reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Przedłużenie terminu na złożenie formularzy CIT-8, CIT-8A i CIT-8B

Przedłużenie terminu na złożenie formularzy CIT-8, CIT-8A i CIT-8B

Termin do złożenia formularzy CIT-8, CIT-8A i CIT-8B i zapłaty podatku wynikającego z tych zeznań przez podatników zostanie przedłużony do końca czerwca 2018 r. Rozwiązaniem tym zostaną objęci podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy przed dniem 1 marca 2018 r.

Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 11 kwietnia 2018 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnicy dzięki nowemu rozporządzeniu będą mogli złożyć swoje zeznania podatkowe do końca czerwca.

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, z późn. zm), podatnicy tego podatku są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym. Jest to koniec trzeciego miesiąca roku następnego. W tym terminie należy wpłacić podatek albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z generalną zasadą, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Jednocześnie w ust. 6 tego artykułu wskazane jest, iż jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Regulacja ta przewiduje sytuacje wcześniejszego zakończenia roku podatkowego. W takim przypadku podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania w terminie do końca trzeciego miesiąca od zakończenia roku podatkowego.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175) oraz ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. poz. 2201), które to ustawy wprowadziły szereg zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zmiany wynikające z tych ustaw wymagają opracowania nowych wzorów formularzy podatkowych. Obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące wydania przez Ministra Finansów stosownego rozporządzenia.

Na uwadze należy mieć jednak to, iż nowe wzory muszą uwzględniać szereg zmian dotyczących nowych rozwiązań podatkowych, które wiążą się również z koniecznością opracowania nowych wersji elektronicznych tych formularzy, a także przygotowaniu ich opisów systemowych wraz z regułami poprawności umożliwiającymi obsługę w systemie POLTAX.

Nowe wzory formularzy mogą zostać opracowane tuż przed upływem terminu na złożenie przez podatników w wymaganym przez przepisy podatkowe terminie. Tym samym doszłoby do istotnego faktycznego skrócenia podatnikom czasu na dokonanie rozliczenia rocznego podatku CIT.

W celu uniknięcia powyżej sytuacji Ministerstwo Finansów proponuje przedłużyć termin do złożenia zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, a także do wpłaty podatku należnego (różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek).

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Proponowana regulacja odnosiłaby się do zeznań składanych za rok podatkowy, tj. formularza CIT-8, CIT-8A i CIT-8B. Projektowanym rozwiązaniem objęci zostaliby podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 marca 2018 r.

Tym samym przedłużenie obejmie podatników, których rok podatkowy rozpoczął się w 2018 r. zakończył się w styczniu bądź lutym tj. trwał nie dłużej niż 2 miesiące. Termin do złożenia zeznania i zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania przez podatników zostałby przedłużony do końca czerwca 2018 r. 

Ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie rozporządzenia i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama