REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile podatku płaci się na Estońskim CIT i czy jest on opłacalny dla przedsiębiorców?

Dawid Rejmer
Radca prawny, doktor nauk prawnych, partner i sukcesor w Kancelaria Finansowa LEX
Ile podatku płaci się na Estońskim CIT i czy jest on opłacalny dla przedsiębiorców?
Ile podatku płaci się na Estońskim CIT i czy jest on opłacalny dla przedsiębiorców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt od dochodów spółek, czyli CIT Estoński zyskuje na popularności. Coraz więcej spółek zastanawia się nad przejściem na ten sposób opodatkowania. W Internecie można znaleźć informację, że łączny podatek zapłacony przez spółkę i wspólników spadnie z 34,39% do 25% (duzi podatnicy) lub do 20% (mali podatnicy). Czy tak jest rzeczywiście? Wreszcie dla jakich firm CIT Estoński może być rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Zasady opodatkowania  CIT-em Estońskim

Zasady opodatkowania omawianą wersją CIT-u można w skrócie przedstawić w czterech prostych krokach:

Autopromocja
  1. Spółka i wspólnicy nie płacą żadnego podatku dochodowego do czasu wypłaty zysku osiągniętego przez spółkę na rzecz wspólników.
  2. Wypłata zysku osiągniętego przez spółkę na rzecz wspólników powoduje konieczność zapłaty podatku CIT (spółka) oraz PIT (wspólnik).
  3. Stawka podatku CIT wynosi: 10% (mały podatnik) oraz 20% (duży podatnik)
  4. Stawka podatku PIT wynosi 19% i kwota podatku może być pomniejszona o: 90% CIT (mały podatnik) oraz 70% (duży podatnik).

Przykład:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się działalnością transportową. Przychody tej firmy to ok 7,5 mln zł, a dochód to 2 mln zł. Wspólnicy wypłacają sobie po 30 tys. zł miesięcznie. Pozostały zysk inwestują w rozwój firmy. Ile zapłacą podatku CIT "klasycznego", a ile podatku CIT "estońskiego"?

 Mały podatnik CITDuży podatnik CIT
Sposób opodatkowaniaCIT KlasycznyCIT EstońskiCIT KlasycznyCIT Estoński
CIT180.000 zł72.000 zł360.000 zł144.000 zł
PIT136.800 zł72.000 zł136.800 zł36.000 zł
ZUS0 zł0 zł0 zł0 zł
NFZ0 zł0 zł0 zł0 zł
Danina solidar.0 zł0 zł0 zł0 zł

Suma

%

183.600 zł 

9,18%

144.000 zł

7,2%

311.600 zł

15,58%

180.000 zł

9%

Zobacz: Jaki podatek w estońskim CIT? Komu się opłaca?

Dlaczego spółek na CIT Estońskim jest tak mało?

Przy tak dużych różnicach w opodatkowaniu na korzyść CITu Estońskiego powinno być tak, że zdecydowana większość podatników CIT przejdzie na ten sposób opodatkowania. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku ten sposób opodatkowania wybrało… 5 tys. podmiotów. Należy pamiętać, że samych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest około 500 tys., więc ten sposób rozliczenia z fiskusem zachęcił mniej niż 1% podmiotów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, a podstawowym jest to, że CIT Estoński obejmuje nie tylko wypłatę zysku ze spółki, ale również:

  1. Pokrycie straty z lat ubiegłych;
  2. Ukryte zyski;
  3. Wydatki niezwiązane z działalnością;
  4. Zmiana wartości składników majątku;
  5. Niepodzielony zysk netto przy zakończeniu CIT-u Estońskiego;
  6. Nieujawnione operacje gospodarcze.

Warto także pamiętać, że CIT Estoński to rozwiązanie dla spółek dochodowych, które mogą sobie pozwolić na wypłatę dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od… straty podatkowej?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w przypadku straty nie będzie żadnego podatku. Przechodząc na CIT Estoński należy jednak pamiętać, że podatkiem są objęte nie tylko wypłaty zysku. Ukryte zyski to świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem. Co ciekawe, jako ukryty zysk są traktowane chociażby wydatki (w 50%) na leasing samochodów, które są używane częściowo dla celów prywatnych. Przy czym nie chodzi tu tylko o samochody dla wspólników, ale wszystkie samochody w firmie.

Przykład:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się działalnością handlową. Przychody tej firmy to ok 7,5 mln zł. Spółka poniosła stratę w wysokości 1 mln zł. Spółka ma 15 przedstawicieli handlowych, z których każdy korzysta z samochodu, którego miesięczne koszty wynoszą 5.000 zł (3.000 zł raty leasingu, 1.500 zł opłat za paliwo oraz 500 zł kosztów eksploatacyjnych) Wspólnicy nie wypłacają sobie żadnych pieniędzy ze spółki. Ile zapłacą podatku CIT "klasycznego", a ile podatku CIT "estońskiego"?

 Mały podatnik CITDuży podatnik CIT
Sposób opodatkowaniaCIT KlasycznyCIT EstońskiCIT KlasycznyCIT Estoński
CIT0 zł0 zł0 zł0 zł
CIT Ukryte zyski0 zł45.000 zł0 zł90.000 zł
PIT0 zł0 zł0 zł0 zł
ZUS0 zł0 zł0 zł0 zł
NFZ0 zł0 zł0 zł0 zł
Danina solidar.0 zł0 zł0 zł0 zł
Suma0 zł 45.000 zł0 zł90.000 zł

W wyniku przejścia na CIT Estoński taka spółka płaci… "podatek od straty" (w przykładzie 4,5% lub 9% poniesionej straty podatkowej). Takich absurdów jest więcej. Chociażby opodatkowanie kar umownych i odszkodowań, kosztów reprezentacji, zgubionej faktury kosztowej, etc. Największa pułapka jest zastawiona na spółki, które powstały z przekształcenia. Wówczas spółka może być zobowiązana do opodatkowania… wzrostu wartości swoich aktywów, nawet jeżeli nadal są warte tyle samo.

Przykład:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność na wpisie w CEIDG. Przedsiębiorca 15 lat temu kupił budynek, w którym mieści się warsztat samochodowy za cenę 6 mln zł. Na dzień przekształcenia do zamortyzowania pozostała wartość 1 mln zł. Nieruchomość jest nadal warta 6 mln zł. Ile w związku z przekształceniem spółka zapłaci podatku CIT "klasycznego", a ile podatku CIT "estońskiego"?

 Mały podatnik CITDuży podatnik CIT
Sposób opodatkowaniaCIT KlasycznyCIT EstońskiCIT KlasycznyCIT Estoński
CIT0 zł500.000 zł0 zł1.000.000 zł

 

Nie mogę wypłacić dywidendy

Przepisy kodeksu spółek handlowych precyzyjnie regulują kiedy oraz ile dywidendy / zaliczki na poczet dywidendy mogą wypłacić spółki kapitałowe. Przykładowo, kwota przeznaczona przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie może przekroczyć zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Oznacza to, że jeżeli spółka osiągnęła w jednym roku stratę, a w drugim roku zysk, to jeżeli zysk jest mniejszy niż strata, to może nie być możliwości do tego, żeby wypłacić dywidendę. Jeżeli spółka jest jedynym źródłem utrzymania wspólnika, wówczas pojawia się problem jak wypłacić pieniądze ze spółki. Skoro nie można tego zrobić w drodze dywidendy, to wspólnik będzie zmuszony, żeby pobrać pieniądze inaczej, jako wynagrodzenie za: pełnienie funkcji w zarządzie, świadczone usługi, albo w jeszcze inny sposób. Niezależnie od tego, który sposób wybierze, to taka wypłata będzie podlegała dodatkowemu podatkowi w wysokości 10% (mały podatnik) lub 20% (duży podatnik).

 

Przykład:
Spółka z o.o. w 2022 r. poniosła stratę w wysokości 1 mln zł. W 2023 roku wypracowała zysk w wysokości 0,5 mln zł. Nie ma innych pozycji kapitału oprócz kapitału zakładowego. Wspólnicy nie mogą wypłacić dywidendy ani za rok 2022, ani za rok 2023. Wspólnicy decydują się wypłacić sobie wynagrodzenie za pełnienie funkcji w zarządzie w wysokości po 10.000 zł miesięcznie na osobę (2 członków zarządu) na podstawie uchwały o powołaniu. Ile "podatków" zapłacą spółka i wspólnicy za 2023 rok?

 Mały podatnik CITDuży podatnik CIT
Sposób opodatkowaniaCIT KlasycznyCIT EstońskiCIT KlasycznyCIT Estoński
CIT0 zł24.000 zł0 zł48.000 zł
PIT Wynagrodzenie21.600 zł21.600 zł21.600 zł21.600 zł
Składka zdrowotna21.600 zł21.600 zł21.600 zł21.600 zł
Suma43.200 zł67.200 zł43.200 zł91.200 zł

 

               

Podsumowanie

Przejście na CIT Estoński jest dużo łatwiejsze niż w pierwszym roku obowiązywania przepisów. CIT Estoński kusi niską stawką podatkową oraz odłożeniem momentu opodatkowania do czasu wypłaty zysku. Wybierając CIT Estoński należy jednak pamiętać, że opodatkowaniem objęte są zdarzenia, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie kojarzą się z podatkami, takie jak: 
- podatek przy stracie (jeżeli są np. ukryte zyski), 
- podatek od zapłaconych kar i odszkodowań (wydatki niezwiązane z działalnością), 
- podatek od zgubionej faktury kosztowej (nieujawnione operacje gospodarcze), 
- podatek od wartości rynkowej aktywów (przekształcenie).

CIT Estoński może być dobrym rozwiązaniem dla tych spółek, które mają stabilne i przewidywalne dochody. Wspólnicy powinni ograniczyć się co do sposobu wypłat pieniędzy jedynie do dywidendy. Nawet jeżeli wspólnicy nie pobierają pieniędzy ze spółki w żaden inny sposób, to i tak powinni kontrolować to, czy spółka nie będzie zobowiązana do CIT-u Estońskiego od innych zdarzeń gospodarczych. 

dr r.pr. Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA