REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe

Nexia Advicero
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe
Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega sprzedaż energii z OZE w ramach systemu auakcyjnego? Jak prawidłowo rozliczyć podatkowo tą sprzedaż? Jak rozpoznać moment uzyskania przychodu i koszty podatkowe z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przez uczestników systemu aukcyjnego?

Aukcyjny system wsparcia

Sprzedaż energii z OZE w ramach systemu aukcyjnego jest jednym z popularniejszych narzędzi wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z wiatru i fotowoltaiki w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki rozpisuje aukcje, w której uczestniczą wytwórcy energii z instalacji o mocy nie mniejszej niż 500 kW, podając cenę, za jaką chcieliby sprzedawać energię. Zwyciężają uczestnicy, którzy zaoferują najniższą stawkę otrzymując za to gwarancję stałej ceny sprzedaży w okresie wsparcia. 

REKLAMA

Autopromocja

Zasady sprzedaży energii w trakcie okresu wsparcia

W przypadku, gdy w okresie wsparcia, który co do zasady obejmuje 15 lat, cena rynkowa energii elektrycznej będzie niższa niż cena zaoferowana przez wytwórcę na aukcji (tzw. saldo ujemne), wówczas zaktualizuje się po stronie tego wytwórcy uprawnienie do otrzymania kwoty salda ujemnego od Zarządcy Rozliczeń S.A. (dalej: „Zarządca Rozliczeń”). Z drugiej jednak strony, gdy cena rynkowa energii będzie wyższa niż zaoferowana przez wytwórcę na aukcji (tzw. saldo dodatnie), to ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: „ustawa o OZE”) zobowiązuje wytwórcę do zwrotu tak zdefiniowanej nadwyżki do Zarządcy Rozliczeń (albo zaliczenia jej na pokrycie salda ujemnego w przypadku jego wystąpienia). 

Co do zasady wytwórca jest zobowiązany poinformować Zarządcę Rozliczeń o ilości energii sprzedanej w danym miesiącu do 15. dnia następnego miesiąca. W tym samym czasie wytwórca powinien wystąpić z wnioskiem o pokrycie salda ujemnego, jeśli takowe wystąpi. Jednakże, w przypadku wystąpienia salda ujemnego w danym miesiącu, gdy w poprzednich miesiącach u danego podmiotu występowały salda dodatnie, powinien on rozliczyć je ze sobą i nie może wówczas wystąpić z wnioskiem o pokrycie salda ujemnego (chyba że przewyższa ono saldo dodatnie). 

Nowelizacja ustawy o OZE z 2021 r. – zmiana terminu rozliczeń sald

Istotną kwestią z punktu widzenia rozliczeń podatkowych z tytułu sprzedaży energii elektrycznej jest termin zwrotu nierozliczonego salda dodatniego. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem przepisów ustawy o zwrot nierozliczonego salda dodatniego powinien nastąpić w sześciu równych miesięcznych ratach, począwszy od końca ostatniego miesiąca, w którym upłynął okres wsparcia (15 lat) czego skutkiem jest potrzeba tworzenia rezerw w celu uregulowania nierozliczonego salda dodatniego przez cały ten okres. Nowelizacją z 2021 r. wprowadzono nowe rozwiązania w tym zakresie, które z uwagi na wprowadzenie okresów przejściowych spowodowały, że obecnie mamy do czynienia ze stosowaniem kilku terminów zwrotu nierozliczonego salda dodatniego co obrazuje poniższa tabelka.

Data rozpoczęcia wsparcia

Termin zwrotu nierozliczonego salda dodatniego

Instalacje, które rozpoczęły wsparcie do 15 października 2022 r. włącznie.

  • Saldo dodatnie powstałe w okresie rozliczeniowym rozpoczętym lub trwającym dnia 15 października 2022 r. należy zwrócić po zakończeniu całego okresu wsparcia, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu wsparcia. 

  • Natomiast saldo dodatnie powstałe w każdym kolejnym trzyletnim okresie rozliczeniowym należy zwrócić po zakończeniu każdego okresu, w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia.  

Instalacje, która rozpoczęły wsparcie od 16 października 2022 r. i jednocześnie wygrały aukcje do dnia 29 października 2021 r. 

  • Saldo dodatnie powstałe w okresie pierwszych trzech lat należy zwrócić po zakończeniu całego okresu wsparcia, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia okresu wsparcia.

  • Natomiast saldo dodatnie powstałe w każdym kolejnym trzyletnim okresie rozliczeniowym należy zwrócić po zakończeniu każdego okresy, w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia. 

Pozostałe instalacja, które rozpoczęły wsparcie od 16 października 2022 r. 

Powstałe saldo dodatnie za każdy trzyletni okres rozliczeniowy oraz ostatni niepełny okres, w którym zakończy się wsparcie, nierozliczone z ujemnym saldem, należy zwrócić po zakończeniu każdego okresu w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia.

 

Podatkowe rozliczenie sprzedawanej energii

Kwestią budzącą wątpliwości podatników jest moment rozpoznania przychodów w związku z powstaniem salda ujemnego bądź kosztów uzyskania przychodów w związku z powstaniem salda  dodatniego.

Naszym zdaniem, kwota zwrotu nierozliczonego w trakcie okresu rozliczeniowego salda dodatniego stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu i w związku z tym powinna być rozpoznana jako taki koszt w momencie poniesienia, tj. w dacie zaksięgowania, na podstawie odpowiedniego dowodu dokumentującego należną do zwrotu kwotę salda. Dokumentem takim co do zasady jest pismo Zarządcy Rozliczeń wysłane na koniec okresu rozliczeniowego z określeniem wysokości nierozliczonego salda dodatniego oraz terminem płatności.

Z kolei przychód powstaje w sytuacji otrzymania od Zarządcy Rozliczeń w trakcie bądź na koniec okresu rozliczeniowego, środków na pokrycie salda ujemnego (w sytuacji gdy u wytwórcy powstaje wyłącznie saldo ujemne bądź przewyższa ono saldo dodatnie).

Powyższe potwierdzają interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m.in. z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • z 20 lutego 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.314.2022.1.AS 
  • z 7 lipca 2023 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.274.2023.1.AW 
  • z 16 stycznia 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.477.2018.2.MW
  • z 1 marca 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.262.2022.3.ASK 

Liczne interpretacje podatkowe w powyższym zakresie oznaczają, że kwestia prawidłowego rozpoznania momentu uzyskania przychodu i kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przez uczestników systemu aukcyjnego wzbudza dużo wątpliwości. Należy przy tym pamiętać, że organy podatkowe zobowiązane są do stosowania interpretacji podatkowych, tylko w przypadku podatników dla których zostały one wydane. Dlatego też warto zwrócić się do Dyrektora KIS o wydanie interpretacji w powyższym zakresie, ale zapewnić sobie bezpieczeństwo w zakresie rozliczeń w CIT z tytułu sprzedaży energii. 

Piotr Popiel, manager – Advicero Nexia

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zmienił zasady doręczania pism na PUE (eZUS). Nowości od 15 stycznia 2025 r.

W komunikacie z 24 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 15 stycznia 2025 r. na portalu PUE eZUS udostępnił funkcjonalności, które wynikają z art. 71 ab ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń́ społecznych w zakresie tzw. e-Doręczeń.

Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

REKLAMA

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Groźna luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje prawo do nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

REKLAMA