REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce. Jak weryfikować zagranicznych odbiorców należności?

ASB Poland
Księgowość, doradztwo podatkowe, kadry i płace, doradztwo transakcyjne, usługi korporacyjne
Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce. Jak weryfikować zagranicznych odbiorców należności?
Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce. Jak weryfikować zagranicznych odbiorców należności?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Weryfikacja statusu beneficial owner jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne rozliczenie przez płatnika podatku u źródła. Dlatego warto każdorazowo weryfikować odbiorców wypłacanych należności, niezależnie od tego czy dotyczą one odsetek, licencji czy dywidend.

Weryfikacja statusu zagranicznego przedsiębiorcy jako rzeczywistego odbiorcy należności

Wypłata należności za granicę, podatek u źródła czy dochowanie należytej staranności, wszystkie te pojęcia są nierozerwalnie związane z obowiązkiem weryfikacji statusu zagranicznego przedsiębiorcy jako rzeczywistego odbiorcy należności (ang. „beneficial owner”). 

Głównym celem takiej weryfikacji jest zapobieganie osiąganiu korzyści podatkowej poprzez tworzenie i wykorzystywanie sztucznych podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a jedynie są pośrednikami w przekazywaniu należności (tzw. „treaty shopping”). 

Tym samym, aby płatnik mógł skorzystać z preferencji podatkowych w podatku u źródła, które zostały przewidziane zarówno przez przepisy krajowe oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania tj. zwolnienia z obowiązku pobrania podatku u źródła lub pobrania podatku według obniżonej stawki, musi on dokonać weryfikacji statusu zagranicznego kontrahenta.

Autopromocja

Rzeczywisty właściciel

Jak wskazuje art. 4a pkt 29 ustawy o CIT, rzeczywisty właściciel to podmiot, który m. in.: 

 • otrzymuje należność dla własnej korzyści i samodzielnie decyduje na co ją przeznaczy,
 • nie pośredniczy w transakcji i nie musi przekazać otrzymanej należności innemu podmiotowi,
 • prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności są uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą

Co do zasady, stosownie do przepisów art. 26 ust. 1f, wymóg weryfikacji statusu beneficial owner odnosi się jedynie do wypłacanych, na rzecz podmiotów powiązanych, odsetek i licencji. Jednakże, w praktyce organy podatkowe coraz częściej wymagają spełnienia tego obowiązku również w przypadku wypłaty dywidendy (Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2023 r. sygn. akt II FSK 1588/20).

Dla wypłat należności w postaci licencji i odsetek, wymagane jest uzyskanie od kontrahenta oświadczenia odbiorcy należności, w którym potwierdza, że spełnia on wyżej wymienione elementy definicji rzeczywistego odbiorcy. Przepisy nie wskazują wprost, czy płatnik powinien weryfikować zgodność oświadczenia z rzeczywistym stanem faktycznym. Niemniej jednak w celu dochowania należytej staranności przeprowadzenie takiej weryfikacji jest rekomendowane.

Ryzyko związane z brakiem weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela

Niedopełnienie obowiązku weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela może rodzić dotkliwe konsekwencje. Mowa tu nie tylko o uniemożliwieniu zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, ale brak należytej staranności przy weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela, może wiązać się z naliczeniem dodatkowego zobowiązania w wysokości 10% od niezapłaconego podatku wynikającego z zastosowania obniżonych stawek podatkowych oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podsumowując, należyta weryfikacja statusu beneficial owner jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne rozliczenie przez płatnika podatku u źródła. W związku z czym rekomendowane jest każdorazowe weryfikowanie odbiorców wypłacanych należności, niezależnie od tego czy dotyczą one odsetek, licencji czy dywidend.

Autor: Julia Sobiepańska, ASB Group

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA