Wydatki na organizację imprez jubileuszowych – czy są kosztami podatkowymi
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Odpowiedź wymaga rozstrzygnięcia, czy koszty imprezy jubileuszowej stanowią koszty reprezentacji (reprezentacja to przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu) czy też są wydatkami reklamowo-promocyjnymi, zachęcającymi do zakupu towarów lub usług, mającymi na celu zwrócenie uwagi na producenta.
Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów
Poniesione w celu uzyskania przychodów wydatki o charakterze reklamowo-promocyjnym mogą stanowić koszty uzyskania, podczas gdy wydatki o charakterze reprezentacyjnym wyłączone są z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.
Zasadniczo można przyjąć, że jeśli wstęp na imprezę jubileuszową jest „otwarty” oraz celem organizacji imprezy jest promocja marki firmy i jej produktów, to wydatki na organizację takiej imprezy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, gdyż będą to wydatki o charakterze reklamowo-promocyjnym.
Przez imprezę otwartą należy rozumieć imprezę, w której mogą wziąć udział nie tylko pracownicy firmy i zaproszeni goście, ale również osoby trzecie (np. wszyscy mieszkańcy gminy, osoby przyjezdne).
Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu
Promowanie marki i produktów firmy może być natomiast przykładowo realizowane poprzez zorganizowanie prezentacji o spółce degustacji jej produktów, zamieszczenie na obiekcie, w którym odbywa się impreza - banerów reklamowych, rozdawanie uczestnikom imprezy różnego rodzaju firmowych materiałów reklamowych.
Jeśli natomiast impreza jest organizowana dla ograniczonego grona osób w postaci przyjęcia np. dla wybranych pracowników i zaproszonych kontrahentów, to będzie to wskazywało na to, że uroczystość ma charakter reprezentacyjny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat