reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Końcowa faktura rozliczeniowa za media - korekta CIT

Końcowa faktura rozliczeniowa za media - korekta CIT

Spółka w związku z otrzymaniem w lutym 2017 r., końcowej faktury rozliczeniowej za energię elektryczną, która w 2016 r. rozliczana była na podstawie faktur prognoz, powzięła wątpliwość co do momentu ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów.

Począwszy od 2016 r., na podstawie art.3 ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, korekty kosztów są rozliczane na bieżąco.

Korekta ma charakter historyczny jedynie w przypadku, gdy jest spowodowana błędem rachunkowym lub oczywistą omyłką. Jak wynika bowiem z treści art.15 ust.4i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Natomiast w myśl art.15 ust.4j ustawy o PDOP, jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 4i, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Skoro w przedstawionym stanie faktycznym faktura rozliczeniowa (otrzymana w lutym 2017 r.), będzie wystawiona w związku z ustaleniem rzeczywistego zużycia energii w 2016 r ., to  uznać ją należy za dokument korygujący, zwiększający/zmniejszający koszty uzyskania przychodów, dotychczas rozliczone na podstawie faktur prognoz określających szacunkowe zużycie energii.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z uwagi na fakt, że powodem wystawienia w/w faktury nie będzie błąd ani oczywista omyłka, lecz zmiana wielkości faktycznego zużycia energii, rozliczenia należy dokonać w okresie rozliczeniowym (w miesiącu), w którym Spółka otrzyma fakturę (art.15 ust.4i ustawy o PDOP).

Reasumując, w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę, faktura rozliczeniowa za energię elektryczną stanowi fakturę korygującą i powinna być rozliczana w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana.

Anna Dziura, ECDDP sp. z o. o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama