Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Wydatki na uzyskanie atestów na produkty, certyfikatów jakości etc., związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią koszty podatkowe. Są to jednocześnie koszty pośrednie, które powinny być rozliczone w momencie ich poniesienia.
UZASADNIENIE
W celu uatrakcyjnienia oferty, zbudowania przewagi nad konkurencją, wiele firm pozyskuje różnego rodzaju certyfikaty, atesty etc. Uzyskanie części z nich jest obowiązkowe, tj. umożliwia przedsiębiorcy prowadzenie danego rodzaju działalności, czy też np. wprowadzenie na rynek konkretnego produktu. Pozyskanie innych nie jest niezbędne do prowadzenia działalności. Niemniej jednak wielu przedsiębiorców uzyskuje je w celu promowania marki, potwierdzenia wysokiej jakości oferowanych produktów czy wyróżnienia się na tle konkurencji.
Zasadniczo wydatek na każdy ze wskazanych rodzajów certyfikatów czy atestów stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Bez wątpienia posiadają one związek z prowadzoną działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przez spółkę przychodów. Co więcej, tego rodzaju wydatki nie są bezpośrednio wymienione w ramach wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych w art. 16 ust. 1 updop. Zależność pomiędzy poniesionym wydatkiem a przydatnością nabytych w ten sposób uprawnień jest stosunkowo łatwa do wykazania. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2009 r., sygn. ILPB3/423-324/09-3/ŁM:
(...) wydatki ponoszone na uzyskanie aprobat technicznych na sprzedawane wyroby budowlane należy uznać za poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Bez właściwych aprobat Spółka nie mogłaby sprzedawać wyrobów.
Cytowana interpretacja dotyczyła atestów, których uzyskanie jest warunkiem niezbędnym do sprzedaży. W przypadku certyfikatów jakości (nieobowiązkowych) możliwość ich zaliczenia do kosztów podatkowych potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG.
Prowizja od kredytu - jednorazowy koszt w dacie poniesienia
W jakim momencie wydatki na certyfikaty są kosztem
Istotną kwestią z punktu widzenia rozliczania wydatków ponoszonych na uzyskanie certyfikatów jest właściwy moment ujęcia ich jako kosztu podatkowego.
REKLAMA
Wydatki, o których piszą Państwo w pytaniu, nie są wydatkami bezpośrednio związanymi z określonymi przychodami i stanowią pośrednie koszty prowadzonej działalności. Potwierdza to m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG:
(...) jeżeli wydatki Wnioskodawcy poniesione na wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO mają na celu podniesienie jakości oferowanych usług, są uzasadnione i mają na celu zwiększenie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia – jako koszty pośrednio związane z przychodami.
Podsumowując, wydatki ponoszone na zdobycie atestów uprawniających do wprowadzenia wyrobów na rynek, jak również te na certyfikaty jakościowe wzmacniające pozytywny wizerunek firmy/marki, stanowią koszty uzyskania przychodów. Są to jednocześnie koszty pośrednie rozliczane w momencie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d updop).
Zakup na raty a obowiązek korekty kosztów
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 1, 4d, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915
Grzegorz Gębka
doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego
Źródło: Monitor Księgowego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat