które nie płacą w Polsce podatku CIT”. W praktyce okazało się jednak, że potencjalnymi podatnikami tego podatku mogły być nawet niewielkie rodzinne spółki osiągające stratę z prowadzonej działalności.

Między innymi z tego powodu w ramach kolejnych nowelizacji ustawodawca wprowadzał różne zmiany w konstrukcji podatku – dodając do ustawy nowe zwolnienia i wyłączenia (np. dla spółek z tzw. prostą strukturą właścicielską). Jednak największe zmiany zostały wprowadzone w ramach Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 r. poz. 2180), nowelizacji określanej w mediach jako Polski Ład 3.0.

REKLAMA

Autopromocja

Co zmienia Polski Ład 3.0?

Przede wszystkim w ramach Polskiego Ładu 3.0 ustawodawca zdecydował o zawieszeniu minimalnego CIT na okres dwóch lat. Oficjalnym powodem zawieszenia – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy – jest trwający w Ukrainie konflikt zbrojny. Ustawodawca uznał, że nakładanie dodatkowych podatków w obecnej sytuacji „mogłoby spowodować bardzo niekorzystne, a niekiedy nieodwracalne skutki dla działających w Polsce podmiotów gospodarczych spełniających warunki do objęcia ich przedmiotową daniną.” Tym samym minimalny CIT po raz pierwszy zapłacimy w 2025 r. przy okazji rozliczania CIT za 2024 r.

Oprócz ww. zawieszenia nowelizacja wprowadziła kilka istotnych zmian w konstrukcji minimalnego CIT. Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że w dalszym ciągu przepisy dotyczące minimalnego CIT nie zawierają kryterium przychodowego i potencjalnie mogą dotyczyć znacznej grupy podatników. Nowelizacja podwyższa jednak tzw. wskaźnik rentowności, a więc udział dochodów w przychodach z dotychczasowego 1% do 2%. Minimalny podatek CIT będzie tym samym należny, jeżeli podatnik CIT, będący spółką lub podatkową grupą kapitałową (a także zakład zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce), wykaże stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykaże udział dochodów w przychodach z tego źródła na poziomie nie większym niż 2%.

Dodatkowo do art. 24ca ustawy o CIT dodano kilka nowych zwolnień i wyłączeń, dzięki czemu minimalnym CIT nie muszą się przejmować m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. tzw. mali podatnicy CIT (a więc podatnicy, u których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 000 000 €),
  2. spółki prowadzące gospodarkę komunalną,
  3. podatnicy:
  • u których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%,
  • postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym,
  • u których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia,
  • których przychody w większości związane są z transakcjami, w których cena lub sposób ustalenia ceny wynika z ustaw lub innych aktów normatywnych,
  • będący stroną umowy o współdziałanie,
  • działający w tzw. branży faktoringowej,
  • będący przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną.

Zmiany w kalkulacji straty i wskaźnika rentowności

Warto przypomnieć, że na potrzeby minimalnego CIT ustawa określa odrębne zasady dotyczące kalkulacji straty i tzw. wskaźnika rentowności. W tym zakresie również wprowadzono zmiany, polegające na dodatkowym wyłączeniu z kalkulacji:

  1. z kosztów podatkowych opłat z tytułu umowy leasingu, w tym odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy tzw. leasingu finansowego ,
  2. z przychodów oraz kosztów podatkowych wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z tzw. branży faktoringowej,
  3. 20% kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wpłat do PPK,
  4. z kosztów podatkowych wzrostu wartości energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego w odstępach rocznych,
  5. wartości podatku akcyzowego (przy uwzględnieniu także obrotu wyrobami akcyzowymi), podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od gier, opłaty paliwowej oraz opłaty emisyjnej.

Uproszczona podstawa opodatkowania

Podatnicy minimalnego CIT będą mogli wybrać, czy chcą obliczać podstawę opodatkowania metodą podstawową czy uproszczoną. W podstawowej metodzie opodatkowania wprowadzono dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze obniżono wskaźnik wartości przychodów operacyjnych (a więc osiąganych ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych) z 4% do 1,5%. Po drugie usunięto z podstawy opodatkowania pozycję dotyczącą podatku odroczonego (co należy ocenić bardzo pozytywnie z uwagi na pojawiające się wątpliwości interpretacyjne). Tym samym, po zmianach, podstawę opodatkowania (w wersji podstawowej) stanowi suma: 1,5% przychodów operacyjnych oraz tzw. nadmiarowe koszty finansowania dłużnego i usług niematerialnych. 

REKLAMA

Wersja uproszczona (alternatywna) została wprowadzona, ponieważ – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian – obecny algorytm wyliczania podstawy opodatkowania jest zbyt skomplikowany (m.in. w zakresie usług niematerialnych powiela zasadniczo treść uchylonego art. 15e, który wywołał liczne wątpliwości interpretacyjne).

Uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowi 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. O wyborze takiego sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatnik będzie informował w deklaracji składanej za rok podatkowy, za który dokonał wyboru alternatywnej metody.

Zasady rozliczenia minimalnego CIT

Na koniec kilka kwestii dotyczących rozliczenia minimalnego CIT (w tym zakresie ustawodawca nie wprowadził istotnych zmian):

  1. podstawa opodatkowania podlega pomniejszeniu np. o darowizny przekazane na organizacje pożytku publicznego;
  2. stawka minimalnego podatku CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania (obliczanej standardowo, bądź przy skorzystaniu z metody uproszczonej);
  3. podatek rozliczany będzie w deklaracji rocznej (w praktyce zatem pierwsze rozliczenia podatku nastąpi dopiero w 2025 r.), w której wykażemy podstawę opodatkowania, pomniejszenia i kwotę podatku;
  4. kwotę minimalnego podatku CIT podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy podatek CIT (obliczany na zasadach ogólnych);
  5. kwotę zapłaconego minimalnego CIT będzie można odliczyć od CIT w trzech kolejnych latach.

Zmiany dot. minimalnego CIT - podsumowanie

Zawieszenie przepisów o minimalnym CIT należy ocenie pozytywnie. W okresie zawieszenia warto jednak zapoznać się z omawianą regulacją (która z uwagi na dość specyficzną konstrukcję nie należy do najprostszych) i przeprowadzić wstępne kalkulacje, aby sprawdzić, czy obowiązek zapłaty minimalnego CIT dotyczył będzie również naszego przedsiębiorstwa.

Ustawodawca oprócz ww. zmian w minimalnym CIT wprowadził szereg zmian w innych obszarach ustawy o CIT. Zmiany nie ominęły również ustawy o PIT (Polski Ład 2.0), a w najbliższym czasie pod obrady Sejmu trafi tzw. pakiet SLIM VAT w trzeciej odsłonie. To wszystko sprawia, że poruszanie się w obszarze podatków staje się coraz trudniejsze. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych doradców.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu online „Podatki 2023 – zmiany w PIT, CIT, VAT”, w trakcie którego doradcy podatkowi Business Tax Professionals omówią wszystkie najważniejsze modyfikacje. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2022 r. w godz. 10.00-14.00. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: https://www.b-tax.pl/podatki2023.

Piotr Adamski, starszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA