| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Wykonywanie funkcji zarządczych w spółce córce przez członków zarządu spółki matki bez wynagrodzenia

Wykonywanie funkcji zarządczych w spółce córce przez członków zarządu spółki matki bez wynagrodzenia

Spółka matka nie otrzymuje bezpośredniego przysporzenia majątkowego za pełnienie funkcji zarządczych w spółce córce przez członków zarządu spółki matki, a pośrednie – w postaci dywidendy. W związku z tym, należy wyprowadzić wniosek, że wykonywanie przez członków zarządu spółki matki pracy na rzecz spółki córki nie stanowi świadczenia nieodpłatnego, a tym samym nie będzie stanowiło przychodu, od którego należy odprowadzić podatek CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 maja 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.121.2018.1.AP.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której jedynym udziałowcem jest spółka Y zarejestrowana w Szwecji (spółka matka). Funkcję członków zarządu spółki pełnią osoby będące równocześnie członkami zarządu lub pracownikami spółki Y. Członkowie zarządu spółki nie pobierają wynagrodzenia za sprawowanie zarządu w owej spółce, wynagradzani są za sprawowanie zarządu/pracę w spółce Y lub w innych spółkach grupy kapitałowej.

Na tym tle spółka powzięła wątpliwość czy zarządzanie spółkę przez członków zarządu spółki Y., będącej jedynym udziałowcem spółki X., bez wynagrodzenia wypłacanego przez spółkę wnioskującą, stanowi świadczenie nieodpłatne podlegające opodatkowaniu CIT.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że pełnienie przez ww. osoby, będące członkami zarządu spółki Y, funkcji członków zarządu spółki, bez uzyskiwania z tego tytułu wynagrodzenia, nie stanowi świadczenia nieodpłatnego, a tym samym nie spowoduje to powstania po stronie spółki przychodu do opodatkowania z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

W interesie spółki matki leży uzyskanie przez spółkę córkę możliwie jak najwyższych zysków, dzięki czemu uzyska wysoką dywidendę. Sposób zarządzania jakąkolwiek spółką niewątpliwie ma wpływ na jej rozwój oraz pozycję rynkową, a w konsekwencji również na generowane zyski. Poprzez wyznaczenie konkretnych osób fizycznych do pełnienia funkcji zarządczych w spółce, których dbałość o interesy spółki matki jest niezaprzeczalna, zwiększeniu ulegają nie tylko szanse spółki córki, ale również szanse spółki matki na zwiększenie zysków, przez wypłatę wysokiej dywidendy od spółki córki. Wobec tego, w zamian za otrzymane przez spółkę świadczenie w postaci czynności zarządczych, spółka Y otrzyma ekwiwalent w formie wypłaconej za pośrednictwem spółki córki dywidendy. Dlatego też, nie można uznać, że wykonywanie przez członka zarządu swej funkcji na rzecz spółki, stanowi świadczenie nieodpłatne.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl  

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »