reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Termin na złożenie MDR-3 w zakresie PIT i CIT

Termin na złożenie MDR-3 w zakresie PIT i CIT

Podatnicy CIT oraz PIT, w terminie złożenia zeznania podatkowego za 2019 r. powinni przekazać informację o dokonywaniu czynności będących elementem schematu podatkowego (lub uzyskiwaniu korzyści podatkowych związanych ze schematem podatkowym) na dedykowanym formularzu MDR-3 - przypomina ekspert Grant Thornton.

Minął pierwszy rok obowiązywania przepisów o ujawnianiu schematów podatkowych (MDR). Przepisy MDR wymagają, aby w terminie złożenia deklaracji podatkowej za 2019 r. podatnicy podatku dochodowego (będący korzystającymi) poza złożeniem zeznania podatkowego przekazali do Szefa KAS informację o schematach podatkowych wdrażanych w 2019 r.

Definicja schematu podatkowego

Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2019 r. niektóre podmioty zobowiązane są do przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych.

Korzystający jako podmioty odpowiedzialne za przekazanie informacji o schematach podatkowych

Zasadniczo gros obowiązków w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych do Szefa KAS spoczywa na tzw. promotorach, a więc podmiotach udostępniających rozwiązania prawne spełniające definicję schematu podatkowego, niemniej podatnicy wdrażający udostępnione im schematy (a więc tzw. korzystający) również są zobowiązani do poinformowania o tym Szefa KAS.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, korzystający jest zobowiązany do przekazania informacji o schematach podatkowych na dedykowanym elektronicznym formularzu MDR-3, w terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy w którym korzystał ze schematów podatkowych (a więc, w którym dokonywał czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową) zawierającą:

  • numer schematu podatkowego (NSP) oraz
  • wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego – jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.

Pierwszy termin na MDR-3 dotyczący PIT i CIT

Biorąc pod uwagę powyższe, podatnicy którzy korzystali ze schematów podatkowych dotyczących podatku dochodowego w 2019 r. wraz ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego, będą zobowiązani do przekazania informacji na MDR-3 (wraz z NSP i wysokością korzyści podatkowej, jeśli wystąpiła) w terminie do:

  • 30 kwietnia 2020 r. – dla podatników będących osobami fizycznymi;
  • 31 marca 2020 r. – dla podatników CIT, których rok podatkowy jest równy kalendarzowemu.

Dalsza część artykułu dotyczącego schematów podatkowych w zakresie PIT i CIT

 Marcin Szuflak, Specjalista Grant Thornton

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama