reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

Nowe przepisy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych zakładają ogromne zmiany w tzw. dokumentacji cen transferowych. – Dla większości średnich i dużych przedsiębiorstw działających w formie holdingów lub mających zagranicznych wspólników, z którymi dokonywane są transakcje, to przełomowe ustalenia wymuszające zupełnie inne podejście do szeregu formalności. Dlatego warto przeanalizować nową ustawę już dziś i przygotować się do stosowania jej zapisów zanim jeszcze wejdzie ona w życie – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy i Wiceprezes Zarządu WFY Group.

Wprowadzająca omawiane zmiany ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta 27 października 2015 r.

Nowości, które ta nowelizacja wprowadza, odroczono do roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy nie zaprzątać siebie głowy tymi przepisami. Te kilkanaście miesięcy to czas, który ustawodawca dał nam na to, abyśmy z wyprzedzeniem mogli dostosować umowy i dokumenty do nowych wymogów.

Uważaj na progi

Warto zwrócić uwagę już na pierwszą istotną zmianę w nowej ustawie, a mianowicie progi, od których podatnicy zobowiązani będą przygotowywać dokumentację, oraz zasady ich ustalania. Dotychczas dotyczyły one jedynie wartości transakcji z podmiotem powiązanym i w zależności od jej rodzaju wynosiły zaledwie 20 tys., 50 tys. lub 100 tys. euro. – Według nowych regulacji dokumentację będą zobowiązane przygotować jedynie te podmioty, których łączne przychody lub koszty przekroczyły równowartość 2 mln euro i których transakcje z podmiotami powiązanymi mają istotny wpływ na dochód – mówi  Michał Skibicki z WFY Group. Transakcje mające istotny wpływ na dochód nowa ustawa definiuje natomiast jako te, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym 50 tys. euro. – To duże ułatwienie i ograniczenie formalności dla mniejszych firm – dodaje Michał Skibicki.

W stosunku do większych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza z kolei dodatkowe regulacje ustanawiając rodzaj skali podatkowej w zależności od wysokości obrotu i na ich podstawie określa ustawowe kwoty transakcji mających istotny wpływ na dochód. I tak gdy przychód lub koszt uzyskania dochodu przekroczy w danej firmie równowartość 2 mln euro, wspomniana kwota 50 tys. euro zostanie powiększona o 5 tys. euro za każdy kolejny 1 mln euro przychodu. Gdy obrót przekroczy równowartość 20 mln euro, ale nie będzie wyższy niż 100 mln euro, istotna wartość transakcji będzie wynosiła już nie 50 tys., a 140 tys. euro i zostanie powiększana odpowiednio o 45 tys. euro za każde 10 mln euro powyżej 20 mln. Zaś w sytuacji, gdy przychody lub koszty wyniosą ponad 100 mln euro, za transakcje istotne uznane będą te, których wartość przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 500 tys. euro. 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Porównania, informacje i dokumentacje  

Ważnym elementem w nowej ustawie jest również rozszerzenie zakresu wymaganych w dokumentacji informacji. Zmiana nakłada na podatnika m.in. konieczność opisu innych zdarzeń, które są ujęte w księgach rachunkowych, ale mają wpływ na wysokość dochodów lub straty przedsiębiorstwa. Nowelizacja wprowadziła też postanowienie dające prawo organom podatkowym oraz kontroli skarbowej do wystąpienia do każdego podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej nawet tych transakcji, których wartość nie przekracza limitów, ale które budzą wątpliwości urzędu. – Z jednej strony małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z konieczności prowadzenia takiej dokumentacji, jednak z drugiej muszą mieć na uwadze to, że w każdym momencie mogą zostać poproszone o wyjaśnienia i dostarczenie niezbędnych dokumentów – mówi doradca podatkowy Michał Skibicki.

Należy pamiętać, że o ile nowe przepisy przynajmniej w teorii liberalizują prawo względem małych podmiotów, to wprowadzają dodatkowe istotne zmiany i obowiązki dla podatników, których obroty przekroczą 10 mln euro rocznie – dodaje. Jak wyjaśnia Michał Skibicki  tacy podatnicy będą zobowiązani na przykład do każdorazowego przygotowywania studium porównawczego w celu weryfikacji czy założenia i ustalenia, które są stosowane z podmiotami zależnymi, spełniają warunki rynkowe. Dodatkowo dla takich podmiotów wprowadzony zostanie również obowiązek dołączania do każdego zeznania podatkowego za dany rok uproszczonego sprawozdania dotyczącego właśnie transakcji z podmiotami powiązanymi. Całkowitą nowością jest też obowiązek przedłożenia dokumentacji w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Nowelizacje ustaw i zmieniające się przepisy prawne nie zawsze są oczywiste i często budzą pytania dotyczące konkretnych paragrafów i skutków oraz zobowiązań, jakie stwarzają one dla firmy. Dlatego mimo iż do wprowadzenia nowych zasad został jeszcze ponad rok, to już teraz warto skonsultować je ze swoim doradcą podatkowym i przygotować się na ich wejście w życie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama