REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku
Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych zakładają ogromne zmiany w tzw. dokumentacji cen transferowych. – Dla większości średnich i dużych przedsiębiorstw działających w formie holdingów lub mających zagranicznych wspólników, z którymi dokonywane są transakcje, to przełomowe ustalenia wymuszające zupełnie inne podejście do szeregu formalności. Dlatego warto przeanalizować nową ustawę już dziś i przygotować się do stosowania jej zapisów zanim jeszcze wejdzie ona w życie – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy i Wiceprezes Zarządu WFY Group.

Wprowadzająca omawiane zmiany ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta 27 października 2015 r.

Autopromocja

Nowości, które ta nowelizacja wprowadza, odroczono do roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy nie zaprzątać siebie głowy tymi przepisami. Te kilkanaście miesięcy to czas, który ustawodawca dał nam na to, abyśmy z wyprzedzeniem mogli dostosować umowy i dokumenty do nowych wymogów.

Uważaj na progi

Warto zwrócić uwagę już na pierwszą istotną zmianę w nowej ustawie, a mianowicie progi, od których podatnicy zobowiązani będą przygotowywać dokumentację, oraz zasady ich ustalania. Dotychczas dotyczyły one jedynie wartości transakcji z podmiotem powiązanym i w zależności od jej rodzaju wynosiły zaledwie 20 tys., 50 tys. lub 100 tys. euro. – Według nowych regulacji dokumentację będą zobowiązane przygotować jedynie te podmioty, których łączne przychody lub koszty przekroczyły równowartość 2 mln euro i których transakcje z podmiotami powiązanymi mają istotny wpływ na dochód – mówi  Michał Skibicki z WFY Group. Transakcje mające istotny wpływ na dochód nowa ustawa definiuje natomiast jako te, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym 50 tys. euro. – To duże ułatwienie i ograniczenie formalności dla mniejszych firm – dodaje Michał Skibicki.

W stosunku do większych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza z kolei dodatkowe regulacje ustanawiając rodzaj skali podatkowej w zależności od wysokości obrotu i na ich podstawie określa ustawowe kwoty transakcji mających istotny wpływ na dochód. I tak gdy przychód lub koszt uzyskania dochodu przekroczy w danej firmie równowartość 2 mln euro, wspomniana kwota 50 tys. euro zostanie powiększona o 5 tys. euro za każdy kolejny 1 mln euro przychodu. Gdy obrót przekroczy równowartość 20 mln euro, ale nie będzie wyższy niż 100 mln euro, istotna wartość transakcji będzie wynosiła już nie 50 tys., a 140 tys. euro i zostanie powiększana odpowiednio o 45 tys. euro za każde 10 mln euro powyżej 20 mln. Zaś w sytuacji, gdy przychody lub koszty wyniosą ponad 100 mln euro, za transakcje istotne uznane będą te, których wartość przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 500 tys. euro. 

Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Porównania, informacje i dokumentacje  

Ważnym elementem w nowej ustawie jest również rozszerzenie zakresu wymaganych w dokumentacji informacji. Zmiana nakłada na podatnika m.in. konieczność opisu innych zdarzeń, które są ujęte w księgach rachunkowych, ale mają wpływ na wysokość dochodów lub straty przedsiębiorstwa. Nowelizacja wprowadziła też postanowienie dające prawo organom podatkowym oraz kontroli skarbowej do wystąpienia do każdego podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej nawet tych transakcji, których wartość nie przekracza limitów, ale które budzą wątpliwości urzędu. – Z jednej strony małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z konieczności prowadzenia takiej dokumentacji, jednak z drugiej muszą mieć na uwadze to, że w każdym momencie mogą zostać poproszone o wyjaśnienia i dostarczenie niezbędnych dokumentów – mówi doradca podatkowy Michał Skibicki.

Należy pamiętać, że o ile nowe przepisy przynajmniej w teorii liberalizują prawo względem małych podmiotów, to wprowadzają dodatkowe istotne zmiany i obowiązki dla podatników, których obroty przekroczą 10 mln euro rocznie – dodaje. Jak wyjaśnia Michał Skibicki  tacy podatnicy będą zobowiązani na przykład do każdorazowego przygotowywania studium porównawczego w celu weryfikacji czy założenia i ustalenia, które są stosowane z podmiotami zależnymi, spełniają warunki rynkowe. Dodatkowo dla takich podmiotów wprowadzony zostanie również obowiązek dołączania do każdego zeznania podatkowego za dany rok uproszczonego sprawozdania dotyczącego właśnie transakcji z podmiotami powiązanymi. Całkowitą nowością jest też obowiązek przedłożenia dokumentacji w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Nowelizacje ustaw i zmieniające się przepisy prawne nie zawsze są oczywiste i często budzą pytania dotyczące konkretnych paragrafów i skutków oraz zobowiązań, jakie stwarzają one dla firmy. Dlatego mimo iż do wprowadzenia nowych zasad został jeszcze ponad rok, to już teraz warto skonsultować je ze swoim doradcą podatkowym i przygotować się na ich wejście w życie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA