reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. zmian w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

Obecnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 ustawy o CIT, w przypadku pożyczek (kredytów) udzielonych podatnikowi przez podmiot posiadający w kapitale podatnika minimum 25% udziałów (akcji) lub przez podmiot, w którym wspólnik taki posiada minimum 25% udziałów (akcji), wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają odsetki od takiej pożyczki, w części, w jakiej kwota zadłużenia podatnika wobec określonej grupy powiązanych z nim podmiotów przekracza trzykrotną wartość jego kapitału zakładowego.

Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisy te wymagają doprecyzowania i uzupełnienia co do zakresu podmiotów powiązanych, od których udzielane podatnikowi pożyczki podlegają tej regulacji. W tym zakresie proponuje, się objąć przepisami nie tylko podmioty powiązane z podatnikiem w sposób bezpośredni, lecz również powiązane w sposób pośredni, m.in. pożyczki od tzw. spółek babek tj. spółek powiązanych z podatnikiem w sposób pośredni. Przy tym do wyliczenia wysokości udziału pośredniego zastosowanie znajdowałyby zasady ustalania udziału pośredniego stosowane na potrzeby przepisów o cenach transferowych.

Nowością ma być wprowadzenie alternatywnej regulacji art. 15c ustawy o CIT. Proponowany przepis ma dać podatnikom możliwość wyboru zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek w związku z otrzymywanym finansowaniem dłużnym. Podatnicy mieliby możliwość dokonania takiego wyboru, w przypadku gdy otrzymują pożyczki od podmiotów powiązanych i potencjalnie miałyby do nich zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (cienka kapitalizacja). Do wyboru stosowania zasad określonych w nowym art. 15c ustawy, spółki będą uprawnione w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego poprzez zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego a podatnicy, którzy dokonają wyboru metody odliczania odsetek na podstawie nowych regulacji zobowiązani będą do stosowania tej metody przez okres minimum trzech lat podatkowych.

Dokonanie skutecznego zawiadomienia o wyborze stosowania nowych zasad (określonych w art. 15c ustawy o CIT) skutkować będzie wyłączeniem obowiązku ustalania limitów odliczanych odsetek zgodnie z dotychczasowymi zasadami wynikającymi z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT i zastąpieniem ich zasadami wskazanymi w art. 15c ustawy o CIT. W tym zakresie możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek płaconych przez podatnika w związku z całkowitym finansowaniem zewnętrznym (a więc nie tylko pochodzącym od podmiotów powiązanych) planuje się ograniczyć poprzez odwołanie do wartości podatkowej aktywów podatnika, w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok podatkowy, powiększonej o 1,25 punktów procentowych.

Obok ustalonego limitu projektowany przepis (art. 15c ust. 5 ustawy o CIT) wprowadza drugi limit opierający się na wysokości uzyskiwanych przez podatnika zysków operacyjnych, czyli zysków nieuwzględniających m.in. przychodów i kosztów finansowych. W tym zakresie wynikające z finansowania zewnętrznego koszty odsetek nie mogłyby przekraczać połowy uzyskanego w danym roku zysku z działalności operacyjnej. Projektowany sposób obliczenia odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów, w przeciwieństwie do zasad wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, nie wymagał będzie bieżącego śledzenia (na dzień zapłaty odsetek) posiadanego przez podatnika zadłużenia wobec podmiotów powiązanych. Może więc okazać się prostszym w stosowaniu i bardziej czytelny.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Rewolucyjne wydaje się stworzenie możliwości uwzględnienia nieodliczonych w danym roku odsetek  w następnych latach podatkowych. W przypadku bowiem gdy odsetki płacone przez podatnika (niewyłączone z kosztów innymi przepisami ustawy) przekraczałyby limity wskazane w tych przepisach i tym samym nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów w danym roku podatkowym, podatnik będzie miał możliwość odliczenia odsetek w kolejnych latach.

Projekt ustawy przewiduje co do zasady wejście w życie od 1 stycznia 2015 r. jednak uwzględniając obecny etap legislacyjny (przekazanie projektu do Sejmu) należy zaznaczyć, że ostateczny kształt zmian i termin ich wejścia w życie może ulec zmianie.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama