REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Podatkowa grupa kapitałowa w 2022 roku
Podatkowa grupa kapitałowa w 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest podatkowa grupa kapitałowa? Jakie zmiany w zakresie funkcjonowania PGK obowiązują od 1 stycznia 2022 roku?

Czym jest podatkowa grupa kapitałowa?

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK), to instytucja prawa podatkowego, uregulowana w ustawie o CIT. PGK może zostać utworzona z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną (spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), które pozostają w związkach kapitałowych. Założeniem tego modelu jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Przy czym odpowiedzialna za rozliczenia podatkowe CIT jest spółka dominująca.

Autopromocja

W teorii rozwiązanie to wydaje się interesujące, jednakże faktyczne warunki utworzenia PGK powodują, że relatywnie mało podmiotów może lub chce skorzystać z tej formy. Świadczą o tym dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów 1 grudnia 2021 r. pokazujące, że w 2020 roku jako PGK rozliczyły się 62 podmioty.

W Polskim Ładzie przewidziano liberalizację przepisów dotyczących PGK, stąd też można oczekiwać poszerzenia się grona tych podatników.

PGK - kryteria przed 2022 rokiem

W ustawie o CIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 roku, kryteria, które musiały zostać spełnione przez grupę spółek kwalifikujących się do podatkowej grupy kapitałowej obejmowały m.in.:

 • przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek -  nie niższy niż 500 000 ;
 • jedna ze spółek w grupie, tzw. spółka dominująca, musiała posiadać bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek (tzw. spółek zależnych);
 • umowa utworzenia podatkowej grupy kapitałowej musiała być zawarta w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych (umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego);
 • podatkowa grupa kapitałowa musiała osiągnąć za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2%.

Jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2022 roku?

Znaczącą zmianą jest obniżenie przeciętnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą ze spółek z 500 000 na 250 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchylono także przepis zakazujący spółkom zależnym posiadania udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę.

Dochodzi do częściowego odformalizowania sposobu zawarcia umowy PGK, umowa utworzenia PGK musiała być jak dotąd zawarta w formie aktu notarialnego. Od początku bieżącego roku wymóg ten został zniesiony - wystarczy, że umowa będzie miała formę pisemną.

Kolejna z pozytywnych zmian to derogacja przepisu nakazującego PGK osiągnięcie za każdy rok podatkowy udziału dochodów przychodach w wysokości co najmniej 2%.

Zmiana nastała również w zakresie reorganizacji w strukturach PGK.

Przepis w dotychczasowym brzmieniu nakazywał, aby po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie była rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem przejęcia spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej, chyba że połączenie spółek tworzących podatkową grupę kapitałową prowadzi do zmniejszenia ich liczby poniżej dwóch.

W obecnym brzmieniu przepis stanowi, że po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie może być rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem:

 1. przejęcia w drodze łączenia spółki zależnej tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej lub przez zawiązanie przez spółki tworzące podatkową grupę kapitałową nowej spółki z tej grupy, chyba że prowadzi to do zmniejszenia liczby spółek tworzących podatkową grupę kapitałową poniżej dwóch;
 2. podziału spółki zależnej tworzącej podatkową grupę kapitałową przez zawiązanie nowej spółki lub nowych spółek zależnych, które staną się członkiem tej podatkowej grupy kapitałowej.

Zmiany jakie zaszły w przepisach dotyczących PGK można jednoznacznie określić jako krok w dobrą stronę. Widać trend otwierania się PGK dla szerszej kategorii podmiotów (np. kwota przeciętnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą z spółek jest sukcesywnie zmniejszana początkowo z 1 000 000 zł, następnie do 500 000 zł, a obecnie do 250 000 zł). Niemniej jednak nadal jest to rozwiązanie, z którego nie skorzystają mniejsze podmioty, gdyż abstrahując od pozostałych warunków stworzenia PGK, sam kapitałowy „próg wejścia” pozostaje wysoki.

Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy, Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA