| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Zakup „towarów świątecznych” a korekta kosztów w CIT

Zakup „towarów świątecznych” a korekta kosztów w CIT

W przypadku uregulowania zobowiązania z tytułu nabycia towarów świątecznych w terminie 90 dni od dnia rozpoczęcia ich sprzedaży, brak będzie podstaw do korygowania kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2014 r., IBPBI/2/423-285/14/SD.

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży cukierniczej. W ramach swojej działalności spółka dokonuje zakupów towarów handlowych (słodyczy) od stałych dostawców ze Słowacji, a następnie odsprzedaje je podmiotom trzecim. Termin płatności faktur wystawionych przez dostawców każdorazowo wynosi 90 dni od daty ich wystawienia. W przypadku tzw. towaru świątecznego (słodycze okolicznościowe itp.), spółka zakupuje go z dużym wyprzedzeniem np. półrocznym tj. około 180 dni. Wydatki z tego tytułu rozpoznawane są jako koszty uzyskania przychodów w dopiero momencie odsprzedaży towarów.

W związku z powyższym, spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w świetle art. 15b ust. 2 ustawy o CIT, będzie zobowiązana do korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy zapłata należności z faktury nabycia towaru świątecznego nastąpi w terminie 90 dni od momentu wystąpienia pierwszej transakcji sprzedaży towaru świątecznego?

Możliwość korygowania kosztów a upływ okresu przedawnienia

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany od 2015 roku

W tym kontekście warto dodać, że na mocy art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z dniem 1 stycznia 2013 r. wprowadzono do ustawy o CIT regulacje zmierzające do likwidacji tzw. „zatorów płatniczych”. I tak, w myśl obowiązującego od początku 2013 r. art. 15b ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (…) i nieuregulowania jej w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Zgodnie natomiast z art. 15b ust. 2 tej ustawy, jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą faktury dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie. Zmniejszenia należy dokonać w miesiącu, w którym upływa termin określony w tych przepisach.

W przekonaniu podatnika, w przypadku towaru świątecznego, nie będzie on zobowiązany do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych z powyższego tytułu, o ile przed upływem 90 dni od daty zaliczenia kwoty z tytułu zakupu towarów do kosztów uzyskania przychodów dokona zapłaty zobowiązania wynikającego z otrzymanej faktury zakupu. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, koszty nabycia towarów handlowych są potrącalne w momencie osiągnięcia odpowiadających im przychodów - a więc sprzedaży towarów handlowych. Zatem, w przypadku towarów świątecznych, moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na ich nabycie następuje w momencie sprzedaży danej partii. Nie będzie miał tutaj zatem znaczenia moment zakupu towarów.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 15b. 1. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

2. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »