| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT

Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT

Dochód z działalności prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w części dotyczącej nabywanych od podmiotu zewnętrznego usług, niezbędnych dla realizacji umowy, może być także objęty zwolnieniem z podatku CIT. Zakup towarów i usług od podmiotów spoza strefy nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 2 grudnia 2016 r. (sygn. akt I SA/Wr 1097/16).

Stan faktyczny

Spółka produkuje części dla branży motoryzacyjnej. Swoją działalność prowadzi na terenie SSE na podstawie uzyskanego zezwolenia. W ramach działalności produkowane części bywają przekazywane do podwykonawców działających poza SSE do powierzchniowego wykończenia (np. poniklowania). Spółka wystąpiła o interpretację, czy całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów, na których zewnętrzni podwykonawcy wykonali usługi, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych (zob. art. 17 ust 1 pkt 34 updop).

Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej w odniesieniu do całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży wyrobów gotowych, nawet jeśli niewielką część prac przy nich wykonali podwykonawcy.

Stanowisko organu podatkowego

Zdaniem Izby skarbowej proces produkcyjny jest zaliczony do działalności prowadzonej na terenie SSE, jeśli jest wykonywany przez spółkę, a nie w części przez podwykonawcę operującego poza SSE. W przypadku spółki działalność podwykonawców nie ma charakteru pomocniczego, ale stanowi etap produkcji podstawowej.

Zdaniem Izby skarbowej dochód uzyskany ze sprzedaży produktów, odpowiadający fazie produkcji wymagającej udziału i realizowanej przez zewnętrznych kooperantów, powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd stwierdził, że przy tak wyspecjalizowanym procesie produkcji nie jest możliwe, aby spółka działająca w SSE wszystkie czynności w ramach procesu produkcyjnego wykonywała samodzielnie, bez pomocy podmiotów zewnętrznych. Zdaniem WSA „zakup towarów i usług od podmiotów zewnętrznych nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów”. Przy ocenie warunku wykonywania działalności na terenie strefy organy podatkowe powinny uwzględnić takie okoliczności jak: zakres usług wykonywanych przez podmioty zewnętrzne, ich charakter, wykonywanie podstawowych czynności procesu produkcyjnego na terenie strefy przez zatrudnionych przez podmiot pracowników.

Od redakcji:

Dla przedsiębiorców istotne jest to, że sądy administracyjne dopuszczają zwolnienie z podatku dochodowego całości dochodu ze sprzedaży wyrobu powstałego przy udziale usług zakupionych od podmiotów spoza strefy. Jest tak również w sytuacji, w której usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne stanowią jedną z faz produkowanych i sprzedawanych przez podmiot strefowy wyrobów, jeśli produkcja i sprzedaż wyrobów mieści się w zakresie PKWiU określonym w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Oczywiście podatkowo bezpiecznie byłoby, żeby nabywane poza strefą czynności nie stanowiły kluczowego elementu procesu produkcyjnego korzystającego ze zwolnienia w strefie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto dodać, że w przeszłości organy podatkowe zajmowały korzystne dla podatników stanowisko w zakresie dotyczącym wpływu korzystania z usług spoza strefy na zwolnienie określone w art. 17 ust 1 pkt 34 updop. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-115/15/AnK, potwierdził m.in., że korzystanie z magazynów zewnętrznych nie stanowi częściowego „przeniesienia” działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy.

Omawiany wyrok WSA jest nieprawomocny, ale zawarte w nim tezy są zgodne z dotychczasowym orzecznictwem NSA (zob. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2750/12 i sygn. akt II FSK 2887/12).

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »