REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
PIT a Polski Ład - co trzeba wiedzieć?
PIT a Polski Ład - co trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

PIT a Polski Ład. Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%, zmiany w zasadach odliczania składki zdrowotnej, możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku (w odniesieniu do tego roku). To tylko niektóre zmiany w PIT jakie zaszły w bieżącym roku. Jak wygląda PIT po Polskim Ładzie?

PIT a Polski Ład. Zmiany podatkowe w 2022 roku

Rok 2022 niewątpliwie przejdzie do historii jako czas dużej niestabilności, okres w którym niespodziewane wydarzenia geopolityczne kształtują rzeczywistość gospodarczą. W tym roku również zmiany w prawie podatkowym, niejako wpisując się w ten trend, trzymają w dużej niepewności wielu przedsiębiorców, księgowych czy też szeregowych pracowników.

Zmiany podatkowe uchwalone w 2022 r. dotyczą wielu ustaw. Kilkukrotnie nowelizowano ustawę o CIT, ustawę o VAT, jednakże rewolucyjne zmiany zostały przeprowadzone przede wszystkim w ustawie o PIT. Mowa tu oczywiście o dwóch kompleksowych nowelizacjach nazywanych przez projektodawców przepisów najpierw Polskim Ładem (czasami również Nowym Ładem w nawiązaniu do słynnego program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta), a następnie Polskim Ładem 2.0 (oficjalnie określanym jako program ,,Niskie Podatki”). Na marginesie warto dodać, że to nie koniec zmian w podatku PIT. Sejm uchwalił bowiem 19 września 2022 r. kolejną nowelizację ustawy zawierającą poprawki do wprowadzonych wcześniej rozwiązań. Tempo wprowadzanych zmian, a także poziom legislacyjny przygotowywanych ustaw sprawiają, że rozliczenie podatku za 2022 r. może się okazać sporym wyzwaniem.

REKLAMA

Autopromocja

Co się zmieniło w ustawie o PIT w 2022 r.? Najważniejsze zmiany

Podstawową zmianą wprowadzoną do ustawy o PIT w 2022 r. jest obniżenie stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%. Dotyczy to zarówno osób osiągających przychody z umów o pracę i zlecenia, jak i przedsiębiorców rozliczających PIT według skali podatkowej. Niższa stawka podatku ma zastosowanie już na etapie pobierania zaliczek na podatek zaraz po wejściu w życie Polskiego Ładu 2.0 (1 lipca 2022 r.). Co więcej obniżona stawka dotyczy również okresu od stycznia do czerwca bieżącego roku. Jednakże dla podatników będzie to odczuwalne dopiero po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego za rok 2022, kiedy Urzędy Skarbowe będą zwracały nadpłacony podatek. W założeniu ma to zrekompensować brak możliwości odliczania składki zdrowotnej oraz zastąpić zupełnie nieudany i skomplikowany mechanizm w postaci „ulgi dla klasy średniej”.

Kolejną z istotnych nowości wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu 2.0 jest możliwość „zmiany” przez niektórych przedsiębiorców zasad (formy) opodatkowania po zakończeniu bieżącego roku podatkowego. Dla części podatników wybrane na początku 2022 r. zasady opodatkowania (opodatkowanie ryczałtem bądź podatkiem liniowym) mogą się okazać finalnie mniej korzystne. Dlatego warto już teraz rozważyć możliwość zastosowania zasad ogólnych (z obniżoną stawką podatkową, wyższą kwotą wolną od podatku i podniesioną kwotą progu podatkowego).

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich podatników było zlikwidowanie możliwości częściowego odliczenia od podatku uregulowanych składek zdrowotnych. W ramach Polskiego Ładu 2.0 ustawodawca częściowo przywrócił taką możliwość - niestety nie dla wszystkich podatników oraz tylko do określonego limitu. Zgodnie z obecnymi przepisami składkę zdrowotną mogą odliczyć przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz ryczałtem. Limit odliczanej od podatku składki zdrowotnej ma wynieść 8 700 zł w skali roku. Wysokość tej kwoty ma być jednak corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w ustawie.

REKLAMA

Znaczna ilość zmian została wprowadzona również do przepisów dotyczących płatników podatku PIT. Ustawa przewiduje obecnie, że podatnik będzie mógł wybrać maksymalnie trzech płatników, którzy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek przy wyliczaniu zaliczek na podatek. Każdy z 3 płatników będzie mógł stosować co miesiąc 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. Czas pokaże, jak w praktyce wygląda stosowanie tego rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Presja społeczna zmusiła również ustawodawcę do przywrócenia preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Po kilku zmianach i różnych propozycjach ustawodawca przywrócił poprzednie rozwiązanie, które w połączeniu z obniżeniem kwoty wolnej od podatku może się okazać korzystniejsze od rozwiązania stosowanego przed 2022 rokiem.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Przed wszystkimi podatnikami spora niewiadoma i sprawdzian z rozliczenia podatku za 2022 r. O tym, czy zmiany wprowadzone w 2022 r. okażą się korzystne, każdy z nas przekona się tak naprawdę dopiero przy rocznym rozliczeniu. Warto jednak już teraz pochylić się nad wprowadzonymi zmianami i poznać „PIT po Polskim Ładzie”.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne webinarium podatkowe, które odbędzie się już 13 października 2022 r. w godz. 10:00 – 11:15. W trakcie spotkania nasi eksperci omówią kluczowe zmiany w ustawie o PIT i odpowiedzą na Państwa pytania i wątpliwości. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatny dostęp do najnowszego Informatora podatkowego „Polski Ład 2.0 – PIT”. Webinarium w połączeniu ze sporą dawką wiedzy przedstawioną w Informatorze ułatwią Państwu poznanie i zrozumienie wprowadzonych zmian, a w rezultacie chociaż częściowo usprawni wewnątrzfirmowe procesy dostosowawcze i ograniczy ryzyko wynikające z przeoczenia lub błędnego zastosowania nowych regulacji.

Szczegóły dotyczące najbliższego webinarium i link rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej: https://b-tax.pl/webinarium_13102022

Zespół Business Tax Professionals

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA