| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy certyfikat rezydencji płatnik powinien posiadać w dniu poboru podatku

Czy certyfikat rezydencji płatnik powinien posiadać w dniu poboru podatku

Certyfikat rezydencji jest dokumentem związanym z poborem podatku od dochodów wypłacanych na rzecz podmiotów podlegających z Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nierezydentom).

Podmioty (np. spółki) wypłacając podatnikom – nierezydentom przysługujące im należności z określonych w ustawie tytułów (np. dywidendy, należności licencyjne, odsetki) są obowiązane pobrać należny w Polsce podatek. Jego wysokość jest określona w ustawie CIT, ale również w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zastosowanie stawki podatku określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobranie podatku od określonego dochodu jest możliwe tylko wówczas, jeśli płatnik będzie dysponować certyfikatem rezydencji.

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych certyfikat rezydencji wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika stanowi zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.

Polecamy: serwis VAT

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym nie wynika, aby płatnik posiadał certyfikat rezydencji już w dniu poboru podatku, chociaż taki tryb postępowania jest dla płatnika najbardziej bezpieczny.

Pamiętajmy bowiem, że płatnik ponosi odpowiedzialność z tytułu niepobrania podatku albo jego poboru w niewłaściwej wysokości. Z przepisów wynika, że certyfikat rezydencji ma walor dokumentu i służy udokumentowaniu miejsca siedziby spółki dla celów podatkowych.

Płatnik musi posiadać certyfikat rezydencji tylko w celach dowodowych, aby wykazać, że w dniu dokonania wypłaty należności jej odbiorca był rezydentem kraju, z którym Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przepisy nie regulują również kwestii terminu ważności certyfikatu rezydencji uzyskanego przez płatnika od podatnika. Dokument ten potwierdza istnienie określonego stanu faktycznego, a więc zasadne jest argument, że zachowuje on swoją aktualność dopóki wskazany w nim stan faktyczny nie ulegnie zmianie.

Polecamy: Podatki 2011

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 25 sierpnia 2008 r., nr IP-PB3-423-480/08-5/MK wyjaśnił: „Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie wynika, w jakim momencie należy uzyskać certyfikat rezydencji, co oznacza, iż można go uzyskać po dokonaniu płatności, pod warunkiem jednak że płatnik wykaże, iż podatnik, na rzecz którego dokonano płatności był rezydentem podatkowym innego państwa w dniu dokonania płatności. Certyfikat taki ma służyć przede wszystkim płatnikowi, od jego posiadania zależy czy Spółka ma prawo zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy podkreślić również, że to na płatniku ciąży obowiązek wykazania, że podatnik, na rzecz którego dokonał płatności, był rezydentem podatkowym innego państwa w dniu dokonania płatności”.

Podstawa prawna
- art. 4a pkt 12, art. 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »