REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.
Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. zmian w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

Obecnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 ustawy o CIT, w przypadku pożyczek (kredytów) udzielonych podatnikowi przez podmiot posiadający w kapitale podatnika minimum 25% udziałów (akcji) lub przez podmiot, w którym wspólnik taki posiada minimum 25% udziałów (akcji), wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają odsetki od takiej pożyczki, w części, w jakiej kwota zadłużenia podatnika wobec określonej grupy powiązanych z nim podmiotów przekracza trzykrotną wartość jego kapitału zakładowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisy te wymagają doprecyzowania i uzupełnienia co do zakresu podmiotów powiązanych, od których udzielane podatnikowi pożyczki podlegają tej regulacji. W tym zakresie proponuje, się objąć przepisami nie tylko podmioty powiązane z podatnikiem w sposób bezpośredni, lecz również powiązane w sposób pośredni, m.in. pożyczki od tzw. spółek babek tj. spółek powiązanych z podatnikiem w sposób pośredni. Przy tym do wyliczenia wysokości udziału pośredniego zastosowanie znajdowałyby zasady ustalania udziału pośredniego stosowane na potrzeby przepisów o cenach transferowych.

Nowością ma być wprowadzenie alternatywnej regulacji art. 15c ustawy o CIT. Proponowany przepis ma dać podatnikom możliwość wyboru zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek w związku z otrzymywanym finansowaniem dłużnym. Podatnicy mieliby możliwość dokonania takiego wyboru, w przypadku gdy otrzymują pożyczki od podmiotów powiązanych i potencjalnie miałyby do nich zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (cienka kapitalizacja). Do wyboru stosowania zasad określonych w nowym art. 15c ustawy, spółki będą uprawnione w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego poprzez zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego a podatnicy, którzy dokonają wyboru metody odliczania odsetek na podstawie nowych regulacji zobowiązani będą do stosowania tej metody przez okres minimum trzech lat podatkowych.

Dokonanie skutecznego zawiadomienia o wyborze stosowania nowych zasad (określonych w art. 15c ustawy o CIT) skutkować będzie wyłączeniem obowiązku ustalania limitów odliczanych odsetek zgodnie z dotychczasowymi zasadami wynikającymi z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT i zastąpieniem ich zasadami wskazanymi w art. 15c ustawy o CIT. W tym zakresie możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek płaconych przez podatnika w związku z całkowitym finansowaniem zewnętrznym (a więc nie tylko pochodzącym od podmiotów powiązanych) planuje się ograniczyć poprzez odwołanie do wartości podatkowej aktywów podatnika, w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok podatkowy, powiększonej o 1,25 punktów procentowych.

Obok ustalonego limitu projektowany przepis (art. 15c ust. 5 ustawy o CIT) wprowadza drugi limit opierający się na wysokości uzyskiwanych przez podatnika zysków operacyjnych, czyli zysków nieuwzględniających m.in. przychodów i kosztów finansowych. W tym zakresie wynikające z finansowania zewnętrznego koszty odsetek nie mogłyby przekraczać połowy uzyskanego w danym roku zysku z działalności operacyjnej. Projektowany sposób obliczenia odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów, w przeciwieństwie do zasad wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, nie wymagał będzie bieżącego śledzenia (na dzień zapłaty odsetek) posiadanego przez podatnika zadłużenia wobec podmiotów powiązanych. Może więc okazać się prostszym w stosowaniu i bardziej czytelny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

Rewolucyjne wydaje się stworzenie możliwości uwzględnienia nieodliczonych w danym roku odsetek  w następnych latach podatkowych. W przypadku bowiem gdy odsetki płacone przez podatnika (niewyłączone z kosztów innymi przepisami ustawy) przekraczałyby limity wskazane w tych przepisach i tym samym nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów w danym roku podatkowym, podatnik będzie miał możliwość odliczenia odsetek w kolejnych latach.

Projekt ustawy przewiduje co do zasady wejście w życie od 1 stycznia 2015 r. jednak uwzględniając obecny etap legislacyjny (przekazanie projektu do Sejmu) należy zaznaczyć, że ostateczny kształt zmian i termin ich wejścia w życie może ulec zmianie.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA