REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek minimalny w ustawie CIT – jak się przygotować?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
podatek minimalny CIT
podatek minimalny CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym z 29 października 2021 r. wprowadziła nową kategorię podatku CIT – tzw. podatek minimalny. Wbrew pierwotnym doniesieniom, obejmie on nie tylko największe korporacje, ale także zwykłe przedsiębiorstwa, które ponoszą straty lub wykazują znikome dochody. 

Czym jest podatek minimalny w ustawie CIT? 

Pierwotnie podatek ten miał obowiązywać już w 2022 r., jednak wejście w życie nowych regulacji zostało odroczone do 1 stycznia 2024 r. Wraz z odroczeniem nowych obowiązków zmienione zostały także niektóre zasady rozliczania nowej daniny. Przedsiębiorcy zyskali czas na zapoznanie się z regulacjami, który powinni dobrze wykorzystać.

Autopromocja

Kogo dotyczy nowy podatek minimalny w ustawie CIT? 

Podatek minimalny skierowany jest do spółek i podatkowych grup kapitałowych posiadających siedzibę na terytorium RP, a także zakładów zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce, które spełnią poniższe warunki:

 • poniosą stratę za dany rok kapitałowy ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, albo
 • osiągną udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.

Kogo nie dotyczy podatek minimalny w ustawie CIT? 

Jednocześnie ustawodawca przewidział wyłączenia od opodatkowania dla wybranych grup podatników:

 • podatnicy rozpoczynający działalność – do 3 lat od rozpoczęcia działalności,
 • przedsiębiorstwa finansowe,
 • podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali o 30% mniejsze przychody w stosunku do poprzedniego roku,
 • podmioty o prostej strukturze właścicielskiej,
 • niektóre podmioty wchodzące w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada bezpośrednio co najmniej 75% udziałów,
 • tzw. mali podatnicy CIT,
 • spółki komunalne,
 • podatnicy postawieni w stan upadłości bądź likwidacji,
 • spółki świadczące głównie usługi ochrony zdrowia,
 • podatnicy, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych wyniosła powyżej 2%.

Szczególnie istotny wydaje się ostatni warunek, wprowadzony do porządku prawnego nowelizacją, która weszła w życie z początkiem tego roku. W praktyce bowiem podatnik, który w danym roku osiągnąłby rentowność przekraczającą 2%, mógłby uniknąć obowiązku uiszczenia nowej daniny przez kolejne trzy lata.

Kalkulacja podatku minimalnego 

Stawka podatku minimalnego wynosi 10% podstawy opodatkowania. którą stanowi suma poniższych składników:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 1,5% wartości przychodów spółki innych niż pochodzących z zysków kapitałowych
 • koszty finansowania dłużnego, które zostały poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, przekraczające wartość 30% podatkowej EBITDA
 • kwota poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów usług lub praw niematerialnych przekraczających wartość 3 mln PLN plus 5% podatkowej EBITDA

Ostatnia nowelizacja przepisów przewiduje także alternatywną metodę ustalania podstawy opodatkowania. Podatnik będzie mógł wybrać sposób ustalania podstawy opodatkowania, która stanowić będzie 3% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.

Dodatkowo minimalny podatek dochodowy będzie można odliczać w kolejnych latach podatkowych od podatku obliczonego na zasadach ogólnych, za następujące po sobie trzy lata podatkowe, które rozpoczną się bezpośrednio po roku, w którym podatnik uiścił minimalny podatek dochodowy.

Czy można uniknąć podatku minimalnego? 

Nowa kategoria podatku budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Choć faktyczny obowiązek wyliczenia podatku minimalnego pojawi się dopiero w marcu 2025 r., przedsiębiorcy już teraz powinni przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia obciążeń podatkowych wynikających z podatku minimalnego

W tym celu podatnicy generujący straty podatkowe i osiągający niskie rentowności będą musieli dokładnie przeanalizować swoje rozliczenia i wykonać istotny nakład pracy w celu oszacowania oraz w miarę możliwości ograniczenia potencjalnych skutków wdrożenia nowej daniny w ich przedsiębiorstwie.

 Autor: Remigiusz Fijak – Partner Associate ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marcel
  2023-02-13 11:31:00
  Brałem udział już w paru szkoleniach i webinariach od wydawnictwa wiedza i praktyka dot. księgowości i fajnie wypadły. Dużo nowej wiedzy, której zapewne sam bym nie zaczerpnął. Polecam każdemu
  1
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA