reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Warto złożyć wniosek o APA do 31 grudnia 2019 roku

Warto złożyć wniosek o APA do 31 grudnia 2019 roku

Złożenie wniosku o APA w terminie do 31 grudnia 2019 roku wyłączy ograniczenia z art. 15e ustawy o CIT, dotyczące nabywanych usług niematerialnych i licencji za lata 2018-2019. Wyłączenie to wynika bezpośrednio z ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (APA), która od 23 października 2019 r. oczekuje na podpis Prezydenta RP.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki na usługi niematerialne, takie jak np. doradztwo, zarządzanie, niektóre kategorie licencji poniesione na rzecz podmiotów powiązanych. Limity te zostały wprowadzone rok temu (od 2018 r.) i wynikają z art. 15e ustawy o CIT.

Jedyną możliwością dla polskich spółek uniknięcia wskazanych ograniczeń jest uzyskanie decyzji APA, która potwierdza, że metoda i sposób kalkulacji kosztów usług i licencji są rynkowe. Posiadanie takiej decyzji pozwala na odliczenie kosztów z art. 15e w całości, bez stosowania zawartego w przepisie limitu.

Nowy projekt przewiduje zdecydowaną zmianę obowiązujących zasad:

– możliwość wyłączenia limitu z art. 15e ustawy o CIT nastąpi jedynie w zakresie, w jakim zawarte zostało uprzednie porozumienie cenowe (APA) lub porozumienie podatkowe;
– nastąpi rozszerzenie zakresu obejmowanego przez APA na okres od początku roku, w którym wniosek został złożony – obecnie wyłącznie następuje od daty złożenia wniosku;
– istotny będzie moment złożenia wniosku do 31 grudnia 2019 r., gdyż tylko do takich wniosków będą miały zastosowanie przepisy przejściowe, które wskazują, że wyłączenie ograniczenia kosztów z art. 15e ustawy o CIT dotyczyć będzie również roku poprzedzającego rok złożenia wniosku (obecnie jest to rok otrzymania decyzji).

Podkreślić należy, że jest to przyjęty przez rząd projekt ustawy, przekazany do Sejmu, jednak treść przepisów uzasadnia podjęcie działań w celu złożenia wniosku o APA przed końcem 2019 roku. Takie działanie pozwoli na zabezpieczenie się przez podatników i skorzystanie ze wskazanego wyłączenia.

Ustawa z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto złożyć wniosek o APA do 31 grudnia 2019 roku
Warto złożyć wniosek o APA do 31 grudnia 2019 roku

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama