Obowiązek złożenia CIT-8 przez firmy przedłużony do 31 maja 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w tym zakresie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez niektórych podatników podatku dochodowego od osób prawnych/Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
REKLAMA
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 542
Więcej czasu na złożenie zeznania CIT-8 i wpłaty należnego podatku
Wyjaśnijmy, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy tego podatku są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
W aktualnej sytuacji, jak podkreśla Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zasadne jest wprowadzenie dla niektórych podatników rozwiązań ułatwiających wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego.
Projekt rozporządzenia znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, z tym że dla podatników:
1) osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, a także tych podatników, którzy są podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dla których przychody z działalności pożytku publicznego, o której mowa w art. 4 tej ustawy stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów – termin zostanie przesunięty do dnia 31 lipca 2020 r.;
2) dla pozostałych podatników – termin zostanie przesunięty do dnia 31 maja 2020 r.
Nowe terminy dla firm i podmiotów nieprowadzących działalności zarobkowej
W związku z powyższym, co do zasady, dla większości podatników termin na złożenie zeznanie i zapłatę podatku zostanie odroczony o 2 miesiące - o co apelowały m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców.
Natomiast w przypadku pozostałej grupy podatników proponuje się wydłużenie tego terminu o kolejne 2 miesiące. Dotyczy to w istocie podatników, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej, lecz działalność społeczną, i którzy na ogół nie posiadają odpowiednich zasobów zarówno kadrowych, jak i finansowych umożliwiających prawidłowe wywiązanie się z obowiązku złożenia zeznania CIT-8 w aktualnej sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii.
Tym samym Ministerstwo Finansów uznało, że konieczne jest zróżnicowanie terminu wykonania obowiązków podatkowych w odniesieniu do tych grup podatników.
REKLAMA
Podstawę prawną wydania rozporządzenia dotyczącego przedłużenia terminów na wykonanie obowiązków podatkowych stanowi art. 50 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego (z wyjątkiem terminów określonych w art. 68–71, art. 77 § 1, art. 79 § 2, art. 80 § 1, art. 87 § 3 i 4, art. 88 § 1 i art. 118), określając grupy podatników, którym przedłużono terminy, rodzaje czynności, których termin wykonania został przedłużony, oraz dzień upływu przedłużonego terminu.
Projektowana w rozporządzeniu regulacja wydłuża termin do złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku i obejmuje podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed dniem 1 kwietnia 2020 r.
Zmiany mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Tarcza antykryzysowa – rozwiązania zaakceptowane przez rząd
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat