reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Postulaty doradców podatkowych uwzględnione w tarczy antykryzysowej

Postulaty doradców podatkowych uwzględnione w tarczy antykryzysowej

Wszystko wskazuje na to, że część propozycji wypracowanych przez ekspertów ze specjalnego zespołu Krajowej Izby Doradców Podatkowych już niebawem wejdzie w życie i pomoże przedsiębiorcom znajdującym się w kryzysie. Rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej, w której znalazły się takie pomysły doradców podatkowych jak odroczenie płatności podatku dochodowego od osób prawnych i składania rocznych sprawozdań finansowych czy automatyczne zawieszenie kontroli skarbowych.

Przypomnijmy, że od początku kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa, w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych działa specjalny zespół, który pracuje nad propozycjami zmian w prawie, które mają ułatwić funkcjonowanie biznesu w czasie przestoju związanego z epidemią. KIDP apelowała do władz państwowych o jak najszybsze przyjęcie przepisów, które będą chroniły biznes przed upadłością.

Do rządowego projektu specustawy oraz innych aktów prawnych, które mają być zmienione w związku z epidemią, eksperci KIDP przedstawili 63 propozycje zmian w prawie. Część z nich znalazła się w projekcie, który rząd skierował do Sejmu.

Rząd, na wniosek doradców podatkowych, zdecydował się na automatyczne zamrożenie wszystkich postępowań i kontroli skarbowych. W specustawie pojawiła się też możliwość złożenia „czynnego żalu” droga elektroniczną (do tej pory wymagana była forma papierowa). Dodatkowo, Minister Finansów wydał rozporządzenie o przesunięciu terminu składania deklaracji CIT-8 oraz sprawozdań finansowych na koniec maja.

- Cieszy nas to, że po stronie rządu znalazły się osoby, które wysłuchały naszych apeli o pilne zmiany w przepisach podatkowych. To dobry początek, na pewno ułatwi to działanie biznesowi w najbliższym czasie. Liczymy jednak na to, że w kolejnym kroku, także pozostałe postulaty przedsiębiorców i doradców podatkowych zostaną spełnione - mówi Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz szef zespołu ekspertów KIDP.

Projektem specustawy kryzysowej będzie teraz zajmował się Sejm i Senat.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama