REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki

Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki /Fotolia
Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik nie traci prawa do zwolnienia z podatku od dywidendy także w przypadku, gdy przeniesie posiadane akcje na inną spółkę w ramach przeprowadzonego podziału spółki przez wydzielenie. Jest tak również, jeśli przeniesienie tych akcji do innej spółki nastąpi przed upływem dwóch lat od nabycia akcji.

Autopromocja

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3609/14).

Stan faktyczny

Spółka kapitałowa nabyła pakiet akcji. Z posiadanego pakietu akcji otrzymała dywidendę. Dywidenda ta nie została objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych, bo spółka skorzystała ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 22 ust. 4–4b updop. Po otrzymaniu dywidendy spółka planowała wyodrębnienie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zakładu), a następnie wniesienie tej części do innej spółki kapitałowej (tzw. podział przez wydzielenie). Przeniesiony jako majątek zakładu miał być także nabyty pakiet akcji. Przy tym do zwolnienia podatkowego dywidendy spółkę uprawniał warunek posiadania akcji przez dwa lata. Spółka wniosła o interpretację podatkową, czy ten warunek, od którego zależy zwolnienie z podatku od dywidendy, jest w jej przypadku spełniony, jeżeli przed upływem dwóch lat przeniesie akcje w ramach podziału przez wydzielenie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej, bo spółka, do której zostanie wniesiony zakład, jest kontynuatorem wszelkich praw i obowiązków. W związku z tym będzie kontynuowała posiadanie pakietu akcji i tym samym zostanie zachowany warunek posiadania akcji przez okres wskazany w zwolnieniu podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu spółka nie może dotrzymać warunków zwolnienia, jeżeli przeprowadzi planowaną restrukturyzację. Nabyty przez spółkę pakiet akcji stałby się w tym przypadku majątkiem innej spółki kapitałowej przed upływem dwóch lat. Zakład, w którego majątku znajdowałyby się akcje po wniesieniu do innej spółki, przestałby bowiem istnieć. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd zgodził się ze spółką. Zdaniem WSA we Wrocławiu przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Wynika to z art. 93c Ordynacji podatkowej. Fiskus wystąpił ze skargą kasacyjną do NSA.


Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA zgodził się z sądem pierwszej instancji, że przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Tym samym spółka dzielona musiałaby zapłacić zaległy podatek tylko wtedy, gdyby spółka, do której wniesiono zakład, sprzedałaby akcje przed upływem okresu wskazanego w zwolnieniu.

Od redakcji:

Przypomnijmy, że dywidendy są zwolnione z podatku, gdy łącznie zostały spełnione następujące warunki:

● spółka wypłacająca ma siedzibę lub zarząd w Polsce, a otrzymując dywidendę, płaci podatek od całości dochodów w Polsce, w innym państwie członkowskim UE lub EOG,

● podatnik pdop otrzymujący dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

● podatnik pdop otrzymujący dywidendę posiada nieprzerwanie przez okres dwóch lat co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki ją wypłacającej (art. 22 ust 4–4a updop).

Przy czym ostatni wymieniony warunek jest zachowany także wtedy, gdy ten dwuletni okres upływa dopiero po wypłacie dywidendy. Jeśli jednak spółka nie dotrzyma tego warunku zwolnienia, to musi uregulować zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami (art. 22 ust. 4b updop).

Z omawianego wyroku NSA wynika, że negatywne konsekwencje podatkowe nie grożą jednak w przypadku, gdy posiadane akcje w kapitale spółki wypłacającej dywidendę zostaną przeniesione na inną spółkę w wyniku podziału przez wydzielenie. Dopóki zatem spółka wchodząca w posiadanie akcji w wyniku restrukturyzacji jest podatkowym sukcesorem spółki korzystającej ze zwolnienia z dywidendy, zachowany zostaje warunek nieprzerwanego posiadania udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Jest to korzystna wiadomość dla podatników. Tym samym bowiem spółki, które otrzymały zwolnione z podatku dywidendy, nie muszą wstrzymywać działań restrukturyzacyjnych obejmujących udziały/akcje dające prawo do dywidendy do upływu terminu stanowiącego warunek korzystania ze zwolnienia.

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA