REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
PIT a Polski Ład - co trzeba wiedzieć?
PIT a Polski Ład - co trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

PIT a Polski Ład. Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%, zmiany w zasadach odliczania składki zdrowotnej, możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku (w odniesieniu do tego roku). To tylko niektóre zmiany w PIT jakie zaszły w bieżącym roku. Jak wygląda PIT po Polskim Ładzie?

PIT a Polski Ład. Zmiany podatkowe w 2022 roku

Rok 2022 niewątpliwie przejdzie do historii jako czas dużej niestabilności, okres w którym niespodziewane wydarzenia geopolityczne kształtują rzeczywistość gospodarczą. W tym roku również zmiany w prawie podatkowym, niejako wpisując się w ten trend, trzymają w dużej niepewności wielu przedsiębiorców, księgowych czy też szeregowych pracowników.

Zmiany podatkowe uchwalone w 2022 r. dotyczą wielu ustaw. Kilkukrotnie nowelizowano ustawę o CIT, ustawę o VAT, jednakże rewolucyjne zmiany zostały przeprowadzone przede wszystkim w ustawie o PIT. Mowa tu oczywiście o dwóch kompleksowych nowelizacjach nazywanych przez projektodawców przepisów najpierw Polskim Ładem (czasami również Nowym Ładem w nawiązaniu do słynnego program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta), a następnie Polskim Ładem 2.0 (oficjalnie określanym jako program ,,Niskie Podatki”). Na marginesie warto dodać, że to nie koniec zmian w podatku PIT. Sejm uchwalił bowiem 19 września 2022 r. kolejną nowelizację ustawy zawierającą poprawki do wprowadzonych wcześniej rozwiązań. Tempo wprowadzanych zmian, a także poziom legislacyjny przygotowywanych ustaw sprawiają, że rozliczenie podatku za 2022 r. może się okazać sporym wyzwaniem.

Autopromocja

Co się zmieniło w ustawie o PIT w 2022 r.? Najważniejsze zmiany

Podstawową zmianą wprowadzoną do ustawy o PIT w 2022 r. jest obniżenie stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%. Dotyczy to zarówno osób osiągających przychody z umów o pracę i zlecenia, jak i przedsiębiorców rozliczających PIT według skali podatkowej. Niższa stawka podatku ma zastosowanie już na etapie pobierania zaliczek na podatek zaraz po wejściu w życie Polskiego Ładu 2.0 (1 lipca 2022 r.). Co więcej obniżona stawka dotyczy również okresu od stycznia do czerwca bieżącego roku. Jednakże dla podatników będzie to odczuwalne dopiero po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego za rok 2022, kiedy Urzędy Skarbowe będą zwracały nadpłacony podatek. W założeniu ma to zrekompensować brak możliwości odliczania składki zdrowotnej oraz zastąpić zupełnie nieudany i skomplikowany mechanizm w postaci „ulgi dla klasy średniej”.

Kolejną z istotnych nowości wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu 2.0 jest możliwość „zmiany” przez niektórych przedsiębiorców zasad (formy) opodatkowania po zakończeniu bieżącego roku podatkowego. Dla części podatników wybrane na początku 2022 r. zasady opodatkowania (opodatkowanie ryczałtem bądź podatkiem liniowym) mogą się okazać finalnie mniej korzystne. Dlatego warto już teraz rozważyć możliwość zastosowania zasad ogólnych (z obniżoną stawką podatkową, wyższą kwotą wolną od podatku i podniesioną kwotą progu podatkowego).

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich podatników było zlikwidowanie możliwości częściowego odliczenia od podatku uregulowanych składek zdrowotnych. W ramach Polskiego Ładu 2.0 ustawodawca częściowo przywrócił taką możliwość - niestety nie dla wszystkich podatników oraz tylko do określonego limitu. Zgodnie z obecnymi przepisami składkę zdrowotną mogą odliczyć przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz ryczałtem. Limit odliczanej od podatku składki zdrowotnej ma wynieść 8 700 zł w skali roku. Wysokość tej kwoty ma być jednak corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w ustawie.

Znaczna ilość zmian została wprowadzona również do przepisów dotyczących płatników podatku PIT. Ustawa przewiduje obecnie, że podatnik będzie mógł wybrać maksymalnie trzech płatników, którzy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek przy wyliczaniu zaliczek na podatek. Każdy z 3 płatników będzie mógł stosować co miesiąc 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. Czas pokaże, jak w praktyce wygląda stosowanie tego rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Presja społeczna zmusiła również ustawodawcę do przywrócenia preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Po kilku zmianach i różnych propozycjach ustawodawca przywrócił poprzednie rozwiązanie, które w połączeniu z obniżeniem kwoty wolnej od podatku może się okazać korzystniejsze od rozwiązania stosowanego przed 2022 rokiem.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Przed wszystkimi podatnikami spora niewiadoma i sprawdzian z rozliczenia podatku za 2022 r. O tym, czy zmiany wprowadzone w 2022 r. okażą się korzystne, każdy z nas przekona się tak naprawdę dopiero przy rocznym rozliczeniu. Warto jednak już teraz pochylić się nad wprowadzonymi zmianami i poznać „PIT po Polskim Ładzie”.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne webinarium podatkowe, które odbędzie się już 13 października 2022 r. w godz. 10:00 – 11:15. W trakcie spotkania nasi eksperci omówią kluczowe zmiany w ustawie o PIT i odpowiedzą na Państwa pytania i wątpliwości. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatny dostęp do najnowszego Informatora podatkowego „Polski Ład 2.0 – PIT”. Webinarium w połączeniu ze sporą dawką wiedzy przedstawioną w Informatorze ułatwią Państwu poznanie i zrozumienie wprowadzonych zmian, a w rezultacie chociaż częściowo usprawni wewnątrzfirmowe procesy dostosowawcze i ograniczy ryzyko wynikające z przeoczenia lub błędnego zastosowania nowych regulacji.

Szczegóły dotyczące najbliższego webinarium i link rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej: https://b-tax.pl/webinarium_13102022

Zespół Business Tax Professionals

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-10-13 15:50:35
    Szybka rejestracja firmy z pomocą ekspertów. Nie przejmuj się formalnościami! Zapraszamy :) rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA