Kto może wybrać estoński CIT? Przychody pasywne i brak przychodów w poprzednim roku
REKLAMA
REKLAMA
Warunek dot. przychodów pasywnych
Jednym z warunków uprawniających jest ten dotyczący przychodów pasywnych, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Zgodnie z wskazywanym przepisem, opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, może podlegać podmiot, którego mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Powyższy przepis wzbudza jednak wątpliwości w zakresie dotyczącym podmiotów, które nie osiągnęły żadnych przychodów w poprzednim roku podatkowym. Problem ten znalazł swoje odzwierciedlenie w kilku interpretacji indywidualnych. Wskazać należy na m.in. interpretację indywidualną z dnia 07.07.2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.273.2023.1.MC oraz interpretację indywidualną z dnia 05.07.2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.274.2023.2.MC. Przedmiotem wskazywanych interpretacji była możliwość skorzystania z opodatkowania estońskim CIT przez podmioty, który nie uzyskały żadnych przychodów w poprzednim roku podatkowym.
Organy podatkowe wskazały, że kluczowym aspektem, który należy podkreślić jest fakt, że celem wprowadzonego przepisu jest ograniczenie możliwości korzystania z takiej formy opodatkowania podmiotom nieprowadzącym aktywnej działalności gospodarczej, których struktura przychodów opiera się przede wszystkim na tzw. „pasywnych przychodach”.
Z literalnego brzmienia przepisów można wywnioskować, że intencją ustawodawcy jest wykluczenie konkretnej grupy podmiotów, posiadających określoną strukturę przychodów, co oznacza, że dane wykluczenie nie będzie obejmowało tych podmiotów, które nie osiągnęły żadnych przychodów. Wiąże się to z faktem, że podmioty nieosiągające żadnych przychodów, nie mogą osiągać min. 50% przychodów z tzw. „przychodów pasywnych”.
Podsumowując, podmioty, które nie uzyskały żadnych przychodów w poprzednim roku podatkowym, będą uprawnione do skorzystania z estońskiego CIT, z zastrzeżeniem spełniania wszelkich innych ustawowych warunków.
REKLAMA
Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy - Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat