reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Potrącenie zobowiązań a obowiązek korekty kosztów

Potrącenie zobowiązań a obowiązek korekty kosztów

Potrącenie wierzytelności z tytułu opłaty licencyjnej ze zobowiązaniem z tytułu wydania przedmiotu umowy pożyczki będzie stanowiło uregulowanie zobowiązania w rozumieniu art. 15b ustawy o CIT, a w konsekwencji spełnione zostaną warunki zaliczenia do kosztów podatkowych opłaty licencyjnej, bez konieczności korekty, o której mowa w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 października 2014 r. (IBPBI/2/423-938/14/MO).

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży produkcyjnej. W toku działalności spółka zamierzała zostać stroną umowy licencyjnej, na podstawie  której będzie uprawniona do wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej znaku towarowego, w zamian za opłatę licencyjną.

Jednocześnie spółka nie wykluczała zawarcia z kontrahentem umowy pożyczki w wysokości  nie niższej niż odpowiadająca kwocie opłaty licencyjnej. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której pomimo zobowiązania do wypłaty kwoty pożyczki wierzyciel nie zdąży uczynić tego przed powstaniem wierzytelności z tytułu opłaty licencyjnej – w takim przypadku dojdzie do potrącenia zobowiązania spółki z tytułu opłaty licencyjnej ze zobowiązaniem wierzyciela z tytułu wydania przedmiotu umowy pożyczki. Spółka zakłada, że wówczas potrącenie nastąpiłoby przed upływem 150 dni licząc od dnia upływu terminu płatności wynikającego z faktury dokumentującej opłatę licencyjną za udzielenie licencji na korzystanie ze znaku towarowego. W konsekwencji powyższych czynności, na skutek potrącenia wzajemnych wierzytelności w trybie określonym w przepisach Kodeksu cywilnego, spółka  wywiąże się ze zobowiązania do zapłaty na rzecz wierzyciela opłaty licencyjnej, zaś wierzyciel wywiąże się ze zobowiązania do przeniesienia na własność spółki określonej ilości pieniędzy tytułem pożyczki, co z kolei będzie skutkować zobowiązaniem spółki do zwrotu wierzycielowi kwoty pożyczki wraz z przewidzianym umową oprocentowaniem.

Kary za brak OC w 2015 roku

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy ukształtowane w ten sposób potrącenie wierzytelności będzie stanowiło formę uregulowania zobowiązania w świetle art. 15b ustawy o CIT, oraz czy w związku z tym spółka będzie później zobowiązana do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że będzie to forma uregulowania zobowiązań, a ona sama nie będzie zobowiązana do korekty kosztów podatkowych. Przepis ten nie wyjaśnia pojęcia „uregulowania zobowiązania”. W celu jego odkodowania należy odwołać się do wykładni językowej, zgodnie z którą potrącenie stanowi każda forma efektywnego wygaśnięcia zobowiązania, tj. zarówno zapłata, potrącenie, jak i nowacja. Zatem opisane potrącenie będzie stanowiło formę uregulowania zobowiązania w świetle art. 15b ustawy o CIT oraz spełnione będą warunki zaliczenia opłaty licencyjnej do kosztów uzyskania przychodów (jeśli potrącenie nastąpi przed upływem wspomnianych terminów).

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Na poparcie swego stanowiska, spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał je za prawidłowe, odstępując od uzasadnienia prawnego.  

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama