REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin na złożenie MDR-3 w zakresie PIT i CIT

Grant Thornton
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.
Termin na złożenie MDR-3 w zakresie PIT i CIT /fot. Shutterstock
Termin na złożenie MDR-3 w zakresie PIT i CIT /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy CIT oraz PIT, w terminie złożenia zeznania podatkowego za 2019 r. powinni przekazać informację o dokonywaniu czynności będących elementem schematu podatkowego (lub uzyskiwaniu korzyści podatkowych związanych ze schematem podatkowym) na dedykowanym formularzu MDR-3 - przypomina ekspert Grant Thornton.

Minął pierwszy rok obowiązywania przepisów o ujawnianiu schematów podatkowych (MDR). Przepisy MDR wymagają, aby w terminie złożenia deklaracji podatkowej za 2019 r. podatnicy podatku dochodowego (będący korzystającymi) poza złożeniem zeznania podatkowego przekazali do Szefa KAS informację o schematach podatkowych wdrażanych w 2019 r.

Autopromocja

Definicja schematu podatkowego

Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2019 r. niektóre podmioty zobowiązane są do przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych.

Korzystający jako podmioty odpowiedzialne za przekazanie informacji o schematach podatkowych

Zasadniczo gros obowiązków w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych do Szefa KAS spoczywa na tzw. promotorach, a więc podmiotach udostępniających rozwiązania prawne spełniające definicję schematu podatkowego, niemniej podatnicy wdrażający udostępnione im schematy (a więc tzw. korzystający) również są zobowiązani do poinformowania o tym Szefa KAS.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, korzystający jest zobowiązany do przekazania informacji o schematach podatkowych na dedykowanym elektronicznym formularzu MDR-3, w terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy w którym korzystał ze schematów podatkowych (a więc, w którym dokonywał czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową) zawierającą:

  • numer schematu podatkowego (NSP) oraz
  • wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego – jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.

Pierwszy termin na MDR-3 dotyczący PIT i CIT

Biorąc pod uwagę powyższe, podatnicy którzy korzystali ze schematów podatkowych dotyczących podatku dochodowego w 2019 r. wraz ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego, będą zobowiązani do przekazania informacji na MDR-3 (wraz z NSP i wysokością korzyści podatkowej, jeśli wystąpiła) w terminie do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 30 kwietnia 2020 r. – dla podatników będących osobami fizycznymi;
  • 31 marca 2020 r. – dla podatników CIT, których rok podatkowy jest równy kalendarzowemu.

Dalsza część artykułu dotyczącego schematów podatkowych w zakresie PIT i CIT

 Marcin Szuflak, Specjalista Grant Thornton

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA