REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Podatkowa grupa kapitałowa w 2022 roku
Podatkowa grupa kapitałowa w 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest podatkowa grupa kapitałowa? Jakie zmiany w zakresie funkcjonowania PGK obowiązują od 1 stycznia 2022 roku?

Czym jest podatkowa grupa kapitałowa?

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK), to instytucja prawa podatkowego, uregulowana w ustawie o CIT. PGK może zostać utworzona z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną (spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), które pozostają w związkach kapitałowych. Założeniem tego modelu jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Przy czym odpowiedzialna za rozliczenia podatkowe CIT jest spółka dominująca.

REKLAMA

Autopromocja

W teorii rozwiązanie to wydaje się interesujące, jednakże faktyczne warunki utworzenia PGK powodują, że relatywnie mało podmiotów może lub chce skorzystać z tej formy. Świadczą o tym dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów 1 grudnia 2021 r. pokazujące, że w 2020 roku jako PGK rozliczyły się 62 podmioty.

W Polskim Ładzie przewidziano liberalizację przepisów dotyczących PGK, stąd też można oczekiwać poszerzenia się grona tych podatników.

PGK - kryteria przed 2022 rokiem

W ustawie o CIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 roku, kryteria, które musiały zostać spełnione przez grupę spółek kwalifikujących się do podatkowej grupy kapitałowej obejmowały m.in.:

  • przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek -  nie niższy niż 500 000 ;
  • jedna ze spółek w grupie, tzw. spółka dominująca, musiała posiadać bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek (tzw. spółek zależnych);
  • umowa utworzenia podatkowej grupy kapitałowej musiała być zawarta w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych (umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego);
  • podatkowa grupa kapitałowa musiała osiągnąć za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2%.

Jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2022 roku?

Znaczącą zmianą jest obniżenie przeciętnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą ze spółek z 500 000 na 250 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchylono także przepis zakazujący spółkom zależnym posiadania udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę.

Dochodzi do częściowego odformalizowania sposobu zawarcia umowy PGK, umowa utworzenia PGK musiała być jak dotąd zawarta w formie aktu notarialnego. Od początku bieżącego roku wymóg ten został zniesiony - wystarczy, że umowa będzie miała formę pisemną.

Kolejna z pozytywnych zmian to derogacja przepisu nakazującego PGK osiągnięcie za każdy rok podatkowy udziału dochodów przychodach w wysokości co najmniej 2%.

Zmiana nastała również w zakresie reorganizacji w strukturach PGK.

Przepis w dotychczasowym brzmieniu nakazywał, aby po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie była rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem przejęcia spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej, chyba że połączenie spółek tworzących podatkową grupę kapitałową prowadzi do zmniejszenia ich liczby poniżej dwóch.

W obecnym brzmieniu przepis stanowi, że po rejestracji umowy podatkowa grupa kapitałowa nie może być rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę, z wyjątkiem:

  1. przejęcia w drodze łączenia spółki zależnej tworzącej podatkową grupę kapitałową przez inną spółkę z tej podatkowej grupy kapitałowej lub przez zawiązanie przez spółki tworzące podatkową grupę kapitałową nowej spółki z tej grupy, chyba że prowadzi to do zmniejszenia liczby spółek tworzących podatkową grupę kapitałową poniżej dwóch;
  2. podziału spółki zależnej tworzącej podatkową grupę kapitałową przez zawiązanie nowej spółki lub nowych spółek zależnych, które staną się członkiem tej podatkowej grupy kapitałowej.

Zmiany jakie zaszły w przepisach dotyczących PGK można jednoznacznie określić jako krok w dobrą stronę. Widać trend otwierania się PGK dla szerszej kategorii podmiotów (np. kwota przeciętnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą z spółek jest sukcesywnie zmniejszana początkowo z 1 000 000 zł, następnie do 500 000 zł, a obecnie do 250 000 zł). Niemniej jednak nadal jest to rozwiązanie, z którego nie skorzystają mniejsze podmioty, gdyż abstrahując od pozostałych warunków stworzenia PGK, sam kapitałowy „próg wejścia” pozostaje wysoki.

Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy, Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA