REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku
Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych zakładają ogromne zmiany w tzw. dokumentacji cen transferowych. – Dla większości średnich i dużych przedsiębiorstw działających w formie holdingów lub mających zagranicznych wspólników, z którymi dokonywane są transakcje, to przełomowe ustalenia wymuszające zupełnie inne podejście do szeregu formalności. Dlatego warto przeanalizować nową ustawę już dziś i przygotować się do stosowania jej zapisów zanim jeszcze wejdzie ona w życie – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy i Wiceprezes Zarządu WFY Group.

Wprowadzająca omawiane zmiany ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta 27 października 2015 r.

REKLAMA

Autopromocja

Nowości, które ta nowelizacja wprowadza, odroczono do roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy nie zaprzątać siebie głowy tymi przepisami. Te kilkanaście miesięcy to czas, który ustawodawca dał nam na to, abyśmy z wyprzedzeniem mogli dostosować umowy i dokumenty do nowych wymogów.

Uważaj na progi

Warto zwrócić uwagę już na pierwszą istotną zmianę w nowej ustawie, a mianowicie progi, od których podatnicy zobowiązani będą przygotowywać dokumentację, oraz zasady ich ustalania. Dotychczas dotyczyły one jedynie wartości transakcji z podmiotem powiązanym i w zależności od jej rodzaju wynosiły zaledwie 20 tys., 50 tys. lub 100 tys. euro. – Według nowych regulacji dokumentację będą zobowiązane przygotować jedynie te podmioty, których łączne przychody lub koszty przekroczyły równowartość 2 mln euro i których transakcje z podmiotami powiązanymi mają istotny wpływ na dochód – mówi  Michał Skibicki z WFY Group. Transakcje mające istotny wpływ na dochód nowa ustawa definiuje natomiast jako te, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym 50 tys. euro. – To duże ułatwienie i ograniczenie formalności dla mniejszych firm – dodaje Michał Skibicki.

W stosunku do większych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza z kolei dodatkowe regulacje ustanawiając rodzaj skali podatkowej w zależności od wysokości obrotu i na ich podstawie określa ustawowe kwoty transakcji mających istotny wpływ na dochód. I tak gdy przychód lub koszt uzyskania dochodu przekroczy w danej firmie równowartość 2 mln euro, wspomniana kwota 50 tys. euro zostanie powiększona o 5 tys. euro za każdy kolejny 1 mln euro przychodu. Gdy obrót przekroczy równowartość 20 mln euro, ale nie będzie wyższy niż 100 mln euro, istotna wartość transakcji będzie wynosiła już nie 50 tys., a 140 tys. euro i zostanie powiększana odpowiednio o 45 tys. euro za każde 10 mln euro powyżej 20 mln. Zaś w sytuacji, gdy przychody lub koszty wyniosą ponad 100 mln euro, za transakcje istotne uznane będą te, których wartość przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 500 tys. euro. 

Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Porównania, informacje i dokumentacje  

REKLAMA

Ważnym elementem w nowej ustawie jest również rozszerzenie zakresu wymaganych w dokumentacji informacji. Zmiana nakłada na podatnika m.in. konieczność opisu innych zdarzeń, które są ujęte w księgach rachunkowych, ale mają wpływ na wysokość dochodów lub straty przedsiębiorstwa. Nowelizacja wprowadziła też postanowienie dające prawo organom podatkowym oraz kontroli skarbowej do wystąpienia do każdego podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej nawet tych transakcji, których wartość nie przekracza limitów, ale które budzą wątpliwości urzędu. – Z jednej strony małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z konieczności prowadzenia takiej dokumentacji, jednak z drugiej muszą mieć na uwadze to, że w każdym momencie mogą zostać poproszone o wyjaśnienia i dostarczenie niezbędnych dokumentów – mówi doradca podatkowy Michał Skibicki.

Należy pamiętać, że o ile nowe przepisy przynajmniej w teorii liberalizują prawo względem małych podmiotów, to wprowadzają dodatkowe istotne zmiany i obowiązki dla podatników, których obroty przekroczą 10 mln euro rocznie – dodaje. Jak wyjaśnia Michał Skibicki  tacy podatnicy będą zobowiązani na przykład do każdorazowego przygotowywania studium porównawczego w celu weryfikacji czy założenia i ustalenia, które są stosowane z podmiotami zależnymi, spełniają warunki rynkowe. Dodatkowo dla takich podmiotów wprowadzony zostanie również obowiązek dołączania do każdego zeznania podatkowego za dany rok uproszczonego sprawozdania dotyczącego właśnie transakcji z podmiotami powiązanymi. Całkowitą nowością jest też obowiązek przedłożenia dokumentacji w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Nowelizacje ustaw i zmieniające się przepisy prawne nie zawsze są oczywiste i często budzą pytania dotyczące konkretnych paragrafów i skutków oraz zobowiązań, jakie stwarzają one dla firmy. Dlatego mimo iż do wprowadzenia nowych zasad został jeszcze ponad rok, to już teraz warto skonsultować je ze swoim doradcą podatkowym i przygotować się na ich wejście w życie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

Posiłki udostępniane dla współpracowników (np. zleceniobiorców, samozatrudnionych) można ująć w kosztach podatkowych

Koszt podatkowy mogą stanowić wydatki na posiłki ponoszone nie tylko dla pracowników, lecz również dla współpracowników, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Dopiero 11 października 2024 r. opublikowane zostało pismo Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. zmieniające z urzędu niekorzystną dla podatnika indywidualną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r. w tej sprawie - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na zakup artykułów spożywczych. To był początek utrwalonej już dziś linii interpretacyjnej dotyczącej zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Logistyka boi się geopolityki i cyberataków, ale tylko 32 proc. firm ma plan kryzysowy

Co trzeci manager zarządzający logistyką i dostawami za największe zagrożenie dla prowadzonych operacji uważa napięcia geopolityczne, a co czwarty wskazuje na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy wzrost start finansowych wynikających z naruszeń biznesowych systemów teleinformatycznych, ale większość firm przyznaje, że nie jest przygotowana na potencjalne kryzysy. Pomóc ma digitalizacja, ale ona także generuje zagrożenia.

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

ZUS wypłacił 8 mln zł w ramach wyrównania świadczenia interwencyjnego. Kto może liczyć na dodatkowy przelew?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przelaniu na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego. Kiedy i komu zostanie uzupełniona kwota wypłaty świadczenia interwencyjnego?

VAT-R - nowa wersja formularza od 1 stycznia 2025 r. Na czym polega procedura SME

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywała (18) wersja formularza VAT-R. Zmiany są spowodowane wprowadzeniem do ustawy o VAT od nowego roku procedury SME, czyli zwolnienia z VAT dla podmiotów zagranicznych w Polsce. Dlatego wprowadzono zmiany umożliwiające rejestrację do VAT przez te pomioty, gdy utracą prawo do stosowania procedury SME lub rezygnację ze statusu podatnika VAT w Polsce w związku z korzystaniem ze zwolnienia.

REKLAMA

PFRON: nie będzie refundacji składek ZUS w miesiącu korzystania z wakacji składkowych. Zwolnienie ze składek to pomoc de minimis

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w komunikacie z 25 listopada 2024 r. poinformował, że za miesiąc objęty ulgą „wakacje składkowe” refundacja składek (emerytalnej i rentowej) z PFRON nie przysługuje. Fundusz może zrefundować wyłącznie składki opłacone do ZUS przez przedsiębiorcę.

Kwota wolna od podatku po przekroczeniu limitu 85 528 zł. Jak wtedy działa ulga podatkowa dla młodych, do ukończenia 26. roku życia?

Suma przychodów wolnych od podatku w ramach ulgi dla młodych nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. Co się dzieje po przekroczeniu tego limitu? Jak działa kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie?

REKLAMA