Zwolnienia z podatku od dywidendy po przekształceniu spółki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3609/14).
Stan faktyczny
Spółka kapitałowa nabyła pakiet akcji. Z posiadanego pakietu akcji otrzymała dywidendę. Dywidenda ta nie została objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych, bo spółka skorzystała ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 22 ust. 4–4b updop. Po otrzymaniu dywidendy spółka planowała wyodrębnienie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zakładu), a następnie wniesienie tej części do innej spółki kapitałowej (tzw. podział przez wydzielenie). Przeniesiony jako majątek zakładu miał być także nabyty pakiet akcji. Przy tym do zwolnienia podatkowego dywidendy spółkę uprawniał warunek posiadania akcji przez dwa lata. Spółka wniosła o interpretację podatkową, czy ten warunek, od którego zależy zwolnienie z podatku od dywidendy, jest w jej przypadku spełniony, jeżeli przed upływem dwóch lat przeniesie akcje w ramach podziału przez wydzielenie.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej, bo spółka, do której zostanie wniesiony zakład, jest kontynuatorem wszelkich praw i obowiązków. W związku z tym będzie kontynuowała posiadanie pakietu akcji i tym samym zostanie zachowany warunek posiadania akcji przez okres wskazany w zwolnieniu podatkowym.
Stanowisko organu podatkowego
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu spółka nie może dotrzymać warunków zwolnienia, jeżeli przeprowadzi planowaną restrukturyzację. Nabyty przez spółkę pakiet akcji stałby się w tym przypadku majątkiem innej spółki kapitałowej przed upływem dwóch lat. Zakład, w którego majątku znajdowałyby się akcje po wniesieniu do innej spółki, przestałby bowiem istnieć. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.
Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Sąd zgodził się ze spółką. Zdaniem WSA we Wrocławiu przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Wynika to z art. 93c Ordynacji podatkowej. Fiskus wystąpił ze skargą kasacyjną do NSA.
Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego
NSA zgodził się z sądem pierwszej instancji, że przejście akcji na inny podmiot, będący następcą prawnym spółki, powoduje zachowanie warunku ciągłości posiadania akcji. Tym samym spółka dzielona musiałaby zapłacić zaległy podatek tylko wtedy, gdyby spółka, do której wniesiono zakład, sprzedałaby akcje przed upływem okresu wskazanego w zwolnieniu.
Od redakcji:
Przypomnijmy, że dywidendy są zwolnione z podatku, gdy łącznie zostały spełnione następujące warunki:
● spółka wypłacająca ma siedzibę lub zarząd w Polsce, a otrzymując dywidendę, płaci podatek od całości dochodów w Polsce, w innym państwie członkowskim UE lub EOG,
● podatnik pdop otrzymujący dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,
● podatnik pdop otrzymujący dywidendę posiada nieprzerwanie przez okres dwóch lat co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki ją wypłacającej (art. 22 ust 4–4a updop).
Przy czym ostatni wymieniony warunek jest zachowany także wtedy, gdy ten dwuletni okres upływa dopiero po wypłacie dywidendy. Jeśli jednak spółka nie dotrzyma tego warunku zwolnienia, to musi uregulować zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami (art. 22 ust. 4b updop).
Z omawianego wyroku NSA wynika, że negatywne konsekwencje podatkowe nie grożą jednak w przypadku, gdy posiadane akcje w kapitale spółki wypłacającej dywidendę zostaną przeniesione na inną spółkę w wyniku podziału przez wydzielenie. Dopóki zatem spółka wchodząca w posiadanie akcji w wyniku restrukturyzacji jest podatkowym sukcesorem spółki korzystającej ze zwolnienia z dywidendy, zachowany zostaje warunek nieprzerwanego posiadania udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Jest to korzystna wiadomość dla podatników. Tym samym bowiem spółki, które otrzymały zwolnione z podatku dywidendy, nie muszą wstrzymywać działań restrukturyzacyjnych obejmujących udziały/akcje dające prawo do dywidendy do upływu terminu stanowiącego warunek korzystania ze zwolnienia.
Marek Smakuszewski
doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego
Sławomir Biliński
prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat