REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki

Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki /Fotolia
Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik nie traci prawa do zwolnienia z podatku od dywidendy także w przypadku, gdy przeniesie posiadane akcje na inną spółkę w ramach przeprowadzonego podziału spółki przez wydzielenie. Jest tak również, jeśli przeniesienie tych akcji do innej spółki nastąpi przed upływem dwóch lat od nabycia akcji.

Autopromocja

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3609/14).

Stan faktyczny

Spółka kapitałowa nabyła pakiet akcji. Z posiadanego pakietu akcji otrzymała dywidendę. Dywidenda ta nie została objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych, bo spółka skorzystała ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 22 ust. 4–4b updop. Po otrzymaniu dywidendy spółka planowała wyodrębnienie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zakładu), a następnie wniesienie tej części do innej spółki kapitałowej (tzw. podział przez wydzielenie). Przeniesiony jako majątek zakładu miał być także nabyty pakiet akcji. Przy tym do zwolnienia podatkowego dywidendy spółkę uprawniał warunek posiadania akcji przez dwa lata. Spółka wniosła o interpretację podatkową, czy ten warunek, od którego zależy zwolnienie z podatku od dywidendy, jest w jej przypadku spełniony, jeżeli przed upływem dwóch lat przeniesie akcje w ramach podziału przez wydzielenie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej, bo spółka, do której zostanie wniesiony zakład, jest kontynuatorem wszelkich praw i obowiązków. W związku z tym będzie kontynuowała posiadanie pakietu akcji i tym samym zostanie zachowany warunek posiadania akcji przez okres wskazany w zwolnieniu podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu spółka nie może dotrzymać warunków zwolnienia, jeżeli przeprowadzi planowaną restrukturyzację. Nabyty przez spółkę pakiet akcji stałby się w tym przypadku majątkiem innej spółki kapitałowej przed upływem dwóch lat. Zakład, w którego majątku znajdowałyby się akcje po wniesieniu do innej spółki, przestałby bowiem istnieć. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd zgodził się ze spółką. Zdaniem WSA we Wrocławiu przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Wynika to z art. 93c Ordynacji podatkowej. Fiskus wystąpił ze skargą kasacyjną do NSA.


Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA zgodził się z sądem pierwszej instancji, że przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Tym samym spółka dzielona musiałaby zapłacić zaległy podatek tylko wtedy, gdyby spółka, do której wniesiono zakład, sprzedałaby akcje przed upływem okresu wskazanego w zwolnieniu.

Od redakcji:

Przypomnijmy, że dywidendy są zwolnione z podatku, gdy łącznie zostały spełnione następujące warunki:

● spółka wypłacająca ma siedzibę lub zarząd w Polsce, a otrzymując dywidendę, płaci podatek od całości dochodów w Polsce, w innym państwie członkowskim UE lub EOG,

● podatnik pdop otrzymujący dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

● podatnik pdop otrzymujący dywidendę posiada nieprzerwanie przez okres dwóch lat co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki ją wypłacającej (art. 22 ust 4–4a updop).

Autopromocja

Przy czym ostatni wymieniony warunek jest zachowany także wtedy, gdy ten dwuletni okres upływa dopiero po wypłacie dywidendy. Jeśli jednak spółka nie dotrzyma tego warunku zwolnienia, to musi uregulować zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami (art. 22 ust. 4b updop).

Z omawianego wyroku NSA wynika, że negatywne konsekwencje podatkowe nie grożą jednak w przypadku, gdy posiadane akcje w kapitale spółki wypłacającej dywidendę zostaną przeniesione na inną spółkę w wyniku podziału przez wydzielenie. Dopóki zatem spółka wchodząca w posiadanie akcji w wyniku restrukturyzacji jest podatkowym sukcesorem spółki korzystającej ze zwolnienia z dywidendy, zachowany zostaje warunek nieprzerwanego posiadania udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Jest to korzystna wiadomość dla podatników. Tym samym bowiem spółki, które otrzymały zwolnione z podatku dywidendy, nie muszą wstrzymywać działań restrukturyzacyjnych obejmujących udziały/akcje dające prawo do dywidendy do upływu terminu stanowiącego warunek korzystania ze zwolnienia.

Marek Smakuszewski

Autopromocja

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA