REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewolucja ustawy o fundacji rodzinnej

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
ustawa o fundacji rodzinnej
ustawa o fundacji rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie minęło zbyt wiele od czasu uchwalenia ustawy o fundacji rodzinnej, a ustawodawca dokonał już nowych zmian w jej brzmieniu. Warto przyjrzeć się temu, co zostało wprowadzone w toku procesu legislacyjnego w tym zakresie.
rozwiń >

Zmiana stawki PIT dla beneficjentów I i II grupy podatkowej

Ustawa w brzmieniu z 26 stycznia 2023 r.  zakładała, że PIT od beneficjenta wyniesie 15%. Proponowana zmiana zakłada, że jeżeli beneficjentami będą osoby z I i II grupy podatkowej, to stawka PIT przy wypłacie świadczeń z fundacji będzie wynosić 10% PIT od beneficjenta.

Autopromocja

Chodzi tu o:

 • zięcia, synową, ojczyma, macochę i teściów (tj. osoby z I grupy podatkowe poza osobami wymienionymi w grupie 0),
 • zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (tj. osoby z II grupy podatkowej).

Nowe wyłączenia ze zwolnienia z CIT

Projekt zmian przewiduje, że zwolnienie z CIT nie będzie dotyczyło przychodów z najmu i dzierżawy: przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku używanych przez beneficjenta lub fundatora w ich działalności lub przez podmioty powiązane. W takim przypadku podatnik będzie zobligowany do zastosowania 19% stawki CIT.

Opodatkowanie fundacji niezgłoszonej do rejestru

W sytuacji, gdy fundacja rodzinna w organizacji nie zostanie zgłoszona do rejestru fundacji w ciągu sześciu miesięcy od dnia jej powstania, to zostanie ona wstecznie opodatkowana.

Ukryte zyski

Wprowadzono definicję ukrytych zysków do ustawy. Nowa zmiana przewiduje opodatkowanie fundacji rodzinnej 15% CIT w przypadku ukrytych zysków. Regulacja ta jest podobna do konstrukcji ukrytych zysków z przepisów o estońskim CIT. Stanowi ona doprecyzowanie zakresu zdarzeń, jakie należy uznać za wypłatę świadczenia podlegającego opodatkowaniu na poziomie fundacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany związane z estońskim CIT

Projekt zmian zakłada, że wspólnik spółki opodatkowanej estońskim CIT będzie mógł być fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna nadal niestety nie będzie mogła być wspólnikiem spółki stosującej ryczałt od spółek.

Brak uwzględnienia finansowania od fundacji rodzinnej w limicie kosztów finansowanie dłużnego

Na uwagę zasługuje kolejna z proponowanych zmian, a związana z brakiem objęcia limitem kosztów finansowania dłużnego od pożyczek udzielonych przez fundację rodzinną. Ustawodawca w swym zamyśle prawdopodobnie miał na celu ułatwienie kwestii swobodniejszego działania w sferze udzielania pożyczek przez fundację rodzinną.

Ciąg dalszy i skutek dla podatników

Projekt ustawy został uchwalony 9 marca 2023 r. na posiedzeniu Sejmu. Należy zwrócić uwagę, że przed proponowanymi zmianami jest jeszcze daleka droga w procesie legislacyjnym. Finalny kształt ustawy, a co za tym idzie model opodatkowania w ramach tej instytucji, pozostaje nadal niepewny. Część z proponowanych zmian wzbudza negatywne emocje wśród podatników. Niektóre zmiany mogą okazać się korzystne, a inne z kolei jak wprowadzenie „ukrytych zysków” mają charakter doprecyzowujący lub uszczelniający. 

Autor: Remigiusz Fijak, Partner Associate ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA