REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe / Fotolia
Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z rozwojem produkcji materiałów budowlanych, spółka będzie zobowiązana do pozyskania atestów uprawniających do wprowadzenia niektórych wyrobów na rynek. Dodatkowo spółka ma zamiar uzyskać certyfikaty jakościowe, aby uatrakcyjnić wizerunek firmy. Czy istnieje możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na ten cel do kosztów uzyskania przychodów?

RADA

Autopromocja

Wydatki na uzyskanie atestów na produkty, certyfikatów jakości etc., związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią koszty podatkowe. Są to jednocześnie koszty pośrednie, które powinny być rozliczone w momencie ich poniesienia.

UZASADNIENIE

W celu uatrakcyjnienia oferty, zbudowania przewagi nad konkurencją, wiele firm pozyskuje różnego rodzaju certyfikaty, atesty etc. Uzyskanie części z nich jest obowiązkowe, tj. umożliwia przedsiębiorcy prowadzenie danego rodzaju działalności, czy też np. wprowadzenie na rynek konkretnego produktu. Pozyskanie innych nie jest niezbędne do prowadzenia działalności. Niemniej jednak wielu przedsiębiorców uzyskuje je w celu promowania marki, potwierdzenia wysokiej jakości oferowanych produktów czy wyróżnienia się na tle konkurencji.

Zasadniczo wydatek na każdy ze wskazanych rodzajów certyfikatów czy atestów stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Bez wątpienia posiadają one związek z prowadzoną działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przez spółkę przychodów. Co więcej, tego rodzaju wydatki nie są bezpośrednio wymienione w ramach wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych w art. 16 ust. 1 updop. Zależność pomiędzy poniesionym wydatkiem a przydatnością nabytych w ten sposób uprawnień jest stosunkowo łatwa do wykazania. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2009 r., sygn. ILPB3/423-324/09-3/ŁM:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) wydatki ponoszone na uzyskanie aprobat technicznych na sprzedawane wyroby budowlane należy uznać za poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Bez właściwych aprobat Spółka nie mogłaby sprzedawać wyrobów.

Cytowana interpretacja dotyczyła atestów, których uzyskanie jest warunkiem niezbędnym do sprzedaży. W przypadku certyfikatów jakości (nieobowiązkowych) możliwość ich zaliczenia do kosztów podatkowych potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG.

Prowizja od kredytu - jednorazowy koszt w dacie poniesienia

W jakim momencie wydatki na certyfikaty są kosztem

Istotną kwestią z punktu widzenia rozliczania wydatków ponoszonych na uzyskanie certyfikatów jest właściwy moment ujęcia ich jako kosztu podatkowego.

Wydatki, o których piszą Państwo w pytaniu, nie są wydatkami bezpośrednio związanymi z określonymi przychodami i stanowią pośrednie koszty prowadzonej działalności. Potwierdza to m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG:

(...) jeżeli wydatki Wnioskodawcy poniesione na wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO mają na celu podniesienie jakości oferowanych usług, są uzasadnione i mają na celu zwiększenie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia – jako koszty pośrednio związane z przychodami.

Podsumowując, wydatki ponoszone na zdobycie atestów uprawniających do wprowadzenia wyrobów na rynek, jak również te na certyfikaty jakościowe wzmacniające pozytywny wizerunek firmy/marki, stanowią koszty uzyskania przychodów. Są to jednocześnie koszty pośrednie rozliczane w momencie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d updop).

Zakup na raty a obowiązek korekty kosztów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

• art. 15 ust. 1, 4d, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915


Grzegorz Gębka

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego


Źródło: Monitor Księgowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA