| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Zakup „towarów świątecznych” a korekta kosztów w CIT

Zakup „towarów świątecznych” a korekta kosztów w CIT

W przypadku uregulowania zobowiązania z tytułu nabycia towarów świątecznych w terminie 90 dni od dnia rozpoczęcia ich sprzedaży, brak będzie podstaw do korygowania kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2014 r., IBPBI/2/423-285/14/SD.

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży cukierniczej. W ramach swojej działalności spółka dokonuje zakupów towarów handlowych (słodyczy) od stałych dostawców ze Słowacji, a następnie odsprzedaje je podmiotom trzecim. Termin płatności faktur wystawionych przez dostawców każdorazowo wynosi 90 dni od daty ich wystawienia. W przypadku tzw. towaru świątecznego (słodycze okolicznościowe itp.), spółka zakupuje go z dużym wyprzedzeniem np. półrocznym tj. około 180 dni. Wydatki z tego tytułu rozpoznawane są jako koszty uzyskania przychodów w dopiero momencie odsprzedaży towarów.

W związku z powyższym, spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w świetle art. 15b ust. 2 ustawy o CIT, będzie zobowiązana do korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy zapłata należności z faktury nabycia towaru świątecznego nastąpi w terminie 90 dni od momentu wystąpienia pierwszej transakcji sprzedaży towaru świątecznego?

Możliwość korygowania kosztów a upływ okresu przedawnienia

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany od 2015 roku

W tym kontekście warto dodać, że na mocy art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z dniem 1 stycznia 2013 r. wprowadzono do ustawy o CIT regulacje zmierzające do likwidacji tzw. „zatorów płatniczych”. I tak, w myśl obowiązującego od początku 2013 r. art. 15b ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (…) i nieuregulowania jej w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Zgodnie natomiast z art. 15b ust. 2 tej ustawy, jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą faktury dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie. Zmniejszenia należy dokonać w miesiącu, w którym upływa termin określony w tych przepisach.

W przekonaniu podatnika, w przypadku towaru świątecznego, nie będzie on zobowiązany do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych z powyższego tytułu, o ile przed upływem 90 dni od daty zaliczenia kwoty z tytułu zakupu towarów do kosztów uzyskania przychodów dokona zapłaty zobowiązania wynikającego z otrzymanej faktury zakupu. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, koszty nabycia towarów handlowych są potrącalne w momencie osiągnięcia odpowiadających im przychodów - a więc sprzedaży towarów handlowych. Zatem, w przypadku towarów świątecznych, moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na ich nabycie następuje w momencie sprzedaży danej partii. Nie będzie miał tutaj zatem znaczenia moment zakupu towarów.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 15b. 1. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

2. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK